Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Ths Yazışmalarının Delil Niteliği, Avukatn Sır Saklama Sorumluluğu

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 28-10-2009, 12:09   #1
üye31284

Varsayılan Ths Yazışmalarının Delil Niteliği, Avukatn Sır Saklama Sorumluluğu

Mesela diyelimki müvekkillerimden biri siteye üye olmuş, olayı olduğu gibi anlatmış... Karşı taraf da bu siteyi takip ediyormuş meğerse...Müvekkilimde gerçek isim soyadını kullanmış siteye üye olurken...

Karşı taraf mahkemeye site yazılarını delil olarak sunmuş, müvekkil ben değilim isim benzerliği demiş...

Tabi hem isim hem olay benzerliği ilginç

Karşı taraf da demiş ki iyide siteye üye olurken TC no verilmek zorunda, siteden istensin, TC nolar uyuşuyor mu bakılsın...

Site verdimi hiç, yada ne yapar?

Daha da vahimi, karşı taraf müvekkilin TC nosunu biliyordur, üstelik aynı pcyi kullanıyorlardır ve sanki müvekkil gibi yazı yazıyorsa

Ve biz avukatlar burada baya baya olaylara dair mahkeme dosyasına sunmayacağımız bilgiler pylaşıyoruz. Tamam sır saklama yükümlülüğümüz var da...Ya müvekkil muvafakat verirse... Siteden bilgilerimiz alınabilir mi?
Old 28-10-2009, 17:11   #2
Admin

Sorunuzda Adli Mercilerin THS üzerindeki hukuki yetki ve yaptırımlarını mı, THS'nin site politikasını mı, yoksa bir internet sitesindeki yazışmaların Mahkemelerdeki delil niteliğini mi tartışmak istediğinizi tam çözemedim doğrusunu isterseniz.

Ve yine verdiğiniz örnek de bence aslında çok isabetli değil, zira hukukçu olmayanların sitede danışma niteliğinde soru sormasına Mart.2007'den beri izin vermiyoruz, dolayısıyla müvekkilinizin -en azından THS'de- bu şekilde bir soru sorması olası gözükmüyor.

Sorunuzu tartışmak istediğiniz noktanın altını çizmek anlamında biraz daha açık hale getirirseniz, yanıt yazmak kolaylaşır diye düşünüyorum.
Old 28-10-2009, 18:06   #3
Nur Deniz

Gerçekten ilginç bir konu..

Bu konuda site politikası nedir, bende çok merak ediyorum?..

Hatta böyle bir delili hakimden isteyecek avukat var mı onuda merak ediyorum...

Hatta delil mi bunuda merak ediyorum...
Old 28-10-2009, 18:07   #4
üye31284

Tabi tüm siteyi tarayamadım örnek bulmak için ama kuradan çıkan aşağıdaki örneği verebilirim..

Mesela 16.05.2007 de "dilersen" adlı kullanıcı aşağıdaki soruyu sormuş. Bir arkadaşım adına dediği şey de arkadaşı büyük ihtimal erkek dediği kişi değil tam tersine bizzat kendisi olan kadın...(Kız eşinin bekaret olayını mahkemeye bildirmesinden oldukça korkuyor olabilir...) ya da kadın adına soran biri...Karşı taraf bu yazıyı okudu, puzzeli birleştirdi bunu yazanın eşi olduna emin ve ispatlamak için TC no.sunu sizden istiyor diyelim...

Evet demişsiniz ki mart 2007'den itibaren danışmanlık niteliğindeki sorulara yanıt vermiyoruz..Ama soru sorulmuş silinmemiş, delillik durumu varsa işte orada duruyor evet altına yönetici bu tarz sorulara yanıt alamazsınız demiş ama önemli olan yanıt değil soru...

Bu arada söz konusu soru aşağıda tırnak içinde:

"yardımlarınız için şimdiden teşekkürler bir arkadaşım adına bi şey sormak istiyorum 7 ay önce evlenen bir arkadaşım var ( erkek) evlendiği insanla vicdan yaptığı için evlendi yani bekaretine zarar verdiği için evlendi fakat nikahtan sonra bu bayan zaten kız olmadığını ve daha önce kürtaj olduğunu açıkladı arkadaşımda boşanma davası açtı nikahın 6 günü boşanma davasını açtı dava hala devam ediyor burada mağdur olan erkek fakat bayan nafaka talep ediyor tabi dava şiddetli geçimsizlikten açıldı ailesinin duyup üzülmemesi için saklandı bu olay nafaka almayı hak edermi teşekkürler"

Merak ettiğim mahkemeden böyle bir TC no bilgisi istenmesi durumunda vermek zorundasınız değil mi?
Old 28-10-2009, 18:11   #5
üye31284

Alıntı:
Yazan Admin
Sorunuzda Adli Mercilerin THS üzerindeki hukuki yetki ve yaptırımlarını mı, THS'nin site politikasını mı, yoksa bir internet sitesindeki yazışmaların Mahkemelerdeki delil niteliğini mi tartışmak istediğinizi tam çözemedim doğrusunu isterseniz.

İnternet sitesindeki yazışmaların Mahkemelerindeki delil durumu elbette merak ettiğim ama basından takip edebildiğim kadarıyla da evet delil olarak kullanılabilir diye düşündüğüm bir konu...

Ama benim merak ettiğim THS den mahkemelerin bilgi isteyip istemediği... THS nin politikasına gelince bilgi isterse vermek zorundasınız diye biliyorum... Yanlış mıyım...?

Avukatın sır saklama yükümlülüğünün ihlali olarak bir müvekkil avukatı burada soru sorduğu ve karşı taraf yada yakınları okuduğu için avukatına dava açabilir mi?
Old 28-10-2009, 18:22   #6
E.Polat

Mailler yazılı delil başlangıcı olarak kabul görüyor.Sanmıyorum ama bir sitede ki yazışmaların ispata yarayacağını.

T.C kimlik numarasına gelincede UYAP nedeni ile davacı taraf dava dilekçesinde dava dilekçesinde TC Kim. numarasını bildirmek zorunda. Davalı taraf vekille temsil ediliyorsa vekaletnameden TC Kim. No sunu tespit etmek yine mümkün. TC Kimlik numarasına ulaşım çok kolay. İspat konusunda delil olarak bu nedenle esas alınamaz
Old 28-10-2009, 18:43   #7
Admin

Alıntı:
Ama benim merak ettiğim THS den mahkemelerin bilgi isteyip istemediği...
Bugüne kadar sadece bir kez böyle bir olay yaşadık. Bir Türk Mahkemesi THS'deki bir yazışma ile ilgili bilgi istedi, biz de yardımcı olduk. Burada istenen bilgi meslek sırrı vs konusuyla ilgili değildi, sadece siteye gönderilen ve bir yazarın telif haklarını ihlal ettiği iddia edilen bir mesajın davalı tarafından gönderilip gönderilmediği/gönderim tarihi/okunma sayısı vs. ile ilgili bilgi talebi niteliğindeydi.

Alıntı:
THS nin politikasına gelince bilgi isterse vermek zorundasınız diye biliyorum... Yanlış mıyım...?

Bilgi isteyen makama ve istenen bilginin mahiyetine göre değişir. Her bilgi isteyenle bilgi paylaşımı yapmak zorunluluğumuz yok.

Böyle bir talep gelirse hukuki dayanağını, nedenini, talep eden makamı vs. araştırır buna göre her talep için ayrı bir karar veririz.

Alıntı:
Avukatın sır saklama yükümlülüğünün ihlali olarak bir müvekkil avukatı burada soru sorduğu ve karşı taraf yada yakınları okuduğu için avukatına dava açabilir mi?
Bir avukatın bir yayın platformunda müvekkilinin kimliğini ortaya çıkaracak şekilde soru sormaması gerekir. Elbette bir olayın hukuki yönünü irdeleyebilir ve meslektaşlarınızla da tartışabilirsiniz ancak bunu yaparken müvekkilinizin kimliğinin anlaşılmasını engellemeniz gerekir ki, bu konuya da en azından bizim sitemizde yeterince dikkat ediliyor diye düşünüyorum. THS'nin forum kurallarının 9.maddesi ve Avukat meslektaşlarımız için THS'de de fiilen uygulanan Avukatlık meslek kuralları bir forum mesajında bu doğrultuda bir ihlal olması durumunda forum yöneticilerimizin müdahalesini gerektirecektir.

Ayrıca bu konuda bizim müdahalemiz de çoğu kez gerekli olmayacaktır diye düşünüyorum, meslektaşlarımız elbette bu konudaki sorumluluklarının bilinciyle yazışmaktadırlar ve değil meslektaş soruları alanımız, dikkat ederseniz hukuk haberleri alanımız dahi "isimlerin/markaların kapatıldığı" ve sadece hukuki olgunun tartışıldığı bir formatta yayın yapmaktadır.
Old 28-10-2009, 22:14   #8
üye31284

Cevaplar için çok teşekkür ederim.

Kusura bakmayın ama ilgili bir iletişim/yazışma adresi göremedim. Ama ben görememiş olabilirim bakar kör olabiliyorum bazen

Resmi yazışma adresiniz var mı? Mahkeme hangi yolla bilgi istedi sizden? Müzekkereyle mi yoksa internetten yazı mı yazdı...

Bu forumun en üst kişisi kimdir? Öyle bir hiyerarşi var mı? Ya da en üst yöneticiler? Gözden kaçan bir husus olması durumunda kim sorumlu? Sadece yazan üyeyi bağladığına dair uyarılar tam olarak geçerli değil bildiğim kadarıyla...

Bu site 1997 de yayınlanmaya başlamış tamam ama ilk öncü/ler kim/ler acaba?
Old 28-10-2009, 22:17   #9
üye31284

Alıntı:
Yazan E.Polat
Mailler yazılı delil başlangıcı olarak kabul görüyor.Sanmıyorum ama bir sitede ki yazışmaların ispata yarayacağını.

T.C kimlik numarasına gelincede UYAP nedeni ile davacı taraf dava dilekçesinde dava dilekçesinde TC Kim. numarasını bildirmek zorunda. Davalı taraf vekille temsil ediliyorsa vekaletnameden TC Kim. No sunu tespit etmek yine mümkün. TC Kimlik numarasına ulaşım çok kolay. İspat konusunda delil olarak bu nedenle esas alınamaz

Söz konusu TC nosunun hangi bilgisayardan girildiğine dair bir teknoloji var değil mi? Bu tespit edilebiliyor diye biliyorum, yanlış mı?
Old 28-10-2009, 22:31   #10
Av.Mehmet Saim Dikici

THS'nin neden sır saklama yükümlülüğü olsun ki?
Old 28-10-2009, 22:51   #11
üye31284

Alıntı:
Yazan Av.Mehmet Saim Dikici
THS'nin neden sır saklama yükümlülüğü olsun ki?

THS nin değil, avukatın sır saklama yükümlülüğü var.

Evet avukatın müvekkilinin kimliğini açıklayacak şekilde soru sormaması gerek ama gerçek isim soyismiyle girip olay soran avukatların yazılarını müvekkillerinin yakınları, ya da karşı taraf okuyup bağlantı kurarsa...

Olasılık çok düşük gibi görünüyor evet ama belli mi olur.
Old 28-10-2009, 22:55   #12
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Zeytinn
THS nin değil, avukatın sır saklama yükümlülüğü var.

Konu başlığınız "THS'nin sır saklama yükümlülüğü ve delil niteliği" şeklinde yazılı olduğu için sormuştum.
Old 28-10-2009, 23:08   #13
üye31284

Alıntı:
Yazan Av.Mehmet Saim Dikici
Konu başlığınız "THS'nin sır saklama yükümlülüğü ve delil niteliği" şeklinde yazılı olduğu için sormuştum.

Konu başlığım "Ths yazışmalarınn delil niteliği,avukatn sır saklama sorumluluğu vs komplo teorileri"

Ama eğer sizin dediğiniz gibi olsaydı konu başlığım savunmam şöyle olurdu...

Ths ye üye olalı 10 gün oldu ama aslında üye olmadan önce de uzun süre takip ettim. O kadar çok takip etmişimki avukat demek ths demek sandım heralde de öyle yazdım. Aklıma daha iyi bir açıklama gelmiyor

İtiraf ediyorum başlığı düzelttim.
Old 28-10-2009, 23:11   #14
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Zeytinn
Konu başlığım "Ths yazışmalarınn delil niteliği,avukatn sır saklama sorumluluğu vs komplo teorileri"

Ama eğer sizin dediğiniz gibi olsaydı konu başlığım savunmam şöyle olurdu...

Ths ye üye olalı 10 gün oldu ama aslında üye olmadan önce de uzun süre takip ettim. O kadar çok takip etmişimki avukat demek ths demek sandım heralde de öyle yazdım. Aklıma daha iyi bir açıklama gelmiyor

İtiraf ediyorum başlığı düzelttim.
Tamam, sayın meslektaşım.
Old 28-10-2009, 23:31   #15
Doç. Dr. Özge Yücel

Alıntı:
Yazan Zeytinn
Cevaplar için çok teşekkür ederim.

Kusura bakmayın ama ilgili bir iletişim/yazışma adresi göremedim. Ama ben görememiş olabilirim bakar kör olabiliyorum bazen

Resmi yazışma adresiniz var mı? Mahkeme hangi yolla bilgi istedi sizden? Müzekkereyle mi yoksa internetten yazı mı yazdı...

Bu forumun en üst kişisi kimdir? Öyle bir hiyerarşi var mı? Ya da en üst yöneticiler? Gözden kaçan bir husus olması durumunda kim sorumlu? Sadece yazan üyeyi bağladığına dair uyarılar tam olarak geçerli değil bildiğim kadarıyla...

Bu site 1997 de yayınlanmaya başlamış tamam ama ilk öncü/ler kim/ler acaba?

Sayın Zeytinn,

Bu başlık altında sadece site yazışmalarının delil niteliğinin ve avukatın sır saklama yükümlülüğünün tartışılması beklenmektedir. Diğer sorularınızın yanıtlarını Site Hakkındaki Forumlarda açılmış konularda ya da Site ve Forum Yöneticileri ile İletişim Alanında bulabilirsiniz. Saygılarımla
Old 29-10-2009, 12:26   #16
Admin

Alıntı:
Yazan Zeytinn
Merak ettiğim mahkemeden böyle bir TC no bilgisi istenmesi durumunda vermek zorundasınız değil mi?
Nusaybin 4. Asliye Hukuk Mahkemesi, internet üzerinde faaliyet gösteren "Arjantin Hukuk Sitesinden" bir konuda bilgi isterse, site bu konuda bilgi vermek zorunda mıdır, Nusaybin 4. Asliye Hukuk Mahkemesinin "Arjantin Hukuk Sitesi" üzerinde yasal bir zorlayıcılığı var mıdır? (mahkeme ve site ismi uydurmadır)

Soruyu şu şekilde de kaleme alabiliriz: Paris 4. Sulh Ceza Mahkemesi, Türk Hukuk Sitesinden bir bilgi isterse, THS vermek zorunda mıdır, Paris 4. Sulh Ceza Mahkemesinin THS üzerinde uygulayabileceği bir yaptırım veya bu bilgi talebini dayandıracağı THS'yi bağlayan yasal bir hüküm var mıdır?

Bu sorular internet siteleri için "yayın yeri" esasına göre çözülür. İnternette yayın yapan her site esasında bir bilgisayarda bulunmaktadır ve bu bilgisayar da fiziksel olarak bir yerdedir. Her internet sitesi, bulunduğu bilgisayar fiziksel olarak neredeyse, o ülkenin hukukuna tabidir, zira bir yaptırım söz konusu olacaksa sadece o bilgisayarın bulunduğu noktaya yaptırım uygulanabilir ve bir ülkenin, bir başka ülkedeki bilgisayara yaptırımı da olamaz. Bu nedenle X resmi organı (bu mahkeme olabilir, polis olabilir, resmi herhangi bir başka kurum olabilir), Y sitesinden bir bilgi isterse, X ve Y'nin hangi ülkede oldukları ve hangi hukuk sistemine tabi olduklarına bakılır ve sorun sitenin bulunduğu yayın yeri hukukuna (o ülkenin mevzuatına ve iki ülke arasında (varsa) anlaşmalara) göre çözümlenir.

Konuyu THS'ye bağlarsak: Türk Hukuk Sitesinin fiziki yayın yeri (bugün itibariyle) San Fransisco, Amerika Birleşik Devletleri'dir ve bu nedenle de bağlı olduğumuz hukuk sistemi ABD. California Eyaleti Hukuk sistemidir. THS'den "resmi ve bağlayıcı şekilde" bilgi talebinde bulunacak kişi ve kurumların bu konunun hukuki dayanağını arayacakları yer bu hukuk sistemidir ve THS'nin yasal yükümlülükler anlamında bağlı olduğu sistem de yine budur.

Hukuki durum ve maddi gerçek bu olmakla beraber Türk Hukuk Sitesi, Türk Hukuk Sistemine çok güçlü "manevi bağlarla" bağlıdır ve en büyük ideali Türk Hukuk Sisteminin geliştirilmesi ve Türkiye'de adaletin tesisidir. Bu nedenle hangi hukuk sistemine bağlı olursak olalım, bir Türk Mahkemesinin bizden isteyeceği bilgi talebini geri çevirmemizi HİÇ olası görmüyorum. Yasal olarak bunu yapmak zorunda olduğumuz için değil, bir Türk Mahkemesine (esasında bu bağlamda herhangi bir ülkenin mahkemesine de!) yardımcı olmamak site ilkelerimize uygun düşmeyeceği ve bizi rahatsız edeceği için. Nitekim yukarıda bahsettiğim olayda da, Türk Mahkemesi bize eposta ile ulaşmıştı ve bilgi verilmesini zorunlu tutmamış sadece rica etmişti ve biz Mahkemeye yazılı (eposta ile değil!) ve resmi olarak cevap vererek yardımcı olduk, zira bu bizim yasal olmasa dahi, manevi ve vicdani yükümlülüğümüz diye düşünüyorum.

Bu açıdan muhtelif sorularınıza cevaplar şu şekildedir:
* Bir Türk Mahkemesi herhangi bir konuda THS'den bilgi isterse ne yaparsanız? (Bugüne dek 1 kez oldu)
- Çoğu olayda yasal zorunluluk olmayacak olmasına rağmen, Mahkemeye elimizden geldiğince yardımcı olmayı görev kabul ederiz.
* Bir ABD Mahkemesi THS'den bilgi isterse ne yaparsanız? (Bugüne dek hiç olmadı)
- ABD hukukuna tabi olduğumuz için ABD Mahkemesinin bilgi talebini geri çevirmemiz mümkün değildir.
* Dünyanın bir başka ülkesinin Mahkemesi THS'den bilgi isterse ne yaparsınız? (Bugüne dek hiç olmadı)
- Yasal zorunluluk olmamasına rağmen, dünyanın her yerindeki HERHANGİ bir mahkemeye elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışırız.
* Mahkeme dışında bir resmi makam THS'den bilgi isterse ne yaparsanız? (Bugüne dek hiç olmadı)
- Bağlı bulunduğumuz mevzuata, bilgi isteyen makamın kim olduğuna ve konunun niteliğine bakar her olay için ayrı bir karar veririz.
* Bir özel şahıs THS'den bilgi isterse ne yaparsınız? (Çok oldu)
Çoğu kez reddederiz ancak olay THS'de vuku bulmuşsa ve hukuka aykırılık teşkil ediyorsa (örneğin THS'de telif ihlali, hakaret vs.) o zaman bilgi verebiliriz.

Bu görüşler THS'yi/Yönetimini ileride bağlayacak resmi site görüşleri DEĞİLDİR, bir sohbet mahiyetinde zikredilmiş bugünkü hislerimi ifade eden sesli düşüncelerimdir.

Not: Sayın Özge Yücel tarafından isabetle altı çizildiği üzere bu konunun başlığı ve bulunduğu forum da dikkate alınarak dağıtılmamasını rica ederiz. THS'yle ve yönetimiyle ilgili özel sorularınızı forum kurallarımızın 6. maddesine uygun olarak her zaman site ve forum yöneticileriyle iletişim alanında sorabilirsiniz.
Old 29-10-2009, 13:42   #17
E.Polat

Alıntı:
Yazan Zeytinn
Söz konusu TC nosunun hangi bilgisayardan girildiğine dair bir teknoloji var değil mi? Bu tespit edilebiliyor diye biliyorum, yanlış mı?

Ben bir başkasının başakasına ait T.C kimlik no su ile girip yorum yapması hali için bu varsayımı yürüttüm. Tabi ki tespit edilebiliyor. Bu tespit ne kadar sağlıklı olur bilmiyorum? Çünkü değişik olasılıklar mümkün..
Old 29-10-2009, 14:12   #18
üye31284

Öncelikle böyle detaylı olarak bilgi verdiğiniz için teşekkür ederim.

Konu başlığı ve bulunduğu forum nazara alınarak cevap vermem uyarısı konusunda esasen haklısınız evet ama delil niteliği, admin ve site yönetimi hakkında forumlarda yaptığım araştırmalarda net bir cevap bulamayınca, merak ettiklerimi bilinç altından başlıkla bağlayıp sordum sanırımSorduğum sorular sitenin duruşunu, konumunu, hiyerarşik yapısını dolayısıyla da delil olabilecek bir husus karşısında delilin kanaat oluşturma derecesini belirleyecek cevaplar gibi gelmişti. Yani sorarken başlıkla gayet alakalı geliyordu aslında... Yoksa benim de hazır başlık açmışken diğer soruları aradan çıkarma niyetim yok.

Yine de cevaplar için teşekkürler.
Old 29-10-2009, 14:14   #19
üye31284

Alıntı:
Yazan E.Polat
Ben bir başkasının başakasına ait T.C kimlik no su ile girip yorum yapması hali için bu varsayımı yürüttüm. Tabi ki tespit edilebiliyor. Bu tespit ne kadar sağlıklı olur bilmiyorum? Çünkü değişik olasılıklar mümkün..

Cevabınız için teşekkürler.

Sanırım kesin olarak yani tamamen sağlıklı bir şekilde tespit edilebiliyor.

Yine de tecrübeli bir meslektaş yada uzman bir bilişimci daha iyi bilebilir netlik durumunu...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi