Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

VazgeÇİlen Takİpten Sonra Tekrar Takİp Yapmak

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 29-11-2007, 18:11   #1
SPARTACUS

Acil VazgeÇİlen Takİpten Sonra Tekrar Takİp Yapmak

Değerli hukukçular olay şöyledir ;
-- Avukat( A ) 15000(ONBEŞBİN)ytl bedelli sendedi kambiyo senetlerine mahsusu icra yolula takibe konu ediyor
-- Fakat maddi yanlışlık sonuçunda senedi 1500 (BİNBEŞYÜZ) ytl üzerinden takip konusu ediyor.Yani takip talebinde ve ödeme emrinde alacak 1500(BİNBEŞYÜZ)ytl gözüküyor fakat bononun üzerinde 15000(ONBEŞBİN)ytl yazılı.
-- Borçluya ödeme emri tebligat kanunun 21md göre yapılmıştır.Borçlunun dosyaya her hangi bir beyanı yoktur(itiraz,mal beyanı vb.)

-- Bu sakatlık nasıl giderilebilir ?

-- İlk aklıma gelen bu dosyadan vazgeçerek senedi geri alıp, asıl alacak olan 15000(ONBEŞBİN)ytl üzerinden tekrar kambiyo senetlerine mahsus takip yapmak aynı bono ile.
-- Ancak icra müdürü ;
-- ilk olarak, vazgeçtiğim dosyadan tarafıma verilecek bonoya "alacaklı vekilinin vazgeçmesi neticesinde senedin geri verildiğine dair şerh düşmek " istiyor.
-- Ayrıca vazgeçilen bonoyla tekrar kambiyo senetlerine mahsusu takip yapamayacağımı söyledi.

-- Bence icra müdürü, kesinlikle hukuksal dayanaktan yoksun, bu kararın da hatalı.Bunu anlatmaya çalıştıysamda başarılı olamadım.
-- Ancak benden yargıtay kararı istiyor.(her hukuksal sorunda olduğu gibi)
-- Sizlerden ricam elinizde bu konuya uyan yargıtay kararı olması halinde göndermeniz.Yani vazgeçilen takip konusu bonayla tekrar takip yapılabileceğine dair yargıtay kararı.
-- İyigünler.İyiçalışmalar...
Old 30-11-2007, 09:45   #2
Av.Duran Küçüköner

İİK 144 ü inceleyin.

Madde 144 - Alacağı tamamen ödenmiş olan alacaklıya ait senet icra dairesince borçluya verilir.

Alacağının yalnız bir kısmı ödenmiş olan alacaklı, senedini geri alabilir. Şu kadar ki, icra dairesi senede bundan sonra ne miktar para için muteber olacağını yazar yahut senedin mahiyetine göre alakadar dairelere yazdırır.

İlamların icrasında borçlu isterse kendisine ilamın tamamen veya kısmen icra edilmiş olduğuna dair bedava ve pulsuz bir vesika verilir.

Bir taşınmazı paraya çeviren icra dairesi o taşınmaz üzerindeki irtifak haklarına, taşınmaz mükellefiyetlerine ve taşınmaz rehin haklarına dair kayıtların tapu sicilinden terkin ve nakillerini de yaptırır.

(Ek fıkra: 29/06/1956 - 6763/42 md.) Gemi siciline kayıtlı olan bir gemiyi paraya çeviren icra dairesi onun üzerindeki ipotek ve intifa haklarına ait kayıtların sicilden terkin ve nakillerini de yaptırır.
Old 30-11-2007, 11:29   #3
SPARTACUS

-- Sayın Av.Duran Küçüköner cevap verdiğiniz için tşkler.
-- Fakat sizce İİK 144 kimi haklı kılıyor.İcra müdürünü mü beni mi ?
-- İİK 144/1 takip konus alacak tamamen ödenmiş ise senedin borçluya verileceğini belirtiyor.Elbette borcunu tamamen ödemiş borçlu doğal olarak sendini geri alacaktır.
-- İİK 144/2 ise kısmen ödeme halinde alacaklının senedini geri alabileceğini ve fakat senedin bundan sonra ne miktar için geçerli olacağını icra müdürünün yazacağını veya alakadar daireler yazdırılacağını belirtmektedir.Bu fıkra da haklı olarak borcunu kısmen ödemiş olan borçlunun bu ödemesinin senet üzerine geçirilerek takip konusu senetle tekrar takip yapılması halinde borçlunun durumunu kötüleşmesini engellemektedir.

-- İİK 144 maddesi beni anlattığım olayla nasıl bir ilgisi olabilir.Yani borç hiç ödenmemiş üstelik borçlunun dosyaya ilişkin her hangi bir beyanatı dahi yoktur.İcra müdürü hiç bir ödeme yapılmamış takipten vazgeçen alacaklıya verdiği bonoya her hangi bir kayıt düşmesine gerek var mı ? Söz konusu kayıt tekrar takip yapmaya engel mi (özellikle kambiyo senetlerine mahsusu takibe ) ?

-- Yani alacaklı icra tabinden vazgeçebilir mi ? Vazgeçtiği takibine konu senedini geri alabilir mi ? Geri aldığı senedi tekrar icra takibi konusu yapabilir mi ? Bence bu soruların hepsi olumlu cevap almalı.Siz değerli hukukçuların bu konu hakkında ki görüşlerini öğrenmek isterim.
Old 30-11-2007, 13:49   #4
Av.Kemal

sayın meslektaşım,
bakiye rakam hakkında, '' tevhid talepli '' veya '' .... E. ile irtibatlıdır '' şeklinde bir ibare ile , yeni bir icra açmanız söz konusu olabilir kanaatimce.
-- ayrıca ,sizin olaydaki soruların cevabının olumlu olması gerekir, ancak incelemek gerekli tabii ki.
sevgi ve saygılar
Old 04-12-2007, 14:59   #5
Av.Kemal

değerli meslektaşım,konunuz ile ilgili bir başka soruya eklediğim cevaptan alıntı yaptım.ancak ilgili kararları Yargıtay sayfasından ben de indiremedim.sizin ulaşabileceğinizi ümit ederim.
-(özet) yapmış olduğu takipten feragat etmiş olan alacaklının hakkın özünden (alacağından)feragat etmiş olmayacağı,daha sonra aynı alacağı için yeniden takipte bulunabileceği.... ( Yrg.12.Hk.Dai.10.06.2006, E:13005,K:14688, Yrg.12.Hk.Dai.19.03.2004, E:1178,K:6471 )

sevgi ve saygılar
Old 19-03-2008, 12:33   #6
SUCCEED

Bahsettiğiniz yargıtay kararını bulamadım ancak benzar bir yargıtay kararı ekliyorum.

T.C.
YARGITAY
12. Hukuk Dairesi

E:1991/11509
K:1992/4534
T:09.04.1992

Merci kararının nübdeti içinde temyizen tetkiki A1acaklı yekili tarafından istenmesi üzerine bu işle ilgili dosya mahallinden daireye 21.10.1991 tarihinde gönderilmiş olmakla okundu ve gereği görüşülüp düşünüldü:
KARAR: 163 örnek ödeme emri tebliği üzerine, borçlu yasal süre içinde mercie verdiği itiraz dilekçesinde; takip konusu senedin hamili Ö.A. tarafından, Mersin 3. İcra Müdürlüğünün 1991/2658 sayılı dosyası ile takip yapıldığını, borcun odendiğini, alacaklının feragatı nedeniyle bu dosyanın işlemden kaldırıldığını, aynı senede dayanılarak ikinci kez takip yapılamıyacağını ileri sürerek, takibin iptalini istemistir.
Mersin 3. İcra Müdürlügunun 1991/2658 sayılı dosyasının incelenmesinden; Alacaklı Ö.A. tarafından borclu T.Ö. hakkında, 23.3.1991 tanzim ve 23.4.1991 vade tarihli 7.000.000.-TL. bedellı bonoya dayanılarak takip yapıldığı, alacaklının icra tutanağına geçirilen imzalı beyanında "takipten feragat ediyorum. Senedin tarafıma iadesini talep ederim" dediği, feragat nedeniyle dosyanın işlemden kaldırıldıgı anlaşılmaktadır.
Soz konusu senet Ö.A.`nın beyaz cirosu ile lehtar H.B.`ye geçmiş, adı geçen tarafından borçlu hakkında işbu takip açılmıstır.
Esas haktan feragat beyanının acık olması gerekır. Alacaklı Ö.A. esas haktan feragat ettiğini bildirmemiştir. Takipten feragat, esas haktan feragatı tazammun etmez. Borçlu, borcun ödendiğini bir belge ile kanıtlıyamadığına göre itirazın reddine karar verilmek gerekirken kabulü isabetsizdir.
SONUÇ: Alacaklı vekilinin temyiz itirazının kabulü ile merci kararının yukarıda yazılı nedenle İİK`nun 366 ve HUMK`nun 428. maddeleri uyarınca ( BOZULMASINA ), 9.4.1992 gününde oybirliğiyle karar verildi.
Old 22-11-2010, 23:36   #7
Av. ikahveci

Sayın Spartacus Takip talebinde şayet fazlaya dair haklarımız saklı kalmak kaydıyla demişseniz -ki matbu formların tamamında bu şekilde basılı çıkıyor- kalan 13500 TL'lik kısmın tahsili için yeni takip açmadan, aynı dosya üzerinden harç ikmali yaparak devam edebilirsiniz. Benim aynı olay başıma geldi. İcra müdürü dediğim şekilde yapabilirsin dedi. O şekilde devam ettim.Ancak yasal dayanak bulamadım.
Old 30-11-2010, 10:00   #8
metin şahiner55

senedin bulunuğu daire ve dosyayı takip talebinde bildirerek bakıye alacak için yeni bir takip yapabilirsin. ancak bazı memurlar bu ikinci takibi kambiyo değil adi takip olarak kabul ediyor. kambiyo olacak diye bastırmakta fayda var
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi