Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

ortak velayet muvafakatname

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 20-04-2024, 20:21   #1
Konuk

Varsayılan ortak velayet muvafakatname

merhaba benim ortak velayet altında olan bir çocuğum var benimle birlikte yaşıyor ve ben yeni bir evlilik yaptım çocuğumuda yanımda götürmek istiyorum babadan muvafakatname alamıyorum kendisi ceza evinde ve 53 madde uygulanmış kendisine annesi vasi atanmış fakat onlarda kendilerini yormak istemeyip yardımcı olmuyorlar ben bu durumda nasıl bir yol izleyebilirim 1 ay sonra konsolosluk görüşmem var ve ben daha çocuğa pasaport bile çıkartamıyorum lütfen yardımcı olursanız sevinirim
Old 22-04-2024, 16:00   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

Çocuğun babası her ne kadar ortak velayet hakkına sahipse de TCK 53/1-c maddesi gereği velayet hakkını belirlenen süre içinde kullanamaz.

Alıntı:
TCKMadde 53- (1) Kişi, kasten işlemiş olduğu suçtan dolayı hapis cezasına mahkûmiyetin kanuni sonucu olarak;
c) Velayet hakkından; vesayet veya kayyımlığa ait bir hizmette bulunmaktan

En yakın aile mahkemesine başvurarak değişik iş dosyası ile ve ilgili evrakları sunarak babasının ortak velayet hakkını kullanma koşulunun bulunmadığı ve zaten muvafakat vermekten de kaçındığını , çocuğun babasının TCK 53/1-c maddesi gereği velayet hakkından yoksun bırakıldığını, pasaport, vize ve yurt dışına çıkış için mahkemece izin verilmesini talep edebilirsiniz..
Old 22-04-2024, 23:31   #3
Konuk

Varsayılan ortak velayet muvafakatname

öncelikle çok teşekkür ederim cevap verdiğiniz için peki benim dosya olarak ne sunmam gerekir babanın ceza dosyasına vs ben ulaşamıyorum eski eş olduğum için ailesinde benimle hiç bir bilgi paylaşmıyor bana tam olarak ne yazmam ne sunmam gerektiğini söylerseniz gerçekten çok zor durumdayız
Old 23-04-2024, 12:24   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

Bu aşamada işin acele olması dikkate alınarak yurt dışına çıkmak için mahkemenin muvafakat vermesi başvurusu yapılabileceği önceki mesajda belirtilmiştir.
Babanın hükümlü olduğuna ilişkin bilgilere babasının TC numarası bildirildiğinde Mahkemece araştırılabileceği kanaatindeyim. Yine muvafakat vermediğine ilişkin tanık ve varsa başka belgeleri de delil olarak sunabilirsiniz.

Not: Sorunun asıl çözümü ortak velayetin tekli velayete dönüştürülmesi için dava açılmasıdır.

Her aşamada bir avukattan hukuki destek almanız yararınızadır.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi