Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

tedbir nafakası

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 10-04-2008, 16:37   #1
Konuk

Varsayılan tedbir nafakası

sayın yetkililer

eşim 10 aydır eve gelmiyor.15 nisanda mahkeme açmış.ben de tedbir nafakası isteyeceğim.iki yerden emekli eşim.2500ytl geliri var.temmuzdan beri hiç para vermedi.evim kira 750 ytl sabit giderim var.kira ,elektrik,su,telefon vs..sadece ayda oğlumuz için 250ytl yolluyor .annemden geçinmeye çalışıyoruz.ayrıca iki arabası vardı birini sattı.diğerini bana vermişti ama boşanırsan alırsın artık diyerek geri aldı.iki arabada 2002 den sonra alındı.ben boşanmak istemiyorum acaba ne kadar nafaka alabilirim ?yardımcı olursanız sevinirim tşkler iyi çalışmalar.
Old 10-04-2008, 22:57   #2
üye8180

Sayın konuk, boşanmak istemediğinize göre, sizin durumunuzda tedbir nafakasından bahsedebileceğiz. Tedbir nafakası, MK. da düzenlenen, boşanma davası devam ederken eş ve çocukların bakım, geçim ve giderleri için düzenlenmiş nafaka türüdür. Talep üzerine de resen de hükmedilebilir. Uygulamada kendi mesleki tecrübelerime dayanarak söyleyebilirim, tedbir nafakası miktarı asgari ücretin de altında, yetersiz rakamlar olarak belirleniyor. Tarafların sosyal ve ekonomik durumları tespit edildikten sonra ortaya çıkan tabloya göre değerlendiriliyor. Tedbir nafakasının miktarını yukarılara çekebilmek için, eşinizin gelirleri, mal varlığı hakkında belge toplayıp mahkemeye sunun. Sizin ve çocuğunuzun kira, borç, taksit, aylık faturalar, gıda harcamaları gibi masraf kalemlerini de belgelemeye çalışın. Bunları da mahkemeye sunun. Biz buradan şu kadar nafaka alabilirsiniz diye bir tespitte bulunamayız.

Yoksulsanız, sizi devam eden davanızda ücretsiz olarak temsil edecek bir avukat tayini için bulunduğunuz yer baro adli yardım servisine başvurunuz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi