Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Duruşma gününü müvekkile bildirmek

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 23-09-2009, 19:24   #1
hakkaniyet_

Varsayılan Duruşma gününü müvekkile bildirmek

Müvekkillere her defasında duruşma gününü bildirmemiz gerekli mi? Yoksa onlar sordukça mı söylemeliyiz?
Saygılarımla.
Old 23-09-2009, 19:58   #2
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan hakkaniyet_
Müvekkillere her defasında duruşma gününü bildirmemiz gerekli mi? Yoksa onlar sordukça mı söylemeliyiz?
Saygılarımla.

Bu konuda bir gereklilik yoktur ve her yiğidin yoğurt yiyişi farklıdır. Davaya ya da müvekkile göre hareket etmenizi öneririm.
Old 23-09-2009, 20:48   #3
Armağan Konyalı

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
Bu konuda bir gereklilik yoktur ve her yiğidin yoğurt yiyişi farklıdır. Davaya ya da müvekkile göre hareket etmenizi öneririm.
Sayın Av.Cengiz Aladağ'a katılıyorum: Sormadıkça müvekkile duruşmalar hakkında bilgi verme zorunluluğu bulunmamaktadır ama verilse ne güzel olur:

Davalarının seyri hakkında bilgi sahibi oldukça müvekkilin avukatına olan güveni artar. Her duruşmadan sonra duruşma tutanağının altına bir iki cümle açıklama eklenmesi ve faksla veya mektupla müvekkile gönderilmesi uzun vadede mesleğinize yararlı olacaktır.

''Müvekkil ne anlar ki'' dememek lazım: Doktora başvurduğumuzda biz de röntgen filminden anlamıyoruz ama filmin elimizde olmasını istiyoruz. Anlamadığımız halde ışığa tutup, uzun uzun baktığımızı da itiraf etmeliyiz.

Saygılarımla
Old 23-09-2009, 21:22   #4
Av.Mehmet Saim Dikici

Avukatlık Kanununda özen yükümlülüğü dışında bu yönde açık bir hüküm yoktur. Ancak Borçlar Kanununun vekalete ilişkin 392/1 hükmüne göre, avukat, müvekkilinin talep etmesi halinde "müvekkili ile ilgili olarak her ne nam altında olursa olsun (para, evrak, mektup, belge vs. gibi) aldıklarını ona vermeye" mecbur kılınmıştır.

Bu itibarla, kanaatimce işlerini özenle yapmak zorunda olan avukatın müvekkili talep etmemiş olsa bile onun davası hakkında kendisine düzenli bilgi vermesi gerekir. Bu bağlamda duruşma günü de bu bilgiler içinde kabul edilmelidir düşüncesindeyim.
Old 24-09-2009, 07:52   #5
av.ozancelik

müvekkilere bence her yapılan işlem sonunda, her girilen duruşma sonunda bilgi vermek onların bize olan güvenlerini arttırır.bu konuda sayın Av.Armağan Konyalı'ya katılıyorum.
Old 24-09-2009, 12:49   #6
avturker

Zaten genelde bizim bilgi verip vermemeile ilgili karar vermemize fırsat vermeden arayarak; neler olup bittiğini, hangi ara karaların verildiğini, bir dahaki duruşmanın gününü sorup, bir dahak duruşmadan sonra aramak üzere yeni duruşma gününü kaydederler
Tabi müvekkilden müvekkile değişir bu soruların tarzı. Kimisi siz daha duruşma beklerken defalarca arar, kimisi akşam saatlerini bekler.
Old 24-09-2009, 12:52   #7
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan avturker
Zaten genelde bizim bilgi verip vermemeile ilgili karar vermemize fırsat vermeden arayarak; neler olup bittiğini, hangi ara karaların verildiğini, bir dahaki duruşmanın gününü sorup, bir dahak duruşmadan sonra aramak üzere yeni duruşma gününü kaydederler
Tabi müvekkilden müvekkile değişir bu soruların tarzı. Kimisi siz daha duruşma beklerken defalarca arar, kimisi akşam saatlerini bekler.

Meslek hayatımda; daha ilk görüşmede bütün detaylarını ve davanın muhtemelen neticelenme süresini uzun uzun anlattığım halde, davanın açıldığı günün hemen ertesinde arayıp: "N'oldu, bir gelişme var mı? Avukat Bey!" diye sorana bile şahit oldum.
Old 24-09-2009, 17:02   #8
Av.Duygu Işık Behrem

Takip ettiğim dava dosyalarının her duruşmasının sonrasında müvekkillere bilgi faksı gönderirim.(Bu ayrıca çalıştığım büronun da bir kuralı) (Faks kullanmayan bir müvekkil ise telefon ile bilgilendirme yaparım.)Faksın içeriğinde, o gün girdiğim duruşmada alınan ara kararları bildirir (bazen anlayacakları dilden açıklamalar yapar), şayet müvekkilin bana göndermesi gereken bir masraf (bilirkişi ücreti gibi) veya belge var ise bunu tarih ve süre belirterek ister ve duruşmanın ertelendiği tarihi yazarım. Ha bir de faks iletisinin sonuna o günün anlam ve önemine göre "bu vesile ile iyi çalışmalar dilerim" ; "bayramınızı kutlar mutlu haftalar dilerim" gibi ibareler eklerim ki müvekkil ile iş dışında da ufak da olsa insani bir paylaşımımız olsun. Pek çok müvekkilimin bu faks iletilerini bir dosya halinde sakladığını ve yeni duruşma günü geldiğinde benim faksımın yolunu gözlediklerini biliyorum. Bu iletişim sayesinde onların da dava seyrinin hızlanması yönünde size daha fazla fayda sağladığını söyleyebilirim. Bu konuda kendimi müvekkilin yerine koyarak düşünüyorum; ben bir müvekkil olsam ve bir vekil ile temsil edilsem, her duruşma sonrası durumdan haberdar olmak isterdim doğrusu...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi