Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

6 aylık evliyim, boşanmak istemiyorum, haklarım nelerdir?

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 02-02-2010, 12:54   #1
Konuk

Varsayılan 6 aylık evliyim, boşanmak istemiyorum, haklarım nelerdir?

6 aylık evliyiz. tartışmalarımız oluyordu. özellikle ailesi bize kalmaya geldiğinde. en son yine böyle bir olayda bana defol git dedi ben de annemin evine gittim. 1 gün sonra avukata dilekçe vermiş. daha önceki buna benzer tartışmalarımızda aramız düzeliyordu. fakat bu sefer ailesi eşimi doldurmuş benim hakkımda kötü davranışlarımdan şikayet ederek.

ortak eşyamız yoktu. evimizi henüz kurmamış, düğün yapmamıştık. sadece nikahımız var. ben öğretmenim eş durumundan zorunlu hizmeti bırakıp A....'ya gelmiştim.

hiç ayrı kalıp birbirimize zaman vermeden avukata gitti. çok inatçıdır ailesi de destekçi.

ben boşanmak istemiyorum ve eğer 1-2-3 yıl sonra boşanırsak da manevi tazminat istiycem. kendimi çok kötü hissediyorum. onların ise umrunda değil.

eğer ben hep hayır dersem mahkeme ne kadar uzar?
3 yıl ayrı yaşanırsa tazminat alamadan boşanma mı gerçekleşir?
zaten eve istemiyor beni.
Old 02-02-2010, 13:37   #2
uye8490

Sayın konuk,

Boşanmak istemiyorsanız açılmış olan davayı takip etmek durumundasınız.

Davanın ne kadar süreceği konusunda net bir süre vermek mümkün değildir.Çünkü mahkeme tarafların sunmuş olduğu tüm delilleri değerlendirdikten sonra son kararını verir.Bu değerlendirmenin ne kadarlık bir zaman süreceine yayılacağı da dosyanın kapsamı ile doğrudan ilgilidir.

Davanın reddini talep etmeniz maddi ve manevi tazminat istemenize engel değildir.Davaya cevap verirken öncelikle davanın reddini,mahkemenin boşanma kararı vermesi halinde ise maddi ve manevi tazminat taleplerinizin kabululünü de talep edebilirsiniz.

Üç yıllık süre olayı tazminat ile ilgili değildir.Boşanma davasının reddine ilişkin kararın kesinleştiği tarihten itibaren üç yıl içerisinde ortak hayat kurulamaış ise taraflardan birinin talebi üzerine mahkeme boşanmaya karar verir.(Kesinleşme ,tarafların karar aleyhine temyiz yoluna gitmemeleri veya temyiz yoluna gidilmiş ise red kararının Yargıtay'dan onanarak gelmesi durumunda olur.)

Bu boşanma davasında maddi ve manevi tazminat isteme hakkınız yine vardır.

Davanızın her aşamasında bir avukattan hukuki yardım almanız hak kaybına uğramanızı da önleyecektir.
Old 02-02-2010, 15:18   #3
Konuk

onlar benim boşanmak istemediğimi bildikleri için beni eve kabul etmiyorlar ki en kötü durumda 3 yılda bitsin. yani 3 yıldan daha fazla uzama ihtimali yok.

aileme surat asıyo hiç memnun olmuyo hiç yüzü gülmüyo ne yapsam memnun edemedim iddialarıyla gelen biri bunu nasıl ispat edebilir acaba?

bendeki 6 ay süresince mutlu çekilmiş fotoğraflar videolar ile bunun tersini iddia edebilir miyim?

teşekkür ederim
Old 03-02-2010, 16:39   #4
Av.Ufuk Bozoğlu

Alıntı:
Yazan Konuk
aileme surat asıyo hiç memnun olmuyo hiç yüzü gülmüyo ne yapsam memnun edemedim iddialarıyla gelen biri bunu nasıl ispat edebilir acaba?

bendeki 6 ay süresince mutlu çekilmiş fotoğraflar videolar ile bunun tersini iddia edebilir miyim?

teşekkür ederim

Sayın Katılımcı,

Boşanma davalarında, davacı da davalı da iddia ettiği hususları hür tür delilden yararlanarak ispat etmek zorundadır.

Bu deliller, tanık beyanları, fotoğraflar, mektuplar, telefon dökümleri, telefon mesajları veya msn yazışmaları gibi pek çok şey olabilir.

Eşiniz sizden boşanmak istiyor ise, öncelikle boşanmaya neden olan olaylarda sizin KUSURLU olduğunuzu ispatlamak zorundadır.

Davalarınızı MUTLAKA bir avukat ile açıp takip ediniz aksi halde hak kaybına uğrarsınız.

Saygılarımızla,
Old 03-02-2010, 20:38   #5
Konuk

davanın ilk görüşmesinde tanıklarıyla gelirse boşanma hemen gerçekleşir mi yoksa ben boşanmak istemiyorum dediğimde uzatılır mı?

yoksa önce sebepler söylenir tanıklar bir sonraki görüşmeye mi kalır
Old 03-02-2010, 20:50   #6
Av.Ufuk Bozoğlu

Alıntı:
Yazan Konuk
davanın ilk görüşmesinde tanıklarıyla gelirse boşanma hemen gerçekleşir mi yoksa ben boşanmak istemiyorum dediğimde uzatılır mı?

yoksa önce sebepler söylenir tanıklar bir sonraki görüşmeye mi kalır

Çekişmeli boşanma davaları tek celsede bitmez.

Hazır edilmiş tanıkların dinlenilip dinlenilmeyeceğine karar verecek olan mahkeme yargıcıdır. Önceden tutumunu bilmek mümkün değildir. Tazimnat istekleri sosyal durum araştırma sonuçlarının beklenmesini gerektirir.

Tanıkların ifadelerinin değerlendirilmesi ve diğer delillerin toplanması yargılama süreci adını alır.

Anlaşmalı boşanma olmadığı için dava pek çok safhadan geçecektir.

Bu sorunuza yanıtın ilk mesajda verildiğini de ayrıca hatırlatmak isterim.

Kahdem'e gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ederiz.

Saygılar.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi