Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Belediyeye ait arsa, gecekondu ve hak kazanımı

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 13-10-2011, 20:57   #1
Fcgungor

Varsayılan Belediyeye ait arsa, gecekondu ve hak kazanımı

Sevgili üstatlar...

Henüz mesleğin başında biri olarak, konu bana biraz karmaşık geldi. Konuyla ilgili çok fazla döküman ve kanun mevcut ancak benim vaktm kısıtlı. Bu nedenle bir an evvel somut çözümlere ulaşmalıyım...

İstanbul Büyükşehir belediyesi'ne ait arsa üzerine çokça gecekondu yapılmış olması kimseyi şaşırtmasa gerek Bunlardan bir tanesi 1987 yılında yapılan bir gecekondu. Tahmin edersiniz ki, bu kadar eski gecekondular, bir çok tapulu evden daha çok yatırım görüyor. Bahçeli müstakil bir ev konumunda. 12.10.2011 tarihinde belediyeden görevli bir takım insanlar sözlü olarak 1 aya kadar boşaltın buraları ikazında bulunuyor. Arsa 2B'li değil. Emlak vergisi ödenmekte; su, elektrik ve telefon aboneliği de bulunmaktadır.

Evle ilgili bir - yıkım kararı dahil - karar alınırsa buna karşı taleplerimiz neler olabilir? Gecekondu kanunu'na mı dahildir? Bu durumda, hangi tarihten önce yapılan evler tapu hakkı kazanıyor?

İzleyeceğimiz hukuki yollar neler olabilir?

Hangi kanunları incelemeliyim. ( İmar - gecekondu - orman arazisi gibi kanunları inceledim )

Üstatlar konu benim için çok önemli, çünkü bizzat ailemi ilgilendirmekte. En ufak bir yol gösterme şansınız dahi varsa vaktinizi ayırmanızı rica ediyorum... Teşekkür ederim...
Old 14-10-2011, 10:02   #2
Av.Emel Ertopcu

Değerli Meslektaşım,
Yeni biten bu yönde bir davamız mevcut. Aynı şekilde Belediye arsasına yapılmış bir gecekondu ile ilgili. Ancak burada bahsetmemişsiniz, acaba Gecekondu önleme bölgesi ilan edilen bir yer mi? Zira bizim davamızda 775 sayılı Gecekondu Önleme Yasası kapsamında bir taşınmaz sözkonusu idi. 1972 yılında anılan yasa kapsamında Belediyeden satın alınmış olup, sonradan Belediyeler arası işlemlerle tapulandırılmayan bu taşınmaz Belediye arsası olarak kalmış. Daha sonra yıkım kararları verilmiş ancak yıkım gerçekleşmemiş. Elimizde ne encümen kararı ne de başka bir belge mevcut değildi. Sadece 775 sayılı yasa gereği davalı Belediyece davacıya satıldığına dair 1972 tarihli ödeme makbuzları ile sizin de ileri sürdüğünüz yıllardır mevcut elektrik, su aboneliği ve emlak vergi makbuzları ile davamızın kabulüne karar verildi. Ayrıca aynı nitelikte Yargıtay Hukuk Genel Kurulu kararını da ekledik.
ÖNCELİKLE İLGİLİ BELEDİYEYE MÜRACAAT İLE TAPU TAHSİS TALEBİMİZİN REDDİNE DAİR CEVABİ YAZIMIZI DA DELİLLERİMİZE EKLEDİĞİMİZİ BELİRTMEK İSTERİM.
Old 14-10-2011, 11:57   #3
Fcgungor

Sayın Emel Ertopçu,

Öncelikle detaylı bilgileriniz için teşekkür ederim. Elimizde mevcut olan delillerin aynılarının sizde de olduğunu görmek içimi rahatlattı ancak bizim olayımızda belediyeden satın alınma durumu mevcut değil, yine de şu an dahi bu talep edilebilir diye düşünüyorum.

Son bir ricam olacak, konutun 775 sayılı kanuna dahil olup olmadığını nasıl anlayabilirim. Çünkü, ben direk olarak bu kanuna dahil olduğunu düşünmüştüm ancak aksi bir ihtimal mi var acaba? Çünkü, arsa tapuda belediyeye ait görünüyor ve konut olarak kullanılıyor. Sanırım, insanları oradan boşalttıktan sonra park ve bahçe olarak değerlendirilecekmiş. Bu durumda mevcut yerin tapusunu değil de başka bir yerden tapu mu verilmesi gündeme gelebilir mi?

Konuya yabancı olmam nedeniyle absürt sorular soruyor olabilirim, şimdiden özür dilerim. Yeterli araştırma yapmak için vaktim olmadı henüz. Bahsettiğiniz HGK kararını bulup, 775 sayılı kanunu enine boyuna inceledikten sonra takıldığım noktaları tekrar belirtebilirim.

Tekrar teşekkürler.
Old 18-10-2011, 18:32   #4
Fcgungor

Hem 775 sayılı kanun hem de 2981 sayılı kanuna göre "park ve bahçe" gibi kamu hizmetine tahsis edilen yerler af kapsamına girmiyor. Buraların korunması mümkün değil ancak, başka bir yerden arsa tahsisi mümkün müdür acaba?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi