Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

icra takibinde borçlunun tc kimlik numarası

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 30-12-2020, 21:50   #1
Sbt

Önemli icra takibinde borçlunun tc kimlik numarası

iyi akşamlar meslektaşlarım. icra takibi başlattım,takip kesinleşti ancak borçlunun malları ile ilgili sorgulama yapabilmem için tc kimlik numarası yok.Borçlunun üstüne kayıltı taşınmazlar var hatta ada ve parsel no bilgisi var,bu bilgilere dayanar tapu müdürlüğünden borçlunun Tc kimlik numarasının paylaşmasını talepte bulundum.Tapu müdürlüğünün cevabı ise ; 5490 sayılı Nüfus
Hizmetleri Kanunu gereğince yerleşim yeri ve diğer adres bilgilerinin verilmesi kişinin rızasına bağlı
olup ilgili kanunun 44. maddesi (1). Fıkrası (9) bendinde sayılan kişiler dışında kalan üçüncü şahıslar
nüfus kaydına ilişkin örnek veya bilgi alamazlar hükmünde olduğundan; Genel Müdürlüğümüzün
2001/11 Sayılı Genelgesi ve buna ek 2013/785 sayılı talimatları gereğince; Tapu sicilinde mevcut nüfus
ve yerleşim yeri adresinin yazılı olarak istemde bulunarak hukuki sorumluluğu kabul eden Kamu Kurum
ve Kuruluşları dışında hiçbir özel veya Kamu Kurumu tüzel kişisine verilmesi mümkün değildir,
denildiğinden karşılanamamıştır.

bu durumda tc kimlik numarasını nerden oğrenebilirim nasıl bir talepte bulunmalıyım ?Yardımcı olursanız çok sevinirim.
Old 30-12-2020, 22:32   #2
nesrintat

Bizde de benzer bir durum olmuştu. Ama tapu borçlunun tcsini icra dosyasına bildirdi.Taşınmaz üzerindeki takyidatların gönderilmesini talep ederek haciz koyan diğer icra dosyalarından öğrenebilirsiniz.
Old 30-12-2020, 23:27   #3
Sbt

Alıntı:
Yazan nesrintat
Bizde de benzer bir durum olmuştu. Ama tapu borçlunun tcsini icra dosyasına bildirdi.Taşınmaz üzerindeki takyidatların gönderilmesini talep ederek haciz koyan diğer icra dosyalarından öğrenebilirsiniz.

çok teşekkür ederim cevabınız için.borçlu adına başka bir haciz yoktur maalesef.adliye de sorgulamıştım size yazıdan sonra mı bildirimde bulundular ? bi de acaba eskiden telefon numarasından operatörlere de yazı yazlıyordu ve onlar bilgileri paylaşıyordu ,şimdi de hala aynı mı yoksa artık paylaşmıyor mu bilginiz var mı acaba?
Old 31-12-2020, 10:53   #4
Matrix

Diğer bilgileri esas alarak icra müdürlüğü vasıtasıyla nüfus müdürlüğünden T.C. nosunu ( veya Belediye su aboneliğiden, doğalgaz aboneliğinden , elektrik aboneliğinden kaynaklı ) istetiniz.
Old 04-01-2021, 20:57   #5
Av. Can Yıldırım

Daha önce bu sorunla karşılaştım. İcra dosyasında T.C İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’ne borçlunun anne adı, baba adı ve güncel adresinin yazılı olduğu ve tckn bilgisinin istendiği bir müzekkere yazılmasını talep edebilirsiniz. Ben bu şekilde öğrenmiştim. Tabi bu bilgilere ulaşmak da bir mesele.
Old 07-01-2021, 08:43   #6
Av.Bülent AKÇADAĞ

Alıntı:
Yazan Sbt
iyi akşamlar meslektaşlarım. icra takibi başlattım,takip kesinleşti ancak borçlunun malları ile ilgili sorgulama yapabilmem için tc kimlik numarası yok.Borçlunun üstüne kayıltı taşınmazlar var hatta ada ve parsel no bilgisi var,bu bilgilere dayanar tapu müdürlüğünden borçlunun Tc kimlik numarasının paylaşmasını talepte bulundum.Tapu müdürlüğünün cevabı ise ; 5490 sayılı Nüfus
Hizmetleri Kanunu gereğince yerleşim yeri ve diğer adres bilgilerinin verilmesi kişinin rızasına bağlı
olup ilgili kanunun 44. maddesi (1). Fıkrası (9) bendinde sayılan kişiler dışında kalan üçüncü şahıslar
nüfus kaydına ilişkin örnek veya bilgi alamazlar hükmünde olduğundan; Genel Müdürlüğümüzün
2001/11 Sayılı Genelgesi ve buna ek 2013/785 sayılı talimatları gereğince; Tapu sicilinde mevcut nüfus
ve yerleşim yeri adresinin yazılı olarak istemde bulunarak hukuki sorumluluğu kabul eden Kamu Kurum
ve Kuruluşları dışında hiçbir özel veya Kamu Kurumu tüzel kişisine verilmesi mümkün değildir,
denildiğinden karşılanamamıştır.

bu durumda tc kimlik numarasını nerden oğrenebilirim nasıl bir talepte bulunmalıyım ?Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Borçlu adına kayıtlı taşınmaz bilgileri tarafınızda mevcut ise, tapu müdürlüğünden kayıtları inceleyip TC kimlik numarasını kendiniz alabilirsiniz.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi