Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Eşim Bey boşanma davası açtı ve 5 yaşında ki oğlumuzun velayetini nasıl alabilirim

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 18-11-2023, 01:16   #1
Konuk

Varsayılan Eşim Bey boşanma davası açtı ve 5 yaşında ki oğlumuzun velayetini nasıl alabilirim

Yaklaşık 8 yıllık bir evliliğimiz mevcut ve 5 yaşında oğlumuz var eşim ben hamileyken başka bayanlarla mesajlaştı ve bunların kanıtları da elimde mevcut hatta bir bayanı benim haberim bile olmadan eve getirdiğini sadece temizlik yaptırdığını söyledi. Fakat bir kadın olarak huzursuzluğum halen bu konuda devam etmektedir. Bana pek çok psikolojik olarak sıkıntı çektirdi. Maddi ve manevi anlamda. Ayrıca benden habersiz kuzenin arkadaşı olan dolandırıcıya ve (eşim askeri personel) çalıştığı yerde olan bir komutanına telefon numaralarımı benden habersiz bir şekilde vermiş ve başıma işler açmıştır. Hiç bir zaman kadınlığımı yaşattırmadı bana genel asker arkadaşı muamelesi yapmıştır. Oğlumuz (5) otizmli bir çocuk ve o kadar tek başıma kaldım ki yine de çocuğuma elimden geldiğince otizmini gerilettim ve annesi olarak ilk ben fark ettim. Eşim bu durumdan yararlanarak ailesinin şehrine döndük. İş yerinden oğlumuz için izinli olduğu için. Kendisinden hafta sonları olsun çocuğumuz ile ilgilenmesini istedim. Çünkü psikolojik olarak nefes almaya ihtiyacım vardı. Fakat bunu sağlamadı. Daha çok buharhanlar geçirmeme sebibiyet verdi.Evliliğimiz boyunca sürekli babasının yanına gidip durduk kendisinden bir çok kez tatile çıkmak istediğimi ve başbaşa zaman geçirmek istediğimi söyledim.Fakat kendisi her zaman kendi başına çıkıp gezmeler ben uyurken çocuğumuz uyanıksa onu evde bırakıp kendi başına gezmeye gitmeler. Oğlumuz ben uyurken 2 kere birde ben iş yaparken 1 kere evden kaçtı. Fakat diğer kaçışlarında akşam saatler babası evdeyken kaçtı. Babası alkol de kullanıyor ev içinde. Oğlumuz onunla uyurken sürekli olarak yatağa işedi. Fakat benimle yatarken hiç bir şekilde yatağa işemiyor ve üç hafta babadan ayrı olarak aile evine geçtim oğlum hiç bir şekilde kaçma girişiminde bile bulunmadı. Fakat evden kaçtığı için hem aile mahkemesinden oğlumuz için kontrol, hemde çekişmeli boşanma davası açmış. Eşimin yiğenim gözlerimin önünde evimize kavonoz içinde ot getirip evde eşimle birlikte paketlediler. Amcasının oğlu evimizde gelip benim de olduğum odada ot çekti. Ben oğlumu onlarla bırakmak istemiyorum. Çocuğun neden altına işediğini sorduğumda. Tuvalete götürmediğini mesajla yazdı. Çünkü oğlumuz uyku sırasında uyanıp çişi geldiğini söyleyen bir çocuk. Çocuğum 3 hafta boyunca altına kaçırdı uyku sırasında. Ne yapabilirim. Kafa olarak çok yorgunum.
Old 22-11-2023, 10:40   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

1- Öncelikle eşinizin açtığın boşanma davasına cevap yazabilir eğer boşanma istemiyorsanız eşinizin ağır/tam kusurlu olduğunu kanıtlayacak tanık dahil delillerinizi bildirebilir ve davanın reddini , aksi kanaatle boşanmaya karar verilecek olursa kendiniz için yoksulluk , maddi manevi tazminat, çocuk için iştirak nafakası ve çocuğun velayetinin tarafınıza verilmesini isteyebilirsiniz.

2- Eğer siz de boşanmak istiyorsanız bunu cevap dilekçesinde bildirebilir veya karşı dava açarak boşanma ve taleplerinizi bildirebilirsiniz.

3-Boşanma davasında yargılama süresince tedbiren konutun ve ev eşyalarının tarafınıza tahsisini velayet , kendiniz ve çocuk için nafaka, isteyebilirsiniz.

Her aşamada bir avukattan hukuki destek almanız yararınızadır.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi