Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Noter Azilnamesi ile Vekaletin Azledilmesi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 17-12-2015, 10:54   #1
akrd61

Varsayılan Noter Azilnamesi ile Vekaletin Azledilmesi

Değerli meslektaşlarım

Derdest İcra Takiplerini yürüttüğümüz Müvekkil bize vermiş olduğu vekaletnameyi "gördüğü lüzüm üzerine" gerekçesi ile noter azilnamesi ile azletti.6100 sayılı HMK 81.md gereği dosyaya herhangi bir beyanı yok,yapmış olduğu azil geçerli midir?

İyi çalışmalar...
Old 17-12-2015, 23:55   #2
Av.mehmet.av

Azlin geçerliliği konusunda hiçbir sıkıntı yoktur. Zaten azilnamelerin pekçoğu noterden şablon halinde mevcut. Genelde de lüzum üzerine demektedir.
Old 18-12-2015, 13:15   #3
Analiz

Alıntı:
Yazan akrd61
Değerli meslektaşlarım

Derdest İcra Takiplerini yürüttüğümüz Müvekkil bize vermiş olduğu vekaletnameyi "gördüğü lüzüm üzerine" gerekçesi ile noter azilnamesi ile azletti.6100 sayılı HMK 81.md gereği dosyaya herhangi bir beyanı yok,yapmış olduğu azil geçerli midir?

İyi çalışmalar...

Azilname hernekadar geçerli varsaysak bile! , icra takiplerinde vekaletname ücreti alacaklarınız Kişisel Haktır ve azilnameden etkilenmeyecektir.(Sanıyorum sıkıntı oradan kaynaklanıyor
Old 18-12-2015, 16:27   #4
Av.Selim Balku

Alıntı:
Yazan akrd61
6100 sayılı HMK 81.md gereği dosyaya herhangi bir beyanı yok,yapmış olduğu azil geçerli midir?

İcra takiplerinde ki borçlulara bildirilmemişse, onlar açısından hüküm ifade etmeyecektir.

Misal, borçlu sizin bildirdiğiniz banka hesabınıza borcunu yatırırsa, alacaklı asil; "ben avukatı azlettim, onun hesabına yatırdığın para beni alakadar etmez," diyemez...

Kolay Gelsin...
Old 18-12-2015, 17:54   #5
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Selim Balku
İcra takiplerinde ki borçlulara bildirilmemişse, onlar açısından hüküm ifade etmeyecektir.

Misal, borçlu sizin bildirdiğiniz banka hesabınıza borcunu yatırırsa, alacaklı asil; "ben avukatı azlettim, onun hesabına yatırdığın para beni alakadar etmez," diyemez...

Kolay Gelsin...

Tahsilattan haberi olmayan veya olmamış gibi yapan asil ve yeni vekili hacze gidebilir mi?
Old 18-12-2015, 17:55   #6
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Analiz
Azilname hernekadar geçerli varsaysak bile! , icra takiplerinde vekaletname ücreti alacaklarınız Kişisel Haktır ve azilnameden etkilenmeyecektir.(Sanıyorum sıkıntı oradan kaynaklanıyor

Görüşünüzü destekleyen mevzuat veya Yargıtay kararı ekler misiniz?
Old 18-12-2015, 23:15   #7
Av.Selim Balku

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Tahsilattan haberi olmayan veya olmamış gibi yapan asil ve yeni vekili hacze gidebilir mi?

Haberi olsun ya da olmasın, azledilen avukat yapılan tahsilatın hesabını kendisine vermemişse yani ödemeye ilişkin bir dekontu yoksa, o asil ya da yeni vekil bunun üzerine hacze gitmişse, işte o zaman ayıkla pirincin taşını...

(Sayın akrdl61 azledilen olarak üzerinize alınmayın )
Old 23-12-2015, 22:42   #8
akrd61

Değerli vakitlerini ayırıp cevap veren meslektaşlarıma minnettarım.

Vekalet ücretimiz hususu şöyle;her ay yatırılan dosya alacağı(maaş haczine istinaden) vekil olarak icra dairesi tarafından bizim hesabımıza yatırılıyor.Bizde Vekalet ücreti alacağımızı hesabımıza yatırılan paradan tahsil ediyoruz ve büyük bir kısmınıda tahsil ettik,sadece 1 aylık daha yatacak para ile tamamını tahsil etmiş oluyoruz.

Azilnameyi bizim mi dosyaya bildirmemiz gerekiyor?Lakin hala dosya alacağı hesabımıza yatırılıyor.
Old 24-12-2015, 15:03   #9
Av.Selim Balku

Alıntı:
Yazan akrd61
Değerli vakitlerini ayırıp cevap veren meslektaşlarıma minnettarım.

Vekalet ücretimiz hususu şöyle;her ay yatırılan dosya alacağı(maaş haczine istinaden) vekil olarak icra dairesi tarafından bizim hesabımıza yatırılıyor.Bizde Vekalet ücreti alacağımızı hesabımıza yatırılan paradan tahsil ediyoruz ve büyük bir kısmınıda tahsil ettik,sadece 1 aylık daha yatacak para ile tamamını tahsil etmiş oluyoruz.

Azilnameyi bizim mi dosyaya bildirmemiz gerekiyor?Lakin hala dosya alacağı hesabımıza yatırılıyor.

Bence sizin dosyaya ibraz etmeniz gerekiyor, zira azilname size tebliğ edildiyse azleden lehine veya aleyhine bir işlem yapmamanız gerekir.
Old 15-01-2016, 13:02   #10
akrd61

İlgileri için tüm meslektaşlara teşekkür ederim

Alıntı:
Yazan Av.Selim Balku
Bence sizin dosyaya ibraz etmeniz gerekiyor, zira azilname size tebliğ edildiyse azleden lehine veya aleyhine bir işlem yapmamanız gerekir.

Sayın Balku bu bildiri nasıl olacak istifa dilekçesiyle mi?Ancak bizim istifa irademiz yok,azil müvekkilden geldi?
Old 15-01-2016, 14:40   #11
sirya

Alıntı:
Yazan akrd61
Sayın Balku bu bildiri nasıl olacak istifa dilekçesiyle mi?

"ekte sunulu ...tarihli, ...nolu azilnamenin tarafıma tebliğiyle dosya alacaklısı ...... ile vekalet ilişkimiz ..... tarihinde sona ermiş olduğundan, işbu dosya kapsamında da alacaklı vekili sıfatımın sona erdiğini bildirir, gereğinin yapılmasını talep ederim."

diye bir dilekçe verseniz olur diye düşünüyorum.

ama tebliğden sonra hesabınıza para yattıysa bu durumda (eski)müvekkille ibraname düzenlemek yeterli olur mu, yoksa parayı dosyaya mı iade etmelisiniz onu bilemedim ben de merak ettim
Old 15-01-2016, 15:05   #12
akrd61

Alıntı:
Yazan sirya
ama tebliğden sonra hesabınıza para yattıysa bu durumda (eski)müvekkille ibraname düzenlemek yeterli olur mu, yoksa parayı dosyaya mı

Sorun olan hususlardan diğeri de bu ?Müvekkilin tebliğten sonra yatmış 2 aylık nafakası var.Ancak dosyaya yatan paraları yasal vekalet ücret alacağımıza mahsuben biz alıyorduk.Müvekkil bu 2 aylık nafaka için sıkıntı yaratmıyor,tabii ki şimdilik ileride ne olur bilemem .O nedenle Azilnamenin tebliğinden sonraki yatan paraları iade etmek mi gerekiyor? yoksa müvekkilden ibraname alıp dosyaya ibraz etmek yeterli olur mu?
Old 15-01-2016, 15:06   #13
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan akrd61
İlgileri için tüm meslektaşlara teşekkür ederim

Sayın Balku bu bildiri nasıl olacak istifa dilekçesiyle mi?Ancak bizim istifa irademiz yok,azil müvekkilden geldi?

"Müvekkilimin tarafıma gönderdiği ekteki azilname nedeniyle görevim sona ermiştir. Vekalet ilişkisi nedeniyle oluşan tüm haklarımı saklı tutarak, gereğini bilgilerinize sunarım."

Şeklinde bir dilekçe sunabilirsiniz.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi