Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Tanıtıcı broşür ve sözleşme eki tabloların aldatıcılığı

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 04-01-2009, 15:54   #1
bahadır24

Varsayılan Tanıtıcı broşür ve sözleşme eki tabloların aldatıcılığı

Müvekkilim 20 yıl önce bir sigorta şirketinden aldığı iki Hayat Sigorta Poliçesi ile geleceği için kendisini güvence altına almak istemiş. Şirket hazırladığı tanıtıcı broşürlerde, sigortalının 20 yıl sonra ödediği toplam pirim miktarının 35 kat fazlası kadar toptan ödeme alacağını tablolarla belirtir. Bu tabloların hemen altında da, ekonomik konjonktür nedeniyle 20 yıl sonra sigortalıya ödenecek paranın satınalma gücünün korunması için, ödenecek pirim miktarının her yıl bir evvelki yılın enflasyonu oranında arttırılması gerektiği özellikle belirtilir. Sigortalı bu gerekliliğe de uyarak, her yıl pirimlerini enflasyon oranında arttırarak 20 yıl ödemeleri aksatmadan yapar. Ancak sigorta şirketi, bugün ödeyeceği toptan ödemeyi yirmi yılda yapılan ödemenin ancak iki katı bir rakamla geçiştirmek istemektedir.Yani sigortalının 20 yılda ödediği paranın 35 katını teleffuz ederek sigortalıyı ikna eden şirket, şimdilerde sadece 2 katıyla sigortalıyı ikna etmeye çalışmaktadır. Sigorta şirketinin yirmi yıl önce hazırladığı reklam ve tanatım amaçlı, ofset baskılı broşürler ve sözleşme eki olarak sigortalıya gönderdiği tahmini ödeme tabloları, sigortalı tarafından aynen muhafaza edilmiş bulunmaktadır.

Bütün bu bilgiler doğrultusunda, bana ışık tutacak meslektaşlarımın görüş ve önerilerine ihtiyacım var. Bu konuda doktrin görüşü ya da içtihat örneği varsa, yorumlara eklenmesi beni mutlu edecektir. İlgileriniz için şimdiden teşekkür ediyorum.
Old 04-01-2009, 20:51   #2
Av.Cengiz Aladağ

Sizin de belirttiğiniz gibi, o ödeme tabloları tahmini tutarları göstermektedir ve bağlayıcılığı yoktur.
Old 05-01-2009, 23:49   #3
bahadır24

Düşüncenizi paylaştığınız için teşekkürler Cengiz bey.

İlk mesajımda da belirttiğim gibi tanıtıcı broşürde bulunan örnek tablodaki 35 katlık artışla (ki sigortalı bu şekilde ikna edilmiş ve prim ödemeye başlamıştır lakin daha öncede belirttiğim gibi örnek tabloda, ekonomideki değişiklerin hesaplamaların sonucunu değiştirebileceği belirtilmiş ve "şayet" bu değişiklerden etkilenmemek için ödenecek pirim miktarının her yıl bir evvelki yılın enflasyonu oranında arttırılması gerektiğide yazmaktadır ) bugün sigorta şirketinin hesaplamaları sonucunda sigortalıya ödeneceği belirtilen 2 katlık artış arasındaki büyük uçurumun hukuk sistemi tarafından korunmayacağını düşünmekteyim.

Meslektaşlarımın bu konudaki bilgi ve düşüncelerini merakla bekliyorum,yardımlarınız için şimdiden teşekkürler
Old 06-01-2009, 00:00   #4
gurhankoc

Durumunuzun umutlu olduğunu düşünmüyorum ancak bana göre haksız da sayılmazsınız. (bunu yasa hükümlerine dayandıramıyorum, tamamen sübjektif, vicdani düşüncem) Eğer konuyu yargıya taşımakta kararlıysanız 5684 ve 4077 sayılı yasaları biraz zorlayın derim.

Kolay gelsin..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi