Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Taahüdü ihlal şikayetten vazgeçme / vekaletname / Genel - Özel Yetki

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 07-02-2014, 19:06   #1
tiryakim

Mutsuz Taahüdü ihlal şikayetten vazgeçme / vekaletname / Genel - Özel Yetki

Merhabalar Değerli Meslektaşlarım ;
İcra ceza mahkemesinde görülen Taahhüdü ihlallerde şikayetlerden vazgeçebilmek için genel yetkili vekaletname yetmez mi illa ki özel yetki mi aranmaktadır ?
Teşekkürler...
Old 08-02-2014, 09:45   #2
üye7160

Alıntı:
Yazan tiryakim
Merhabalar Değerli Meslektaşlarım ;
İcra ceza mahkemesinde görülen Taahhüdü ihlallerde şikayetlerden vazgeçebilmek için genel yetkili vekaletname yetmez mi illa ki özel yetki mi aranmaktadır ?
Teşekkürler...

Genel vekaletnamelerde feragat yetkisi veriliyor.Bugüne dek her türlü vazgeçme işlemini genel vekalet ile gerçekleştirdim.Özel yetki içeren vekalet isteyen olmadı
Old 09-02-2014, 20:13   #3
tiryakim

Valla üstadım banka vekaletimde böyle yetki yokmuş. İcra ceza taahhüdüihlal şikayetimden vazgeçersem hakim böyle bir yetkim olmadığım için talebimi rededecekmiş.
Bu durumda ben nasıl bir yol izlemeliyim. Ne yapıcağımı şaşırdım valla.
Old 10-02-2014, 09:34   #4
üye7160

Alıntı:
Yazan tiryakim
Valla üstadım banka vekaletimde böyle yetki yokmuş. İcra ceza taahhüdüihlal şikayetimden vazgeçersem hakim böyle bir yetkim olmadığım için talebimi rededecekmiş.
Bu durumda ben nasıl bir yol izlemeliyim. Ne yapıcağımı şaşırdım valla.

Vekaletinizi inceleyin bence,davadan feragat mutlaka yazıyordur
Old 10-02-2014, 10:04   #5
Av.Tuğba Elmas

Sayın Tirayakim,
Bazı kurumlar feragat yetkisini vekaletnamelerde vekillerine vermemektedirler. Böyle durumlarda takip ettiğimiz yol ise ilgili icra dosyasına sanık tarafından yapılan ödemeyi bildirin, icra dairesinden ödeme yapıldığına ilişkin yazıyı ilgili İcra Ceza Mahkemesine sunun. İcra Ceza Mahkemesi taahhüdü ihlal cezasını kaldıracaktır. Saygılar ...
Old 10-02-2014, 12:30   #6
tiryakim

Mutsuz

Alıntı:
Yazan YILDIZ HUKUK
Vekaletinizi inceleyin bence,davadan feragat mutlaka yazıyordur

Yazmıyor valla hakim bey özel yetki gerekir diyor.
Old 16-07-2014, 15:59   #8
av.külcü

Soru Feragat yetkisi vazgeçme yetkisi de vermez mi?

Arkadaşlar,
Az önce Samsun İcra Hukuk Mahkemesine Taahhüdü İhlal Sebebiyle Ceza'dan vazgeçme dilekçesi gönderdim.
Vekaletnamemde "feragat" yetkim olduğu ancak "vazgeçme" yetkim olmadığı için vazgeçme talebim reddedildi.

Vekaletnamedeki feragat yetkisi daha kapsamlı bir yetki olduğundan vazgeçme yetkisini de kapsamaz mı?
Kafam karmakarışık oldu!!!

Görüşlerini paylaşacak arkadaşlara şimdiden teşekkürler.
Old 16-07-2014, 20:25   #9
Av.Ufuk Bozoğlu

Vekaletnamesinde davadan feragat yetkisi bulunan vekilin davadan vazgeçebileceğine karar vermek gerekir diye düşünüyorum. Aşağıdaki karar da öyle diyor..

9.Hukuk Dairesi
Esas: 1998/13124
Karar: 1998/12873
"...Dosya içeriğinden vekaletnamede vekile davadan feragata, kabule sulh olmaya açık ve kesin bir biçimde yetki verildiği, buna ek olarak temyize başvurmaya da yetki verildiği, ancak temyizden vazgeçmeye bir yetki verilmediği görülmektedir. Bu kapsamdaki vekaletnameye dayanılarak vekilin temyizden vazgeçebileceği Dairemizin bu işle ilgili olarak önceki kararlarında kabul edilmiştir ki, bu hukuki sonuç doğrudur. Gerçekten davadan vazgeçme yetkisi olan vekilin temyizden de vazgeçebilmesi gerekir. Çoğun içinde azın da bulunduğu ilkesi uygulamada kabul edilen ve sık sık uygulanan temel ilkelerdendir. Bu sonuca göre Dairemizce davacı vekilinin temyizinin inceleme konusu yapılmamış olması maddi hata yapıldığını da göstermez. Böyle olunca davacının taleplerinin reddine karar verilmelidir.

Sonuç: Yukarıda gösterilen nedenle, sebepten temyiz isteminin reddine, 15.09.1998 tarihinde oybirliği ile karar verildi.

Davadan feragat

MADDE 307 - (1) Feragat, davacının, talep sonucundan kısmen veya tamamen vazgeçmesidir.

Saygılarımla
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi