Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Kapatilmayan Abonelik Elektrik Borcu

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 02-01-2015, 09:36   #1
cem_karam

Varsayılan Kapatilmayan Abonelik Elektrik Borcu

Arkadaşlar, merhaba,

Müvekkilim geçen yıl sattığı taşınmazın elektrik aboneliğini kapattırmamış.
Müvekkilime taşınmazı sattığı dönemden sonrasına ilişkin elektrik borcu geldi.
Abonelik üzerinde gözüktüğü için icra ödemesini yaptık ve yeni malike rücu ettik.
Yeni malik elektrik kullanımını kiracım x yaptı diyerek itiraz etmiştir.
Bu itiraz yeni maliki sorumluluktan kurtarır mı?
Kendi kira ilişkisi bizi ilgilendirir mi?

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.
Old 04-01-2015, 14:46   #2
primavera

Merhaba,

Artık elektrik aboneliği borçlarında aboneliğin üzerine kayıtlı olduğu kişi esas alındığı için sizin elektriği kullanan kişinin olmadığınızı ve kiracının kullanmış olduğunu ispat etmeniz gerekir diye düşünüyorum. Bu yolda bile birşey elde edemeyebilirsiniz ancak malik değil kiracı muhatabınızdır diye düşünüyorum. Yani satılan taşınmazı kim kullanıyor, elektrik aboneliğinden kim faydalanıyor bunu ispat yoluna gidebilirsiniz.

İyi Çalışmalar.
Old 05-01-2015, 12:03   #3
cem_karam

Ben, taşınmazı sattıktan sonra taşınmazı kiracısına kullandıran, faydalandıran yeni malik sorumlu olmaz mı?
Ben kiracısı var mı yok mu nereden bilebilirim ki?
Old 05-01-2015, 14:54   #4
Av.Pınar Barış

Taşınmazı tahliye etmenizin devamında elektrik aboneliğinizi de sona erdirmeniz gerekmektedir. Aksi halde fiili kullanıcı bulunmasanız dahi fiili kullanıcı ile birlikte mevcut borçtan müteselsilen sorumlusunuz. Elektrik aboneliğini üzerinden atmayan eski malik, fiili kullanıcının bir başkası olduğu iddiası ile borçtan kurutulamaz, müteselsil sorumluluğunuz mevcuttur. Araştırma yaparsanız bu yönde birçok Yargıtay kararı olduğunu göreceksiniz.

İyi çalışmalar dilerim.
Saygılarımla,
Av. Pınar Topal
Old 05-01-2015, 16:17   #5
cem_karam

Pınar Hanım,
Ben bunu bildiğimden elektrik borcunu ödedim ve yeni malik döneminde elektrik borcu oluştuğundan ona rücu ettim, o da kiracımdan iste o kullanıyordu diye takibe itiraz etti.
Ben yeni malikin kiracısını bilebilecek durumda değilim, keza aralarındaki ilişki beni ilgilendirmez, kiracısına binayı kullanmaya tahsis eden yeni malik de sorumludur diye düşünüyorum.
Old 07-01-2015, 02:41   #6
primavera

Aşağıda ki linkte meslektaşımızın paylaştığı yargıtay kararı size yol gösterebilir.

http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=94840

İyi çalışmalar.
Old 07-01-2015, 09:46   #7
cem_karam

Cevap veren arkadaşlara teşekkürler.
Sanırım ben durumu tam anlatamadım.
Abonelik üzerime olduğundan ben borcu ödedim. Elektrik idaresi ile bir problemim yok.
Konu kime rücu edeceğim hususunda kilitlendi.
Kiracıya mı yeni malike mi?
Ben yeni malike rücu etmeliyim diyorum keza kiracısına binayı kullandıran ve menfaat sağlayan odur.
Yorumlarınızı bekliyorum.
Old 07-01-2015, 12:30   #8
primavera

Alıntı:
Yazan cem_karam
Cevap veren arkadaşlara teşekkürler.
Sanırım ben durumu tam anlatamadım.
Abonelik üzerime olduğundan ben borcu ödedim. Elektrik idaresi ile bir problemim yok.
Konu kime rücu edeceğim hususunda kilitlendi.
Kiracıya mı yeni malike mi?
Ben yeni malike rücu etmeliyim diyorum keza kiracısına binayı kullandıran ve menfaat sağlayan odur.
Yorumlarınızı bekliyorum.

Sayın Cem-Karam,

Yargıtay Kararı açıkça; Aboneliğe kayıtlı olan (yani sizin olayınızda müvekkiliniz) sorumludur diyor. Şu kısma tekrar bakarsanız anlayacaksınız:

"Davalının 01.09.1988 yılında elektrik abonesi olduğu, aboneliğin bulunduğu evden taşınmasına rağmen aboneliğini iptal ettirmediği tüm dosya kapsamı ile tartışmasızdır. Davalı dava konusu borcun ait olduğu aboneliğin bulunduğu evden hangi tarihte kesin olarak taşındığını ispat edememiş ise de, kural olarak abonelik sözleşmesi iptal edilmediği sürece, kim tarafından kullanılırsa kullanılsın, tüketilen elektrik bedelinden İdareye karşı abone olarak davalı sorumludur. Dava konusu alacak ilki 05.04.2001 son ödeme tarihli ve en sonuda 30.09.2001 son ödeme tarihli olan 20 adet fatura karşılığıdır. Yani 20 adet fatura bedeli ödenmemiştir. Faturaların düzenlendiği tarihte yürürlükte olan Elektrik Tarifeleri Yönetmeliği'nin 50/a maddesine göre, fatura bedeli ödenmediğinde muayyen bir süre sonunda abonenin elektriğinin kesilmesi gerekir. Yönetmeliğin bu açık hükmüne aykırı davranmakla davacı İdare zararın artmasına kendi müterafik kusuru ile yol açmıştır. Öyle olunca BK'nın 98. maddesi yollaması ile 44. maddesi hükmüne göre meydana gelen zarardan indirim yapılmalıdır. Öncelikle faturalar ödenmediği için, yönetmelik hükümlerine göre abonelik elektriğinin kesilmesi gerekli tarih belirlenip, bu tarihe kadar ki sarfiyatın tamamından davalı abonenin sorumlu olduğu kabul edilmelidir, daha sonraki süreye ilişkin fatura bedellerinden de yine davalı abone sorumlu tutulmalı ancak davacıda zararın artmasında müterafik kusurlu olduğundan BK'nın 44. maddesi hükmüne göre uygun bir indirim yapılmalıdır. Mahkemece açıklanan hususlar nazara alınmadan yazılı şekilde hüküm tesisi usul ve yasaya aykırı olup, bozmayı gerektirir."
Old 07-01-2015, 13:17   #9
cem_karam

Sn. Primavera
Ben elektrik idaresine karşı sorumluluğumu kabul edip ödememi yaptım. Yani artık kullanmadığım bir elektrik borcuna karşı kullanıcılara rücu edemeyecek miyim?
Sorunum rücuyu kime yapacağımda toplanmaktadır.
Yeni malike mi kiracısına mı?
Teşekkürler
Old 07-01-2015, 15:53   #10
primavera

Daha önce de belirttiğim gibi olsa olsa kiracı/kullanıcıyı tespit edip, aboneliğiniz üzerinden elektriği kullandığını ispatlayacak ve ona rücu edebileceksiniz diye düşünüyorum. Malik/taşınmazı kullanmayan üzerinden bu Yargıtay Kararı nedeni ile bir yere ulaşamazsınız diye düşünüyorum. Karar üzerinde durmamın nedeni budur.

Muhtarlıktan veya çevrede yapacağınız bir araştırma ile taşınmazda kimin ne kadar süredir ikamet ettiğini tespit etmenizi tavsiye ederim.

İyi çalışmalar.
Old 07-01-2015, 21:36   #11
imsel

burada asıl yararlanan kiracı gözüküyor.kiralayan zaten kira parası alıyor.o nedenle kiracıya rücu edilmeli diye düşünmekteyim.aslında kiracı aboneliği üzerine alsaydı elektrik parasını ödeyecekti.ödemediğinden aktifinde eksilme olmuyor .acaba burada sebepsiz zenginleşme düşünülemez mi kiracıya karşı?
Old 08-01-2015, 09:36   #12
cem_karam

Binayı satarak teslim ettiğim yeni mal sahibine rücu ederek icra takibi başlattım, o da elektrik kullanımını taşınmazdan ayrılan kiracım yaptı ondan istemelisin diye itiraz etmektedir.
Yeni mal sahibinin o binayı kiracısına elektrik, su vs açık bir şekilde kullandırma borcu mevcuttur ve bu borcu karşılığı kira bedeli alarak menfaat elde etmektedir. BU nedenle de yeni malikin de sorumlu olduğunu düşünüyorum. Keza kiracı, kirasını ödemeden kaçmış sanırım.
Yani yeni malike yönelmem lazım )
Old 08-01-2015, 13:27   #13
Av.Pınar Barış

Kural olarak daha önce de belirttiğim gibi yeni malik ve/veya kiracı yani fiilen kullanan ile müteselsil sorumluluğunuz söz konusu. Bu sebeple elbette rücu hakkınızda var. Anlattığınız üzere yeni malike bir icra takibi ile taleplerinizi iletmiş ve itiraz ile karşılaşmış iseniz itirazın iptali davası açmanız gerekir. Eğer bu konudaki sürelerinizi kaçırmış iseniz benim tavsiyem yeni malikten, kiracı ile aralarındaki kira akdinin bir fotokopisini talep edip ilgili kontrat, evin satıldığına ilişkin tapu senedi ve ödenen elektrik faturası ve ödeme dekontu ile kiracıya karşı dava açmanız yönünde, bu şekilde sonuca daha doğru ve süratli ulaşırsınız. Yeni malik kira kontratını tarafınıza iletmez ise davanızı yeni malike yönelterek, dosyaya sunacağı kira kontratı sonucu davanın kiracıya da ihbarını talep ederek dava açmanız yararlı olacaktır diye düşünüyorum.
Bir avukat yardımı ile işlerinizi yürütmenizdeki yararın da altını önemle çiziyorum.

Saygılarımla,
Av. Pınar Topal
Old 08-01-2015, 14:17   #14
cem_karam

Pınar Hanım teşekkür ederim.

Ben de avukatım ancak foruma yeni yeni yazmaya başladığımdan bunu hissettiremedim sanırım, mazur görün.

Ben de sizin gibi düşünerek, elektrik idaresine ödemeyi yaptıktan sonra yeni malike icra takibi başlattım hatta itirazın iptali davasını da açtım. Davalı yeni malik, davaya cevap dilekçesinde kiracının bilgilerini vererek davanın kiracıya ihbar edilmesini kendisinin sorumluluğu olmadığını beyan etti.
Bu aşamada, sayenizde "acaba sadece kullanıcı kiracıdan mı isteyebilirim" şeklindeki sorularım azaldı.
Saygılarımla Av. Cem Karamustafa
Old 20-01-2015, 16:12   #15
Av.Pınar Barış

Üstadım bir nebze de olsa yardımcı olabildiğime çok sevindim. Avukat olduğunuzu anlamamış olmamı siz maruz görün lütfen, kolay gelsin, iyi çalışmalar dilerim.

Saygılarımla,
Av. Pınar Topal
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi