Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Avukatlik Kanunu madde 43 ve 44 ile ilgili bir soru

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 19-06-2014, 09:06   #1
Nalezapon

Varsayılan Avukatlik Kanunu madde 43 ve 44 ile ilgili bir soru

Merhaba, asagida yazdigim soruyu bazi meslektaslarimiza ilettim ama acik soylemek gerekirse net bir cevap alamadim. Bu yuzden bir de sizlerle paylasmak istiyorum.

Avukatlik Kanunu`nun 43. ve 44. maddelerine baktigimizda her avukat, baro levhasina yazildiktan sonra 3 ay icerisinde bir buro kurmak zorunda ya da faaliyet gosteren bir yere katilmak zorundadir.

Soruma gelince; ben herhangi bir baroya kayit olursam ve 3 ay sonra da bir faaliyette bulunmuyor olursam, kisacasi issiz bir avukat olursam disiplin sucu islemis olur muyum ya da vergi mukellefi gibi gorulebilme durumum var mi?

Su an muallakta oldugum icin baroya kayit icin basvurmuyorum ama tabi bir sorun cikmayacaksa kaydolmak isterim. Askere de gitme ihtimalim oldugu icin belki 6 ay belki de 1 yil faaliyette bulanamayacagim. Bu yuzden, dedigim durum gerceklesirse yillik aidat harici bir odemem olur mu ya da bir ceza ile karsilasir miyim?

Iyi gunler dilerim.
Old 28-06-2014, 01:25   #2
Av. Murat Bahadır Bayrak

Kanun'u yanlış yorumlamışsınız bence. Kanun sizin iş alıp alamamanızla ilgilenmiyor. Sadece levhaya kayıt olduktan sonra büro edinmenizi yada faaliyette olan bir büroya katılmanızı istiyor.
Old 28-06-2014, 09:52   #3
Av.Nurgül

Merhaba;
Levhaya kayıt olduktan sonra topluluk sigortası ödeme yükümlülüğünüz doğuyor, bir büroda sigortalı olarak başlayana kadar ya da kendi büronuzu açana kadar topluluk sigortası ödemesi yapmanız gerekecektir. Disiplin suçu işleme gibi bir durum olmaz diye düşünüyorum.
Old 15-07-2014, 09:26   #4
Nalezapon

Bazi barolara e-mail atmistim ve Istanbul Barosu`nun bana attigi cevaba gore, yukarida bahsettigim durumun disiplin sucu olusturabilecegi belirtildi.
Old 15-07-2014, 10:45   #5
Av.MFD

Sayın Meslektaş,

Bir mahzuru yok ise mail içeriğini bizimle paylaşabilirmisiniz.

Teşekkürler.
Old 15-07-2014, 16:21   #6
Nalezapon

E-mail`in icerigi su sekilde:

İlgi: 18/06/2014 tarihli e-mailiniz.

1136 sayılı Avukatlık Kanunu’nun 43. Maddesi uyarınca levhaya yazılma tarihinden itibaren 3 ay içinde baro bölgesinde büro kurmak zorunluluğunun ihlali disiplin sorumluluğunu doğurabileceği gibi Kanunun 72/1-c bendi uyarınca levhadan silinmeyi gerektiren haldir.

Bilgi edinilmesini rica ederiz.

İstanbul Barosu Başkanlığı
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi