Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

eşya iade davası

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 02-02-2009, 20:15   #1
Konuk

Çözüm eşya iade davası

4 yıllık evliyim,3 yaşında bir çocuğum var.evliliğim süresince eşimle aramda pek çok problem yaşadım ama evliliğimi çocuğum için devam ettirmeye uğraştım.ama uğradığım maddi manevi şiddetin eşimin ailesi tarafından da desteklendiğini, yaşamıma müdahale etmeye çalıştıklarını kazandığım paranın ( kamu kurumunda çalışıyorum)hesabını yaptıklarını ,bana ev aldırmaya çalıştıklarını ve ailemle görüşmemi engellemeye çalıştıklarını öğrendikten sonra ailemin yardımı ile çocuğumla birlikte babamın yanına sığındım ve görev yerimi can güvenliğim olmadığı gerekçesi ile değiştirdim,boşanma davası açtım.eşyalarımı almak istedim ama cesaret edemedim.aile mahkemesine başvurdum ama yanlış iişlem sonucu eşya tespiti yerine eşya iadesi davası açtığımıöğrendimm ve çok geç olmuştu.çünkü evlilik süresince ortak kullandığımız evden tüm eşyalar eşim ve ailesi tarafından kaçırıldığını öğrendim.şimdi karşı taraf avukatı aracılığı ile mahkemeye sunduğu cevapta evlilik öncesi eşyaların tümünü kendinin aldığını, evlilik süresince eşyaların evlilik sırasında oluştuğunu iddia ettiği borçlar için (ki böyle birşey yok) eşyaların satıldığını,benim giderken yanımda eşya götürdüğümü,evi kendi kafama göre terk ettiğimi,kendisi tarafından bana şiddet ve hakaretin olmadığını,...vs bildirmiştir.1 hafta sonra eşya iadesi için mahkeme yapılacak ve mahkemede benim kendimi savunmam gerekecek.eşyanın kaçırıldığı evi emniyet aracılığı ile öğrendim ama duruşmada hakim tespit gününü birkaç gün sonraya atarsa(ki büyük ihtimal öyle olacak) karşı taraf eşyaları ,en azından bana ait olanları dağıtabilir.bu durumun önüne geçmek için ne yapabilirim?
hakime önceden tespit istediğimi ilettim ama bu 4 gün içinde duruşması olduğunu,benimde kendi duruşma günümü beklememi söyledi.elimde bana ait olan eşyalarımın bazılarının fotoğrafı var,faturalarım eski evimde kaldı,şahit olarak çeyizim baba evinden çıkarken gören iki komşum var insanlar şahitlik yapmaya çekiniyorlar.şu durumda eşya iadesi için bir avukat tutsam bu davayı kazanabilir mi?ya da benim kendimi elimdekilerle savunmam ile aynı kapıya mı çıkar?
Old 03-02-2009, 10:49   #2
Av.F.ŞENEL

Iyı gunler,
Esya davası acabılmenız ve daha doğrusu kazanabılmenız ıçın, eşyaların sıze aıt olduğunu ıspatlanamnız gerekecektir. Kı bunun ıçın fatura ve saır evrak ve şahıtlerden faydalanılabılır.Faturalarınız kaybetmışsenız aldığınız yerden yenılerınıde çıkarttırabılırsınız.
Old 03-02-2009, 13:45   #3
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın katılımcı;

Açtığınız davanın ispatında her tür delilden yararlanabilirsiniz.

Öncelikle, size ait olduklarını iddia ettiğiniz eşyaların mülkiyetini ispatlayacaksınız. Faturalar bunun için önemli bir delildir. Ama siz kendinizde bulunmadığını belirmişsiniz..

Sonrasında da eşyaları giderken yanınızda götürmediğinizi. Bunun için tanık dinlenilebilir.

İspat sıkıntınız olduğu açık.

Bu durumda en güzeli dava dilekçenizi, delil olabilecek hususları bir meslektaşımızla doğrudan görüşmektir.

Davanızın kazanılıp kazanılamayacağı noktasında, karşı tarafın tüm yazılı beyanları da birebir değerlendirilerek karar verilmelidir.

Davalı eşinizin bir avukat aracılığı ile davaları takip ettiği anlaşılmaktadır.

Sadece eşya iadesi davası söz konusu değildir. Boşanma davanızın takibinde de avukat desteği almanız yararınıza olacaktır.

Boşanma davanızın içinde, çocuğunuz için önce tedbir, boşanma kararının kesinleşmesinden sonra İŞTİRAK nafakası olarak devamını, çocuğunuzn velayetini, kendiniz için maddi ve manevi tazminat isteyebileceğinizi unutmayın.Yine çalıştığınız için yoksulluk nafakası bağlanma ihtimali çok zayıf olduğu halde, boşanma davasının açılması ile kendiniz için de TEDBİR nafakası isteyebilirsiniz.Eşler evin geçimine mali güçleri oranında katılmak durumundadırlar.

Saygılarımızla.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi