Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Garantİ SÜresİ BaŞlangici!

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 20-01-2012, 14:42   #1
av.ayşegül ergan

Varsayılan Garantİ SÜresİ BaŞlangici!

Herkese iyi çalışmalar dilerim...

Müvekkil şirket doğalgaz ekipmanları konusunda üretim,satış,ithalat,ihracaat yapmaktadır.Satışı yapılmış olan bir doğalgaz cihazının garanti süresi başlangıç zamanının belirlenmesi hususunda tereddüt yaşamaktayız.Sanayi ve ticaret bakanlığı garanti yönetmeliğine tabi olan bir cihazın garanti süresi başlangıcı malın teslimi(fatura tarihinden )nden itibaren mi devreye alma tarihinden itibaren mi başlar? Bildiğim kadarıyla teslimden itibarendir.
Müşteriyle yapılmış sözleşme uyarınca fatura tarihinden itibaren olup 2 yıl olarak düzenlenmiştir.Fatura tarihine göre süre dolmuş,devreye almaya göre dolmamıştır.(çünkü 2 sene sonra devreye aldırtmışlardır.)Lakin müşteri yönetmelik gereğince devreye almadan itibaren sürenin başlaması gerektiğini ifade etmektedir.
Konuyla ilgili görüşlerinizi esirgemezseniz sevinirim.
Old 22-01-2012, 16:23   #2
Margon

Sn. Meslektaşım,
Yanlış anlamadıysam olayda satılan cihaz teslim edilmiş. O zaman teslim edilen mal üzerinde müvekkilinizin bir etkisi yoktur. Garanti malın sağlamlığını ve belli sürede bozulursa onarılmasının taahhüt edilmesidir. Ben teslim ile sürenin başlayacağı kanaatindeyim. İyi çalışmalar.
Old 24-01-2012, 13:16   #3
av.ayşegül ergan

yanıtınız için teşekkürler sayın meslektaşım...

şahsen bende öyle düşünüyorum lakin aksi yönde bir hüküm,karar varmıdır diye emin olamamaktaydım.
Old 11-04-2017, 23:15   #4
UNLUTURK

Üstadım bu tartışmayı çok geç gördüm ama konu ile alakalı olduğumdan hem görüşümü hem de sizin bu konudaki son durumu merak ettiğimden yazma geeği hissettim.
Görüşüm:
Garanti başlangıcı teslim tarihidir ki bu asla fatura tarihi değildir meğer ki irsaliyeli fatura olup mal fatura ile birlikte teslim edilmiş olmasın.
Ancak ülkemizdeki suskripsiyon gibi ön alım yani parasını ödeyip malın alınması ama tesliminin yeni model malsa üretiminden sonra tesliminin yılması veya talep edilen tarihte tesliminin gecikmeli olarak yapılması suretiyle satış yapılmadığından örf ve adet ile yerleşik hale gelen örneğin "çeyiz" alımı gibi alımlarda malın aslında kusurunun anlaşılması imkanı olmayacak ve kullanılmayan sürenin garantide tüketilmesinin adil ve amacına uygun görülmediği ve buna göre de teslimde de başlatmayıp kurulum tarihinden başlatılması görüşü olduğunu biliyorum.
Ancak bu görüşe göre ayrıntı nedir bilmiyorum. Mesela

*Belli süreyi aşan gecikmiş kurulumlarda kurulum ayrıca ücrete tabi midir?

*Bu geç kurmanın da makul sayılmayan bir zamanı var mıdır? Örneğin 6 ay makul ama 5 sene sonra kurulumda da aynı kriter geçerli olacak mıdır?

* Böyle bir durumda yedek parça bulundurma yükümlülüğü altında bulunanlar için acaba bu süre teslimle mi başlayacak yoksa kurulumla mı başlayacak?

Bu sebeple sorularımı cevaplayacak arkadaşlar varsa memnun olurum ama sizin sorununuzun akıbeti hakkında da bizi cevaplarsanız memnun olurum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi