Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Yediemin otoparklarının alacaklarına ilişkin sorunlar

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 05-10-2009, 14:25   #1
membalik

İnceleme Yediemin otoparklarının alacaklarına ilişkin sorunlar

Değerli meslektaşlarım, yediemin otopark alacakları konusunda vekillik yapan veya bu konuda deneyimi olan avukat arkadaşların deneyimlerine ihtiyacım var.
alacaklar konusunda yanlış başvurularla zaman kaybetmek istemiyorum. Bu yüzden uygulamada zaman kazanacağımız hususlarla ilgili yardımcı olursanız çok sevinirim. teşekkürler..
Old 06-10-2009, 20:59   #2
avbilgen

Otopark yedeminin talebini henüz duymadım. Ama diğer menkul mallar için yedeminler genelde alacaklı aleyhine ilamsız takip yapıyorlar. İtiraz gelmesi halinde ise itirazın iptali davası açıyorlar. Zaman kaybetmek istemiyorsanız alacağın miktarına göre genel mhkemelerde dava açmak gerekir diye düşünüyorum. Bir defasında ise iş makinesi için yedemin iş makinesinin satışını talep etmiş ve satış parasından alacağını almıştı. İyi çalışmalar.
Old 07-10-2009, 17:08   #3
membalik

Karar

sn avbilgen ilgilendiğiniz için teşekkür ederim.

sorunları genel olarak belirtmem gerekirse,
1- emniyetin sahipsiz bulduğu plakası ve herhangi bir kaydı olmayan araçlar var,
2- hurda olup para etmediği için sahibinin gelip almadığı araçlar var,
3- üzerinde birden çok yakalamalı haciz kararı olan araçlar var,
4- ceza ve hukuk mahkemelerinin ihtiyadi tedbir koyduğu araçlar var.

bu araçların hepsi için ayrı ayrı işlemler yapmam gerekiyor. Bu karmaşıklık yüzünden sizin gibi değerli meslektaşların uygulamaya ilişkin fikirlerini merak ettim. Saygılar...
Old 17-10-2009, 23:04   #4
avbilgen

Ben sadece 3 numaralı araçlar için bir öneride bulunacağım. Genelde yakalama talep edilen araçlar için icra müdürlükleri dosyaya 100 TL yatırılmasını talep ediyorlar. Öncelikle yakalanan araçların icra dosyalarına bildirimde bulunup yatan para varsa talep edebilirsiniz. Ayrıca aracın yakalandığından alacaklıların bazen haberi olmuyor. Bu bildirimle alacaklılar da haberdar olmuş olup belki satış talep edebilir siz de alacağınızı tahsil edebilirsiniz. Ayrıca 4 numarada belirttiğiniz araçlar için satış mümkün değil. Dosyalarla yazışıp davanın sonuçlanıp sonuçlanmadığı konusunda bilgi toplarsanız belki araç sahipleri de araçlarıyla ilgilenecektir diye düşünüyorum. İyi çalışmalar.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi