Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Evliliğin mutlak butlan sebebiyle iptali

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 10-02-2011, 15:39   #1
Av. Suzan Erik

Varsayılan Evliliğin mutlak butlan sebebiyle iptali

Merhaba,

Yeni yemin etmiş bir avukatım, önüme daha önce duymamış olduğum bir dava geldi. Aşağıda izah edeceğim konuda yardımcı olabilirseniz memnun olurum, Teşekkürler

Müvekkilim, eşinden boşanmış ve akabinde boşanmış olduğu eşi müvekkilimin babasıyla evlenmiş. Ancak Savcılık bu durumun hukuka aykırı evliliğin de mutlak butlanla batıl olduğu gerekçesiyle evliliklerinin feshi için Kamu Davası açmış.
Sormak istediğim şey şu; evliliklerinde bir sakınca var idiyse Evlendirme dairesince yapılan araştırmalarda bu durum niye ortaya çıkmadı(Evlilikten önce bir araştırma yapılıyor, evlenmeye karar veren kişilerin evlenmelerinde bir sakınca var mı diye)??
İkincisi Kayın hısımlığı meydana getirmiş evlilik sona erdikten sonra da bu hısımlık devam eder mi??
Old 10-02-2011, 15:59   #2
Av.Nevra Öksüz

Alıntı:
Yazan Av. Suzan Erik
Merhaba,

Yeni yemin etmiş bir avukatım, önüme daha önce duymamış olduğum bir dava geldi. Aşağıda izah edeceğim konuda yardımcı olabilirseniz memnun olurum, Teşekkürler

Müvekkilim, eşinden boşanmış ve akabinde boşanmış olduğu eşi müvekkilimin babasıyla evlenmiş. Ancak Savcılık bu durumun hukuka aykırı evliliğin de mutlak butlanla batıl olduğu gerekçesiyle evliliklerinin feshi için Kamu Davası açmış.
Sormak istediğim şey şu; evliliklerinde bir sakınca var idiyse Evlendirme dairesince yapılan araştırmalarda bu durum niye ortaya çıkmadı(Evlilikten önce bir araştırma yapılıyor, evlenmeye karar veren kişilerin evlenmelerinde bir sakınca var mı diye)??
İkincisi Kayın hısımlığı meydana getirmiş evlilik sona erdikten sonra da bu hısımlık devam eder mi??

4721 S.K. m.18: "Eşlerden biri ile diğer eşin kan hısımları, aynı tür ve dereceden kayın hısımları olur.

Kayın hısımlığı, kendisini meydana getiren evliliğin sona ermesiyle ortadan kalkmaz."

m.129: "Aşağıdaki kimseler arasında evlenme yasaktır:

1. Üstsoy ile altsoy arasında; kardeşler arasında; amca, dayı, hala ve teyze ile yeğenleri arasında,

2. Kayın hısımlığı meydana getirmiş olan evlilik sona ermiş olsa bile, eşlerden biri ile diğerinin üstsoyu veya altsoyu arasında,

3. Evlat edinen ile evlatlığın veya bunlardan biri ile diğerinin altsoyu ve eşi arasında."

Saygılar...
Old 10-02-2011, 18:33   #3
Av. Suzan Erik

Aslında ilgili yasa hükümlerini biliyordum ama müvekkilim bir yerlerden benzer bir davaya ilişkin başka bir karar duymuş olduğunu söyledi. Ve bu konuda ısrarcıydı. Bu yüzden biraz da emin olmak için yazdım, ilginiz için teşekkürler!
Old 10-02-2011, 20:08   #4
Av.Nevra Öksüz

Alıntı:
Yazan Av. Suzan Erik
Aslında ilgili yasa hükümlerini biliyordum ama müvekkilim bir yerlerden benzer bir davaya ilişkin başka bir karar duymuş olduğunu söyledi. Ve bu konuda ısrarcıydı. Bu yüzden biraz da emin olmak için yazdım, ilginiz için teşekkürler!

Rica ederim Yeni üye olduğunuzu fark ettim, THS ailesine de mesleğe de hoşgeldiniz...

Saygılar...
Old 10-02-2011, 22:52   #5
dogukansavas

Müvekkilinizin duyduğu karar muhtemelen TMK m.147/1'e ilişkin olabilir. Yahu müvekkiliniz çok farklı bir maddi olayın gerçekleştiği hali yanlış yorumlamış olabilir (mesela hısımlığın daha sonradan açılan bir nüfus düzeltme talebi ile ortadan kalkması hali gibi).

Bununla birlikte yerel mahkemenin yanlış bir kararı ve bu kararın süresinde temyiz edilmemesi sebebi ile kesinleşmesi de mümkün olup bu kararlar ise malumunuz olduğu üzere genellikle kanun yararına bozma ile sonuçlanır.

Olayınızda mutlak butlan sebebi var. Şu durumda evliliği mutlak butlandan kurtatmanın tek yolu müvekkiliniz ile babanız arasındaki babalık ilişkisinin gerçeği yansıtmadığı aslında babasının başkası olduğunu kanıtlayıp, nüfus sicilini düzeltmenizdir.
Old 10-02-2011, 23:36   #6
av.ilyasmeral

Alıntı:
Yazan Av. Suzan Erik

müvekkilller çok şey duyarlar. hepte işlerine gelen şeyi duyarlar. ama duyduklarını bir tek kendileri duymuşturlar. çünkü duydukları şey kendi iç sesleridir. avukat olarak müvekkilin manipülasyonları ile değilde açık yasa hükümleri ile düşünmenin daha yerinde olacağı kanaatindeyim.
saygılar....
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi