Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Evlilik süresi içinde yapılmış borç

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 17-03-2010, 11:41   #1
Ecem01

Soru Evlilik süresi içinde yapılmış borç

Sayın forum üyeleri,
Ben 2009 haziran ayında eşimden ayrıldım. İki çocuğum için aylık 300tl nafaka ödemeyi kabul etti eşim. Ki onu dahi iki aydır ödemiyor. Bende yaklaşık iki aydır işten ayrıldığım için geçinmekte çok zorluk çekiyorum. Bir de bunların üstüne 2004 senesinden kalma bir telefon borcu çıktı karşıma. Eğer borcu ödemezsem evime icra gelecekmiş. Benim şu an o borcu ödemeye kesinlikle durumum yok. İki çocuk, ev kirası, elektirik, su derken zaten ucu ucuna bile yetişmiyo. Açıkçası zoruma da gidiyo. Çünkü biz o dönemde evliydik. İş yerinden izin alamadığını söyleyip telefonu benim adıma aldırttı ve o telefonu benden çok ailesi kullandı. Lütfen ne yapabileceğim konusunda bana yardımcı olun.
Old 17-03-2010, 11:57   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Boşanma davanız içinde kendiniz için isteyebileceğiniz yoksulluk nafakasından feragat etmemiş iseniz, boşanmanın kesinleşmesinden itibaren bir yıl dolmamış olduğundan kendiniz için nafaka davası açabilirsiniz.

Ancak feragat var ise, dava açamazsınız.

Çocuklarınız için hükmedilen nafaka için İCRA TAKİBİ yapınız.

Yapılan icra takibine rağmen nafakanın ödenmemesi suçtur. Yine ödemez ise, icra mahkemesine şikayet ederek ceza almasını sağlayabilirsiniz. Ceza alma durumu ile karşı karşıya kalınca ödemede bulunabilir.

Telefon hattı sizin üzerinize olduğu için şirket faturayı sizden tahsil edecektir. Bunun aksi için yapabileceğiniz bir şey bulunmamaktadır.

Bir avukattan doğrudan destek almanız yararınızadır.

Gerek şu an açabileceğiniz dava ve takipler için veya daha sonra yaşayabileceğniz hukuki problemleriniz için yoksulluğunuzu kanıtlayarak bulunduğunuz yer barosundan ücretsiz avukatlık yardımı almanız da mümkündür unutmayınız.

Saygılar.
Old 17-03-2010, 12:12   #3
Ecem01

Ufuk Bey,
Yazımda da belirttiğim üzere benim bu borcu ödeyebilecek durumum kesinlikle yok. Şu an evimde kullandığım eşyalarımı dahi ikinci el eşya satan biyerden almıştım ve para edecek eşyam yok evde. Yani icra yoluna gitse dahi şirket, yinede borcumu karşılamaz. Benim en çok merak ettiğim şey hapis kararı çıkar mı? Çıkarsa çocuklarım ne olur? Yani maddi anlamda hiçbir mal varlığım yok ne alacaklar benden?
Old 17-03-2010, 12:41   #4
Av.Özgür KARABULUT

Alıntı:
Yazan Ecem01
Ufuk Bey,
Yazımda da belirttiğim üzere benim bu borcu ödeyebilecek durumum kesinlikle yok. Şu an evimde kullandığım eşyalarımı dahi ikinci el eşya satan biyerden almıştım ve para edecek eşyam yok evde. Yani icra yoluna gitse dahi şirket, yinede borcumu karşılamaz. Benim en çok merak ettiğim şey hapis kararı çıkar mı? Çıkarsa çocuklarım ne olur? Yani maddi anlamda hiçbir mal varlığım yok ne alacaklar benden?

Sayın Konuk;

İcra hukukunda, borç nedeniyle hapis cezası verilmesi (bazı istisnalar dışında) mümkün değildir.

Bu istisnalardan biri (ve sizin olayınızda karşıınıza çıkması muhtemel olanı); alacaklı şirketin borcunu belli tarihlerde belli taksitler halinde ödeyeceğinizi taahhüt etmeniz ve zamanında ödeme yapmamanız halinde hapis cezası kararı verilebilmesi durumudur. Borcun taksitlendirilmesi mümkün ise de bu taksitlerin zamanında ödenmemesi "taahhüdü ihlal" dediğimiz suçu oluşturur. Eğer böyle bir taksitlendirme yapmamış iseniz, sırf borçlu olduğunuz için hapis cezası verilmez.

İyi günler...

(NOT: İlk mesajınıza cevap yazan değerli meslektaşım Av-Ufuk Hanım'ın mesajına aynen katılıyorum )
Old 17-03-2010, 12:58   #5
Ecem01

"(NOT: İlk mesajınıza cevap yazan değerli meslektaşım Av-Ufuk Hanım'ın mesajına aynen katılıyorum )"
Sanırım yanlış anladım Ufuk hanımdan özür dileyerek başlıyorum.
Bu borç ile alakalı herhangi bir taksit yapılmadı yani taahhütname imzalamadım. Bu da demek oluyor ki hakkımda tutuklama kararı çıkmaz.
Yanıtlarınız için teşekkür ederim.
Saygılarımla
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi