Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Azilnamenin yürütmenin durdurulması-Tedbir

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 21-01-2015, 17:11   #1
detay82

Varsayılan Azilnamenin yürütmenin durdurulması-Tedbir

Sözleşmeye ve hukuka aykırılığı açıkça olan bir azilnameyle arsa sahibi, müteahhit imar durum belgesi alıp proje çizdirdikten sonra ruhsat başvurusu aşamasındayken verdiği vekaletnameden kendisini azlediyor.

İhtiyati tedbirle bu azilnamenin yürütmesinin durdurulması ya da başka bir yol istenebilir mi?

Böyle bir azilnamenin MK 2 ye aykırı olduğundan geçersiz olduğuna yönelik eski bir Yargıtay kararı okumuştum. Ancak bulamadım. Yardımcı olacak arkadaşlara teşekkür ederim.
Old 22-01-2015, 19:01   #2
Juror8

TBK uyarınca vekalet veren dilediği zaman vekaletini sona erdirebilir. Mahkemenin bu hususta ihtiyati tedbir vermeyeceği kanaatindeyim. Ancak arsa sahibinin sözleşmeye aykırı bu hareketi sebebiyle uğranılan zararların ve sözleşmede öngörülmesi halinde cezai şartların talep edilmesi mümkündür.
Old 22-01-2015, 19:18   #3
detay82

Azilnamenin yürütmesinin ya da geçerliliğinin durdurulmasının istenmesi, geçici bir tedbir olup ileride, davalıların gösterebilecekleri haklı deliller sonucunda mahkemece kaldırılması mümkündür. Aksi takdirde idari yargıdaki yürütmeyi durdurma merciinin hukuk aleminde olmaması gerekirdi.
Old 22-01-2015, 19:50   #4
Juror8

Vekalet ilişkisi diğer ilişkilerden farklı olduğundan kanaatim bu şekildedir. Zira kimse kimseye vekalet vermeye veya verdiği vekaleti devam ettirmeye zorlanamaz diye düşünüyorum. (işin uğranılan zararların tazmini boyutu zaten mevcut) Ancak açacağınız davada mahkeme ihtiyati tedbir kararı verirse azilname hususunda buradan bildirebilirseniz sevinirim. Bizim için de tecrübe olmuş olur.
Old 22-01-2015, 21:10   #5
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan detay82
Sözleşmeye ve hukuka aykırılığı açıkça olan bir azilnameyle arsa sahibi, müteahhit imar durum belgesi alıp proje çizdirdikten sonra ruhsat başvurusu aşamasındayken verdiği vekaletnameden kendisini azlediyor.

İhtiyati tedbirle bu azilnamenin yürütmesinin durdurulması ya da başka bir yol istenebilir mi?

Böyle bir azilnamenin MK 2 ye aykırı olduğundan geçersiz olduğuna yönelik eski bir Yargıtay kararı okumuştum. Ancak bulamadım. Yardımcı olacak arkadaşlara teşekkür ederim.

Vekaletten azil, tek taraflı bir beyandır, azil ile vekalet ilişkisi sona erer. (6098 sayılı TBK.512) Sona eren vekalet ilişkisinin tedbiren canlandırılması mümkün değildir.

Kat Karşılığı İnşaat Sözleşmesi, iki taraflı bir sözleşme olup, arsa sahibi sözleşmeye aykırı şekilde verdiği vekaletten müteahhidi azletmişse, müteahhit, sözleşmenin feshi ile uğradığı zararların giderilmesi için tazminat talep edebilir.
Old 24-01-2015, 18:01   #6
Av.Rıdvan Ergün

Sayın Dikici'ye aynen katılıyorum. İdare Hukukuna ait olan "yürütmeyi durdurma" kavramını borçlar hukuku ilişkisine karıştırmamak lazım. "İhtiyat" talebiniz varsa, bu talep ancak tazminat hakkınızın korunması bakımından ihtiyati haciz talebi olabilir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi