Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Anket Sonucu: Forumlarda Avukat ünvanlarının kullanılması Reklam Yasağı Yönetmeliğine aykırı mı?
Evet 8 14,55%
Hayır 20 36,36%
Tartışmak Bile Yersiz 27 49,09%
Oy Verenler: 55. Bu ankette oy kullanamazsınız. (Anket no : 16)

Forum Alanlarındaki Avukat İsimleri?

Yanıt
Konu Notu: 8 oy, 3,50 ortalama. Değerlendirme: Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 09-05-2002, 23:54   #1
hukukin

Kitap Forum Alanlarındaki Avukat İsimleri?

Forum alanlarındaki avukat isimleri acaba Avukatlık Reklam Yasağı Yönetmeliği'ne uygun mu, avukatlar isimlerini yazmalı mı?
Yoksa internette ilk Türk hukuk sitelerini kuran (bu site gibi ...) hukukçulara yöneltilen; bu avukat bu siteyi kurarak bize iş sağlamada avantaj sağlıyor düşüncesi hala devam ediyor mu? Eğer öyle ise buu sitede avukatların isimlerini ve ünvanlarını kullanmaları yasağa aykırı mı?
Old 10-05-2002, 01:37   #2
aristo

Karar Bundan doğal bir şey olamaz!

sayın katılımcı,
Forum alanlarında "avukat isimleri" ifadesi ile anlatmak istediğiniz herhalde avukatların isimleri yanında ünvanlarının kullanılmasıdır.
böyle bir yasak yoktur;reklam yönetmeliğinede aykırı değilir.
İnternet ortamında özgür forum alanlarında nasıl ki takma isimlerle katılmak doğalsa bireylerin isimleri ve ünvanlarıyla katılmaları haydi haydi doğaldır.Böylesine yasakçı bir düşüncenin olabileceğini aklıma bile getirmek istemiyorum.Ancak ülkemizde savunmanın temsilcileri olan avukatların haklarının genişlemesinden korkan zihniyet olduğu sürece yarın bir gün böylesine bir yasak geldiğini duyarsam şaşırmam doğrusu.

İkinci parağrafınızda kullandığınız ifadeleri ve cümleleri lütfen düzeltin önce;böylesine bozuk bir cümle ve kelimeler ancak ilkokul öğrencileri için mazur görülebilir

Alıntı:
Yoksa internette ilk Türk hukuk sitelerini kuran (bu site gibi ...) hukukçulara yöneltilen; bu avukat bu siteyi kurarak bize iş sağlamada avantaj sağlıyor düşüncesi hala devam ediyor mu? Eğer öyle ise buu sitede avukatların isimlerini ve ünvanlarını kullanmaları yasağa aykırı mı?

Ne demek bu

"yasağa aykırı mı ?" yasalara aykırı mı? demek istediniz herhalde

size başarılar,düşüncelerinizde özgürlük diliyorum
saygılar...
Old 12-05-2002, 09:55   #3
aygül

biz burda avukatların forum alanında, isim ve soyadlarıyla bulunmasının reklam yönetmeliğine aykırı olup olmadığını tartışırken, bazı avukatlık ortaklıklarının web sitelerinde bırakın isim-soyad'ı ; ortakların telefonları,resimleri,özgeçmişleri, kendilerine hukuki konularda danışılabilineceğine dair verilen bilgi ve bu danışma karşılığın da sundukları hukuki yardımın bir ücrete tabi olduğu ve bu ücretin miktarı ve ayrıca bu ücretin ne şekilde ödenebileceğine dair çeşitli seçenekli açıklamalar.....
elbette yasakçı zihniyete karşıyım.hele bir internet ortamının günlük yaşamdaki yasaklara bulaşmamasını ve özgür bir ortam olarak kalmasını, birçok insan gibi ben de gönülden arzulamaktayım.ama...

ama,bahsettiğim web sitesiyle karşılaşınca doğrusu duygusal olarak tepki duyduğumu fark ettim. mantıken kabullendiğim ve belki de desteklediğim birşeyken,karşılaştığımda duygusal bir tepki taşıdığımın farkına varmak beni de şaşırttı.yaptıkları reklam yasağı yönetmeliğine ne kadar uygun bilememekle beraber,buradaki avukat arkadaşların müvekkil edinmek gibi bir uğraşa girmeme konusunda gösterdikleri titiz yaklaşımlardan yola çıkarak,yapılanın sözkonusu yönetmeliğe çok da uygun olmadığı izlenimini edinmekteyim.
saygılar...
Old 19-05-2002, 09:18   #4
nus

Varsayılan Özdenetim...

Merhaba sayın aygül,

Yasalara uymak, her şeyden önce yurttaş olmanın gereğidir.
Avukatların yasalara ve uygulanışa saygı ve tititzlik göstermeleri,
topluma örnek olacak bir davranıştır.

Rekabetçi ortama avukatların katılması ancak "ticari endişelerden uzak", yasa ve meslek ilkeleri çerçevesinde olabilir / olmalıdır.
Ne diyelim ;
" ilim ilim ilmektir / İlim kendin bilmektir / Sen kendini bilmezsin, ya nice okumaktır.

Saygılar
Old 20-09-2002, 23:45   #5
seyyah

merhaba,
şimdi söyleyeceklerimin konuyla doğrudan bir ilgisi pek yok, bu bakımdan katılımcılardan özür dilemek durumundayım.
sayın hukukin'in sorusunun ikinci bölümünde küçük bir ifade eksikliği göze çarpıyor ise de, sayın aristo'nun bunu teşhir ediş biçimi bana pek sevimli gelmedi. üstelik sayın aristo'nun yazısında da azımsanmayacak ölçüde imla yanlışı göze çarpıyor. ama bunlar, özellikle internet alanlarındaki yazışmalarda genellikle olan şeyler... kimileri imlaya dikkat etmeden yazmayı bir uslup biçimi, internet ve bilgisayarın kendine özgü sürati içerisinde gözardı edilebilir bir husus olarak benimseyebiliyor. yahut hızlı yazıp okumaya çalışırken bazı ifade yetersizlikleri olabiliyor.
lütfen eleştirilerimizi daha sevimli bir biçimde dile getirelim.
derin saygılarımla...
Old 17-10-2002, 12:55   #6
Av.Mehmet PAZAR

Kitap

Herkese merhabalar!
Avukatlık Yasası m.55:"Reklam yasağı: Avukatların iş elde etmek için, reklam sayılabilecek her türlü teşebbüs ve harekette bulunmaları ve özellikle tabelalarında ve basılı kağıtlarında avukat unvanı ile akademik unvanlarından başka sıfat kullanmaları yasaktır.
(Ek: 02/05/2001-4667/35 md.) Bu yasak, ortak avukat bürosu ve avukatlık ortaklığı hakkında da uygulanır.
(Ek: 02/05/2001-4667/35 md.) Yukarıdaki yasaklara ilişkin esaslar Türkiye Barolar Birliğince düzenlenecek yönetmelikle belirlenir. ".
TBB Reklam Yasağı Yönetmeliği m.6:"Başlıklı kağıtlar, kartvizitler ve diğer basılı evrak, reklam niteliği taşıyacak aşırılıkta olamaz.Başlıklı kağıtlarda, kartvizitlerde ve diğer basılı evrakta; sadece avukatlık unvan, varsa akademik unvan, ad, soyadı, adres, telefon- faks numaraları, internet ve e-posta adresleri ile bağlı bulunulan; Baro ve Türkiye Barolar Birliği sicil numaraları, vergi dairesi ile vergi sicil numarası yer alabilir." ve m.7:"Telefon rehberinin “Meslekler” kısmında adres yazdırılabilir. Bunun dışında alfabetik sırada dizilmiş olmak ve diğer avukatlardan, avukat bürolarından ve avukatlık ortaklıklarından ayırt edici her hangi bir ifade, sembol, işaret vs. kullanmamak koşulu ile; ad, soyadı, büro adresi, internet adresi, e-posta adresi ve iletişim kodlarını yayınlatabilirler."
Soruda yanıtlanması istenen husus,salt "Avukat" ünvanının kulanılıp kullanılamayacağı olduğu için,internet ortamında avukatlık büroları ve reklam yasağı irdelenmeden,"Avukat" ünvanının internet ortamında kullanılmasının yasal olduğu belirtilmelidir.Aslolan,bu ünvanı kullanarak,"...iş elde etme çabası olup olmadığı ve reklam sayılabilecek davranışlarda bulunup bulunulmadığıdır.
BU konuda incelenmesi gereken çalışma, Sayın Av.Özgür ERALP'in kapsamlı incelemesidir.bkz.:"AVUKATLIK SİTELERİ ve TBB REKLAM YASAĞI YÖNETMELİĞİ. (Av. Özgür Eralp. ozgurerlap@ttnet.net.tr. TBB REKLAM YASAĞI YÖNETMELİĞİ VE İNCELENMESİ. ...
http://www.hukukcu.com/bilimsel/kita...yonetmelik.htm İyi çalışmalar dilerim...
Old 17-10-2002, 12:57   #7
Av.Mehmet PAZAR

Kitap

Herkese merhabalar!
Avukatlık Yasası m.55:"Reklam yasağı: Avukatların iş elde etmek için, reklam sayılabilecek her türlü teşebbüs ve harekette bulunmaları ve özellikle tabelalarında ve basılı kağıtlarında avukat unvanı ile akademik unvanlarından başka sıfat kullanmaları yasaktır.
(Ek: 02/05/2001-4667/35 md.) Bu yasak, ortak avukat bürosu ve avukatlık ortaklığı hakkında da uygulanır.
(Ek: 02/05/2001-4667/35 md.) Yukarıdaki yasaklara ilişkin esaslar Türkiye Barolar Birliğince düzenlenecek yönetmelikle belirlenir. ".
TBB Reklam Yasağı Yönetmeliği m.6:"Başlıklı kağıtlar, kartvizitler ve diğer basılı evrak, reklam niteliği taşıyacak aşırılıkta olamaz.Başlıklı kağıtlarda, kartvizitlerde ve diğer basılı evrakta; sadece avukatlık unvan, varsa akademik unvan, ad, soyadı, adres, telefon- faks numaraları, internet ve e-posta adresleri ile bağlı bulunulan; Baro ve Türkiye Barolar Birliği sicil numaraları, vergi dairesi ile vergi sicil numarası yer alabilir." ve m.7:"Telefon rehberinin "Meslekler" kısmında adres yazdırılabilir. Bunun dışında alfabetik sırada dizilmiş olmak ve diğer avukatlardan, avukat bürolarından ve avukatlık ortaklıklarından ayırt edici her hangi bir ifade, sembol, işaret vs. kullanmamak koşulu ile; ad, soyadı, büro adresi, internet adresi, e-posta adresi ve iletişim kodlarını yayınlatabilirler."
Soruda yanıtlanması istenen husus,salt "Avukat" ünvanının kulanılıp kullanılamayacağı olduğu için,internet ortamında avukatlık büroları ve reklam yasağı irdelenmeden,"Avukat" ünvanının internet ortamında kullanılmasının yasal olduğu belirtilmelidir.Aslolan,bu ünvanı kullanarak,"...iş elde etme çabası olup olmadığı ve reklam sayılabilecek davranışlarda bulunup bulunulmadığıdır.
BU konuda incelenmesi gereken çalışma, Sayın Av.Özgür ERALP'in kapsamlı incelemesidir.bkz.:"AVUKATLIK SİTELERİ ve TBB REKLAM YASAĞI YÖNETMELİĞİ. (Av. Özgür Eralp. ozgurerlap@ttnet.net.tr. TBB REKLAM YASAĞI YÖNETMELİĞİ VE İNCELENMESİ. ...
http://www.hukukcu.com/bilimsel/kita...yonetmelik.htm İyi çalışmalar dilerim...
Old 04-01-2003, 13:56   #8
Tibet YILMAZ

Bu bölümle ilgilenen her katılımcının öncelikle aşağıdaki adrese

http://www.izmirbarosu.org.tr

girip ana sayfada yer alan 'Tasarım ve Uygulama' ifadelerinin altına bir göz attıktan sonra fikir beyan etmesini önemle rica ederim
Old 18-10-2003, 19:49   #9
Av.Özgür Eralp

Varsayılan Av. ibaresi

Öncelikle şunu belirtmek isterim. Avukat ibaresini alıp kişinin isminin önüne koyması kolay bir olay değildir. dört yıllık uzun ve zorlu bir maratonun(ki çoğu kimse için daha fazla yıl) ötesinde bir yıllık stajdan alınmış bir ünvan. Prof. dan da Dr. dan da Dt. den de bir farkı yok. Kişinin Baro levhasına kayıtlı olduğu andan itibaren öldüğü ana kadar hatta öldükten sonra bile isminin önünde kullanması gerektiğine inandığım bir unvandır. Kullanmak keyfi dahi olmamalıdır. Her avukat her ortamda ama her ortamda (yeterki adını ve soyadını zikrettiği bir ortam olsun) Av. unvanını ad ve soyadının önüne koymalıdır. Ben bu konuda çok katı düşünüyor olabilirim. Ama Av. ibaresi herşeyden öte benim için bir onur vesilesidir. Kaldı ki internet gibi bu tür ortamlarda meslektaşlarımız yazışırken muhakka ad soyad ve unvanlarını tam olarak kullanmalıdırlar. Böylece internet gibi karmaşık yapıya sahip bir ortamda en azından mesaj sahibine ilişkin şüphelerimiz ortadan kalkar. Hatta teknoloji elverdiği ölçüde e-posta adresi ve internet sitesinin linki de verilmelidir avukatın. Ben şahsen mesajını okuduğum bir meslektaşımın kim olduğunu hangi baroya kayıtlı olduğunu ve söyleyeceğim birşey varsa ona ulaşabileceğim irtibat bilgisine rahatça ulaşmak isterim. Sevgili meslektaşlarım Avukatlık ünvanı başımızın üzerinde taşınması gereken bir unvandır. Lütfen yazışmalarımızda adımız ve soyadımızın yanından onu eksik etmeyelim. Av. ibaresi mesleğimizin, onurumuzun ifadesidir.
Old 23-10-2003, 17:13   #10
homer

Sevgili seyyah;
Konu dışı olsa da, size aynen katılıyorum. Sayın aristonun tarzı kesinlikle tasvip edilemez. Düşüncelere özgürlük dileyenlerin başkalarına öğretmenlik taslamaları ne kadar garip?
Hukukun temelinde saygı vardır, saygı ve hoşgörü ise otoriter tavırları, ben bilirim edalarını, emreder tonları hoşgörmez. Hukuk saygı ve anlayışın olmadığı yerde devreye girer. Bunu unutmamak gerekir. Herkesin bir saygı ifadesi ile birbirine hitap ettiği ve bilginin paylaşımını önde tuttuğu bir forumda "sayın katılımcı" tarzında resmi, soğuk ve ruhsuz bir ifade ile söze başlamak sözün sonu hakkında zaten fikir vermeye yeter. Birisi bir tartışma açmıştır, sorusu veya fikri yanlış olabilir. Yaftalayıcı, kategorize edici (mesela; avukatların haklarının genişlemesinden korkanlar diyerek) küçümseyici tavırları asla tasvip etmiyorum.
Sevgili aristo Denizli eski baro başkanı hakkında yazılan konuda da öfkesi renklere yansımış, ama olayı değil de hakim ve savcıları itham edici bir cevap yazmıştı. Buna yazdığım cevabı da tam üç kere kendim okuyup göndermekten vazgeçtim. Konunun kişiselleşmesinden çekindim. Ancak sayın aristo'nun tarzının aynen devam ettiğini görüyorum. Önce veya sonra yazılmış olması önemli değil, yazıların tarzını eleştiriyorum.
Sayın aristo;
Acaba dilbilgisi kurallarına göre adınızın başharfini büyük mü yazmalıydım?
Saygılar sunarım.
Old 30-10-2003, 23:19   #11
Av. Şehper Ferda DEMİREL

İzmir Barosuaylık bülteninde bugün okuduğum habere göre; (Eylül 2003 sayısı) avukatlar artık yalnızca "kendi isim ve soyadları" ya da "ortaklık ünvanı" nı içeren internet adresleri ile ve yine asıl düzenleme yapılıncaya dek de ancak "gen.tr" uzantılı site sahibi olabilecekler..
Sitede sadece ad,soyad,telefonlar,adres,mezun olunan okul,e-mail adresi vb. olabilecek.Var ise akademik ünvanlar da bildirilebilecek. Sitede falanca konuda uzman vb. bir ibare olmayacak ya da dava tanıtımı yapılmayacak..kısacası reklam yasağı olarak değerlendirilebilecek ne varsa yine yasak.
Yine başka sitelerde kısa ulaşım sağlayan düzenlemeler ve başka başka adreslere tanıtım amaçlı herhangi bir şeye izin yok..
Biri bunu yaparsa -ki kim yapar,bizlerden başka?- izin veriyor durumuna da düşülmeden sona erdirilecek...

İnternet hukukumuz ve reklam yasağımız ve kamu hizmeti?-serbest meslek?- alenen adi şirket? karışımı mesleğimiz..
Old 31-10-2003, 18:20   #12
Armağan Konyalı

Sayın Av.Sehper,

''gen.tr'' den kurtulduk: artık ''genel'' anlamına gelen (ingilizcesi: general) gen.tr yerine artık ''avukat.tr'' uzantılı adres alınabiliyor.

Saygılarımla

Bir Dost
Old 31-10-2003, 19:11   #13
Av.Özgür Eralp

Varsayılan av.tr

aslında avukat.tr de doğru değil. av.tr uzanrısıyla albiliyoruz. Ancak biz burada bunları tartışaduralım direk olarak yönetmeliğe aykırı olan 200 kadar avukatımız var internette. Kimsenin de birşeyler yaptığı yok. İzmir barosu 2003 eylül sayısını incelemedim ama- sanırım reklam yasağı yönnetmelğinden ki artık yenisi çıkıyor ondan yola çıkmış- Reklam yasağı yönetmeliği ve internetteki avukatlık sitleri üzerine konuşulacak çok şey var aslında. bariz bir şekilde yok sayılıyor bu yönetmelikmeslktaşlarımızca. eğer bu kadar tepki varsa hala aynıyönetmeliğe benzer yönetmelikler çıkartmaktaki ısrar nedir onu da anlayabilmiş değilim...
Old 01-11-2003, 08:57   #14
Armağan Konyalı

Sayın Üyeler,

Sayın Av.Özgür Eralp'e ''av.tr'' konusundaki düzeltmesi için teşekkür ederim.

www.barobirlik.org.tr sayfasından da girebileceğiniz

www.barobirlik.org.tr/avtr2/

adresinde gerekli bilgilere ulaşabilirsiniz.

Saygılarımla

Bir Dost
Old 02-11-2003, 13:06   #15
Av. Adil Giray ÇELİK

Alıntı:
Öncelikle şunu belirtmek isterim. Avukat ibaresini alıp kişinin isminin önüne koyması kolay bir olay değildir. dört yıllık uzun ve zorlu bir maratonun(ki çoğu kimse için daha fazla yıl) ötesinde bir yıllık stajdan alınmış bir ünvan. Prof. dan da Dr. dan da Dt. den de bir farkı yok. Kişinin Baro levhasına kayıtlı olduğu andan itibaren öldüğü ana kadar hatta öldükten sonra bile isminin önünde kullanması gerektiğine inandığım bir unvandır. Kullanmak keyfi dahi olmamalıdır.

Değerli meslektaşım Av. Eralp'in yukarıda alınta yaptığım ve alıntının devamındaki görüşlerinin tamamına katılıyorum. Benzer görüşteki meslektaşlarımızın varlığı bize onur ve gurur vermektedir.

Yıne yukarıda belirtilen;

Alıntı:
Kullanmak keyfi dahi olmamalıdır.

Görüşü doğru va haklı bir düşüncedir.

İçinde Sermaye Piyasası Kurulu gibi bazı kuruluşların avukatları katvizitlerinde avukat ibaresini kullanmamaktadırlar. Avukat yerine uzman veya uzman yardımcısı gibi sıfatlar kallanmaktadırlar. Mesleği avukat olan kişinin mesleğini uzman olarak belirtmeinin meslek ahlakına ve onuruna aykırı olduğu gibi Av. Yasası 35. Maddeye de aykırı olduğunu belirtmek ve bu arkadaşlarımızı bir kez daha uyarmak isterim.

Av. Adil Giray Çelik
Old 04-11-2003, 09:25   #16
Av.Mehmet Saim Dikici

Bir gerçek:

Avukatlar bile artık Avukat' ım demekten çekinir hale geldi. Bir yer kiralamak istedim, adam avukat olduğumu öğrenince kontratı imzalamadı. Sebep dedim: Sebep yok, ben avukat' a mavukat' a yer kiralamam dedi. Buyrun!

Avukatlık mesleği Dünya' da en saygın mesleklerden birisi iken, biz de eroin kaçakçısından bile ağır muamele görüyor. Yazıklar olsun bizi bu hale getirenlere..
Old 04-11-2003, 10:54   #17
Armağan Konyalı

Sayın Mal Sahipleri,

1967 yılında ben 10 yaşındaydım. Bundan kırk yıl önce...

Babamın İzmir'e yeni yerleşecek eski bir meslektaşı Avukat Hayri Amca'ya ev tutmak için bizim evden telefon ediyorlardı. Babam konuşuyordu ev sahibiyle :
- Merak etmeyin kiranız zamınında yatar... Evet.. Evet. Merak etmeyin. .... Ressam..... (????)

Babam Avukat Hayri Amca için ""ressam"" demişti. Çocukluğun verdiği mükemmeliyetçilikle babamın neden böyle bir yalan söylediğini anlayamamıştım. Hayri Amca'ya baktım; yüzünde gülümseme vardı. Hınzırca mı, yoksa acı bir gülümseme miydi anlayamadım.

Sonradan öğrendim ki, siz mal sahipleri hukuki haklarını iyi bilen ve (sermayeden yiyerek) bedavaya savunabilen bu meslek grubundan hoşlanmamaktasınız.

Kırk yıl önce de mallarınızı avukata kiraya vermiyordunuz. Şimdi de vermediğinizi esefle öğrendim. Bizler değişmedik. Siz de hiç değişmeyeceksiniz... :-)

Her şeyin değişmesi dileklerimle

Bir Dost
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi