Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Tedbir Nafakası - 30 Günlük Süre - Yargıtay Kararı

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 09-03-2009, 16:57   #1
justicewarior

Mutsuz Tedbir Nafakası - 30 Günlük Süre - Yargıtay Kararı

Merhabalar Değerli Meslektaşlarım;

Ara kararı ile hükmedilen tedbir nafakasını ilamsız takip yapıp borçlu ve vekiline örnek no 7 yi yolladım.Borça herhangi bir itiraz olmadı.Şimdi tedbir nafakası ödemekle yükümlü borçluyu icra ceza mahkemesine tedbir nafakasını ödememeden dolayı şikayet edecem.Bunun için 30 günlük süre geçmesi gerektiğini biliyorum.30 günlük sürenin geçmesinin nedeni tedbir kararını ödememeden dolayı icra ceza mahkemesine şikayet edecem.Onun için 30 Günlük sürenin geçmesini bekliyorum...Peki Bu 30 günlük süre tebligatın yapıldığı tarihten itibaren mi hesap edilecek yoksa , takibin kesinleştiği tarihten itibaren mi hesap edilecek ? ( Tebligatın yapıldığı tarih : 26.02.3009 kesinleşme tarihi ise: 05.03.2009 ) Yani 30 günlük süreyi 26.02.2009 tarihinden itibaren mi yoksa 05.03.2009 tarihinden itibaren mi saymalıyım. Yargıtay Kararı ışığında açıklarsanız sevinirim.? Bu konu hakkında tereddüde düştüm.Yardımlarını bekliyorum, saygılar sunuyorum...İyi Çalışmalar...
Old 09-03-2009, 17:47   #2
Gamze Dülger

Alıntı:
Yazan justicewarior

Ara kararı ile hükmedilen tedbir nafakasını ilamsız takip yapıp borçlu ve vekiline örnek no 7 yi yolladım.Borça herhangi bir itiraz olmadı.Şimdi tedbir nafakası ödemekle yükümlü borçluyu icra ceza mahkemesine tedbir nafakasını ödememeden dolayı şikayet edecem.Bunun için 30 günlük süre geçmesi gerektiğini biliyorum.Peki Bu 30 günlük süre tebligatın yapıldığı tarihten itibaren mi hesap edilecek yoksa , takibin kesinleştiği tarihten itibaren mi hesap edilecek ? Yargıtay Kararı ışığında açıklarsanız sevinirim.? Bu konu hakkında tereddüde düştüm.Yardımlarını bekliyorum, saygılar sunuyorum...İyi Çalışmalar...

Neden 30 günlük bir sürenin geçmesi gerekiyor??

Soruyu anlayamadım...
Old 09-03-2009, 17:53   #3
justicewarior

Çünkü ara karar ile hükmedilen Tedbir nafakası ödememeden dolayı şikayet edebilmek için ; birikmiş 1 aylık nafakanın ortaya çıkması gerekmektedir.Onun için 30 günlük sürenin geçmesi gerekmektedir.
Old 11-03-2009, 11:48   #4
zeliha ert

30 günlük geçmesini beklediğin süre, mahkemenin tedbir nafakası verdiği tarih diye biliyorum. mahkeme 01.01.2009 da vermiş ise 02.02.2009 günü 1 aylık nafaka ödenmemiş ise nafaka ödememeden şikayet edebilirsin, tabi bu süre içerisinde kararın tebliğ edilmiş olması lazım
Old 11-03-2009, 12:41   #5
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan justicewarior

Ara kararı ile hükmedilen tedbir nafakasını ilamsız takip yapıp borçlu ve vekiline örnek no 7 yi yolladım.Borça herhangi bir itiraz olmadı.Şimdi tedbir nafakası ödemekle yükümlü borçluyu icra ceza mahkemesine tedbir nafakasını ödememeden dolayı şikayet edecem.Bunun için 30 günlük süre geçmesi gerektiğini biliyorum.30 günlük sürenin geçmesinin nedeni tedbir kararını ödememeden dolayı icra ceza mahkemesine şikayet edecem.Onun için 30 Günlük sürenin geçmesini bekliyorum...Peki Bu 30 günlük süre tebligatın yapıldığı tarihten itibaren mi hesap edilecek yoksa , takibin kesinleştiği tarihten itibaren mi hesap edilecek ? ( Tebligatın yapıldığı tarih : 26.02.3009 kesinleşme tarihi ise: 05.03.2009 ) Yani 30 günlük süreyi 26.02.2009 tarihinden itibaren mi yoksa 05.03.2009 tarihinden itibaren mi saymalıyım. Yargıtay Kararı ışığında açıklarsanız sevinirim.? Bu konu hakkında tereddüde düştüm.Yardımlarını bekliyorum, saygılar sunuyorum...İyi Çalışmalar...

30 günlük süre diye bir şey yoktur. Ödeme emrinin tebliğ tarihinden şikayet tarihine kadar, ödenmemiş 1 aylık nafaka sözkonusu olmalıdır. Yargıtay kararları bu doğrultudadır. Sizin örneğinizde 26.02.2009 tarihinden itibaren 1 aylık nafakanın geçmesi gerekmektedir.

İncelediğim Yargıtay kararlarında örnekler şu şekildedir:

1- "53 örnek sayılı icra emrinin 30.04.2001 günü tebliğ edildiği, şikayetin ise, 18.05.2001 tarihinde yapıldığı bu nedenle atılı suçun oluşmadığı" 17 HD. 30.05.2002 T. E.2002/4291, K.2002/4419

2-"Sanığa ödeme emrinin 09.12.2002 tarihinde tebliğ edildiği, şikayet tarhinin ise, 07.01.2003 olduğu bu süre zarfında ödenmemiş bir aylık nafaka borcunun meydana gelmediği, böylelikle atılı suçun oluşmadığı" 16 HD., 12.02.2004 T., E.2003/10985, K.2004/2344

Tedbir nafakası (yukarıdaki birinci karara göre)10.02.2001 tarihinde verilmiş olsun diyelim.10.03.2001 tarihinde ilk nafaka, 10.04.2001 tarihinde ikinci nafaka aylığı tahakkuk edecek olsun.Nafaka borçlusu bu nafakaları ödememiş olsun. İcra takibini nasıl yapacağız? "İşlemiş 2 aylık nafaka olan X TL ve bundan sonra işleyecek nafaka aylıklarının tahsili" şeklinde değil mi?

Tebligat karardaki gibi, 30.04.2001 tarihinde yapılmış olsa, üçüncü nafaka aylığı 10.05.2001 tarihinde tahakkuk edecektir.Yani 7 günlük ödeme ve itiraz süresi geçmiş olacaktır. Bana göre, 11.05.2001 tarihinde şikayet edilebilmelidir.Oysa Yargıtay 18.05.2001 tarihindeki şikayeti bile kabul etmemektedir.Bilmiyorum yanlış mı düşünüyorum.

İşlemiş olan 2 aylık nafaka miktarı için, adi alacak niteliğinde olduğundan ceza verilemeyeceği notunu da düşeyim.
Old 11-03-2009, 15:57   #6
justicewarior

30 günlük süre ;

şimdi benim olayımda 7 aylık birikmiş nafaka alacağı var...7 aylık birikmiş nafaka alacağını ara karara istinaden ilamsız takip yaptım .Nafaka borçlusuna tebligat 26.02.2009 da yapıldı.Bu tarihten itibaren 30 gün geçtikten sonra yani 30.03.2009 da ben Nafaka Borçlusu şikayet ettiğim zaman İİK 344.maddesine eklenen fıkraya göre Nafaka Borçlusuna 3 ay Hapis cezası verilir...

............................................

MÜLGA MADDE RGT: 01.06.2005 RG NO: 25832 KANUN NO: 5358/15)
Madde 344 - (DEĞİŞİK MADDE RGT: 06.03.1965 RG NO: 11946 KANUN NO: 538/136)
Nafaka vermeye mahkum olup da ilamda gösterilen ödeme şartlarına riayet etmiyen borçlu, alacaklının şikayeti üzerine tetkik merciince tarafların hal ve vaziyetlerine göre on günden üç aya kadar hafif hapse mahkum edilir. Cezanın infazından sonra işliyecek nafaka hakkında aynı hüküm cereyan eder.Çünkü İİK 344 ' e göre ; Mahkemece ara kararı ile hükmedilen nafakayı ödemeyen borçlular hakkında

Ancak borçlu, nafakanın kaldırılması veya azaltılması hakkında dava açmış ve borçlunun ileri sürdüğü sebepler, tetkik merciince cezanın tehiri talebini kabul ettirecek mahiyette bulunmuş olursa, bu madde hükmünün uygulanması yargılama sonucuna bırakılabilir.

(EKLENMİŞ FIKRA RGT: 30.07.2003 RG NO: 25184 KANUN NO: 4949/96)
Mahkemece ara kararı ile hükmedilen nafakayı ödemeyen borçlular hakkında da birinci fıkra hükmü uygulanır.
Old 11-03-2009, 16:16   #7
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan justicewarior
30 günlük süre ;

şimdi benim olayımda 7 aylık birikmiş nafaka alacağı var...7 aylık birikmiş nafaka alacağını ara karara istinaden ilamsız takip yaptım .Nafaka borçlusuna tebligat 26.02.2009 da yapıldı.Bu tarihten itibaren 30 gün geçtikten sonra yani 30.03.2009 da ben Nafaka Borçlusu şikayet ettiğim zaman İİK 344.maddesine eklenen fıkraya göre Nafaka Borçlusuna 3 ay Hapis cezası verilir...

............................................

MÜLGA MADDE RGT: 01.06.2005 RG NO: 25832 KANUN NO: 5358/15)
Madde 344 - (DEĞİŞİK MADDE RGT: 06.03.1965 RG NO: 11946 KANUN NO: 538/136)
Nafaka vermeye mahkum olup da ilamda gösterilen ödeme şartlarına riayet etmiyen borçlu, alacaklının şikayeti üzerine tetkik merciince tarafların hal ve vaziyetlerine göre on günden üç aya kadar hafif hapse mahkum edilir. Cezanın infazından sonra işliyecek nafaka hakkında aynı hüküm cereyan eder.Çünkü İİK 344 ' e göre ; Mahkemece ara kararı ile hükmedilen nafakayı ödemeyen borçlular hakkında

Ancak borçlu, nafakanın kaldırılması veya azaltılması hakkında dava açmış ve borçlunun ileri sürdüğü sebepler, tetkik merciince cezanın tehiri talebini kabul ettirecek mahiyette bulunmuş olursa, bu madde hükmünün uygulanması yargılama sonucuna bırakılabilir.

(EKLENMİŞ FIKRA RGT: 30.07.2003 RG NO: 25184 KANUN NO: 4949/96)
Mahkemece ara kararı ile hükmedilen nafakayı ödemeyen borçlular hakkında da birinci fıkra hükmü uygulanır.

1- Biz 30 günlük süre diye bir şey olmadığını ısrarla belirtmişiz. Ancak siz de 30 günlük sürede ısrar ediyorsunuz. O zaman yasal dayanağını bildirmek zorundasınız.

2- Birikmiş nafakanın adi alacak hükmünde olduğunu az yukarıdaki mesajımda belirmiştim. Bu konuda THS'de Yargıtay kararı aktarıldığını da anımsıyorum. Açıklamalara rağmen, şikayette bulunacaksanız, siz bilirsiniz.

Not: Cevap beklediğiniz için mesajınızı silmedim. Yoksa mesajınızda anlam kaymaları bulunmaktadır. Şu bölüm gibi;

Alıntı:
Çünkü İİK 344 ' e göre ; Mahkemece ara kararı ile hükmedilen nafakayı ödemeyen borçlular hakkında

Old 13-03-2009, 18:10   #8
esener

yargıtay kararlarına göre nafaka hükmüne uymamak suçunun oluşabilmesi için;
-Aylık nafakanın tahsili için icra takibine başlanmış ve icra emrinin borçluya tebliğ edilmiş olmalı
-Borçlunun ilamda yazılı ödeme koşullarına uymaması
-Borçlu tarafından açılmış olan nafakanın kaldırılması veya azaltılması davasının olmaması
-İcra emrinin tebliğ ile şikayet tarihi arasında işlemiş en az bir aylık cari nafaka borcu bulunmalı
-Şikayet hakkının suçun işlenildiğini öğrenmesinden itibaren 3 ay ve herhalde işlenmesinden itibaren 1 yıl içerisinde kullanılması gerekmektedir.
Old 16-03-2009, 13:43   #9
Yönetmen

Kıymetli meslektaşım ;

Ara karar ile hükmedilen tedbir nafakasından dolayı , tedbir nafakası borçlusunu , takibin kesinletiği tarihten itibaren 30 gün geçtikten sonra ( 30 gün geçmesinin nedeni 1 aylık birikmiş nafaka borçunun olması )icra ceza mahkemesine şikayet edebilirsiniz, şikayetiniz üzerine 3 Ay hapis cezası alacaktır...

Saygılar....
Old 16-03-2009, 14:07   #10
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Yönetmen
Kıymetli meslektaşım ;

Ara karar ile hükmedilen tedbir nafakasından dolayı , tedbir nafakası borçlusunu , takibin kesinletiği tarihten itibaren 30 gün geçtikten sonra ( 30 gün geçmesinin nedeni 1 aylık birikmiş nafaka borçunun olması )icra ceza mahkemesine şikayet edebilirsiniz, şikayetiniz üzerine 3 Ay hapis cezası alacaktır...

Saygılar....

Sayın Yönetmen,

Hukukta 1 aylık süre ile 30 günlük süre arasında hak kaybına yol açacak kadar büyük fark vardır. Bir önceki mesajımda;

Alıntı:
1- Biz 30 günlük süre diye bir şey olmadığını ısrarla belirtmişiz. Ancak siz de 30 günlük sürede ısrar ediyorsunuz. O zaman yasal dayanağını bildirmek zorundasınız.

demiş olmama rağmen, "30 günlük" sürenin yasal dayanağını açıklamadan hala ısrarla 30 günden sözetmektesiniz.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi