Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

cocuklarimin velayetini alabilir mi?

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 10-12-2010, 18:45   #1
konuk

Karar cocuklarimin velayetini alabilir mi?

on yildir velayeti bende olan ve maddi manevi benim baktim cocuklarimi babasi dava acarak velayeti alabilirmi.bir yildir almanyada yasiyorum.cocuklarima annem bakior.ama ben cok sik trye gidip geliyorum.maddi olarak annem ve ben cocuklarin ihtiyaclarini karsiliyorum.baba dava acmis.kizim 14 yasinda oglum 10 yasinda.kesinlikle babayla uvey annele yasamak istemiyorlar.kucuk olumu yaninma almak istedim fakat baba yurtdisina cikis izni vermedi.bende dava acarak hakimden izin aldim.baba temyiz ettirdi.tekrar dava actim durusmali oldu.davaya kendim girdim.ama malesefki anlamadim pedagog raporlari olumsuzdu.davam red oldu.hakliyken haksiz duruma dustum.babada ilgisiz.nafaka davasina bile cikmadi.tek derdi velayeti almak ve nafaka odememek.-neyapacami sasirdim,cocuklarimin ve benim psikolojimi cok bozdu bu durumlar.anlamadim nokta baba yillarca ilgisiz.sade telefonla arar.ayda bir gorme hakki var.maddi destegi ayda sade 100 tl.ustelik gecmisi sabikali.en onemlisi onla yasarken evimize ates edildi.esimin alacaklilari tarafindan.bunun raporununda hakime faydasi olurmu.ama olay eski.cocuklar kesinlikle babala yasamayi reddediyor.-velayeti alirmi baba.ben almanyada calismak istiyorum.cocuklar ananele mutlu.ben sikca trye giderim yine.cocuklar icin calisiyorum.-ilgili anneyim.-
Old 11-12-2010, 12:27   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Çocukların velayeti için baba dava açma hakkına sahiptir.

Değişen koşulların varlığı halinde, bu koşulların çocukların gelişimine zararlı olduğunun kanıtlanması halinde, velayetin sizden alınması ve babaya verilmesi söz konusu olabilecektir.

Mahkemeler velayetle ilgili araştırma yaparken çocukların yüksek yararını gözetirler.

10 ve 14 yaşlarındaki çocuklar kendilerini ifade edebilecek durumdadırlar, mahkemece dinlenebilirler. Ayrıca mahkeme uzman pedagog raporu da isteyebilecektir. Kardeşlerin ayrılmaması tercih edilmektedir. Sizin Almanya'da kalma süreniz, Türkiye'ye gelme sıklığınız, anneannenin çocuklarla ilgilenme durumu, çocukların gelişimi ve sağlıkları, yaşadıkları yer koşulları ve baba velayeti talep ettiğinde baba ile kalırlarsa nerede, kimlerle yaşayacakları,bu koşulların çocukları nasıl etkileyebileceği vs.. gibi pek çok husus bilirkişi raporunda detaylı olarak irdelenmelidir.

Babanın geçmişte işlediği suçların niteliği ve hali hazırdaki ruh hali, bu zamana kadar çocukları ile samimi bir şekilde ilgilenmeyişi, maddi destek olmayışı mahkemede dile getirilmelidir. Bu da her tür delil ile kanıtlanabilir. En yakın akrabalarınızın (anne,baba, kardeş..), komşularınızın, arkadaşlarınızın bilgisi ve görgüsü olan herkesin tanıklığından yararlanabilirsiniz. Mektup, msn yazışması, resim, fatura, çocuklarınızın yazdıkları vs.. gibi konuyu aydınlatacak her delil mahkemeye sunulabilir.

Davalarınızı avukat ile takip etmeniz, çocuklarınızın ve sizin yararınızadır. Olanağınız varsa, mutlaka profesyonel avukat desteği alınız.

Saygılarımla..
Old 11-12-2010, 18:24   #3
Konuk

Acil yakinda ilk durusma var.velayet-neler talep etme hakkim var.ve kabul olurmu

oncelikle cevabiniz icin tesekurler.birkac sorum daha olucak,rica etsem beni aydinlatirmisiniz.birönceki acmis oldugum cocugun yurtdisina cikis davamda,dava sanki velayet davasi gibi goruldu.boyle ilerlemesi gereklimiydi.-evlere teftis,cocuklar dinlendi,sahitler v.s..sosyal hizmet uzmani ve pedagog rapor hazirladi.anlamadigim nokta cocuklar: buyuk cocuk kardesinin almanyaya gitmesinin gelecegi acisindan iyi olacani,kardesinin annesini ozledini,bundan dolayi kendini derslere veremedini almanyaya gitmesinin iyi olacagini dusundunu,kendisinin annesini gormemenin sorun olmadini,fakat kardesinin bu durumdan olumsuz etkilendini,ve babanin kardesinle ilgisinin az oldunu,aramadini,genelde babanin buyuk cocugu zaman zaman aradini,kardesininde bu duruma uzuldunu ifade etmistir.kucukte ifadesinde 10 yasinda: anneyle yasamak istedini,ablasini ozluceni,annesinin onu istedigi zaman trye getireceni,babasinin kendinle az gorustunu,almanyaya giderse daha iyi ders calisabilceni,ifade etmistir.ogretmenide ifadesinde;kucuk cocugun hem,anne hem baba yaninda olmamasi nedeniyle,psikolojinin bozuk oldunun hissedildigini,babanin okul toplantilarina katilmadini,anneninde yurtdisinda olmasi nedeni ile(ilgilenemedini)ilgilenmedini yazmislar......(her tr gidisimde okula gittim,toplanti varsa katildim)son olarak ogretmeni cocugun bir an once bir velisinin yaninda bulunmasi gerektini,bunun icin annesinin yanina almyaya gitmesinin cocuk icin daha faydali olacani dusundunu söylemistir..--bu davam red gordu anlamadim.ve oretmenin ifadesi yanlis algilanmis,ve kelime hatalarida var raporda.davamin red olmasi kardesleri ayiriom olmammidir.oysa ifadede soyledi cocuklar onlar icin sorun olmicani ayri yerde yasamanin.ben yilda 4 kere tr gelebilim.hergun internetle,telefonla babasiyla yada ablasiyla gorustururum cocugu.baba ilgili olmadigi halde.guzel iyi baba rolu oynadi.hep kotuledi beni.cocugu kacircakmisim gorusturmezmisim,v.s,.yalan tabi.-bu davam red oldu benim ve cocuklarim cok uzgun kucugun psikolojisi bozuldu.babaya ofkeliler.-buda yetmezmis gibi hemen velayet davasi acmis.yazik deyilmi cocuklara yine eve teftis,ifadeleri alinacak.cocuklari cok mutlu benimle ve annemle.bu kanitli zaten.kizim taktir aliyor.ondan trde kalmasina izin verdim ananele.oglumun bana ihtiyaci var.sirf inat ve kiskanclik yapmaktadir.yeni evlenmis ve cocuklarimi benden koparmak istiyor yalan beyanlarla.nafaka davasina cikmadi.odememek icin velayet acti sanirim.ben sadece cocuklarimin artik uzlmesini istemiyorum.buyuk kizim cok kotu velayeti alir diye korkuyor.asla uvey anneye gitmem diyor kardeside oyle.
sizce red olan davayi temyiz ettireyimmi,eger yillar surecekse(zaten 14 aydir urasiom,kazaniom,baba temyize gidior,sora ben temyiz ediom)boyle olmucak..napsam temyiz etsemmi.-bu arada velayet davasi acmis baba.davalardan cocuklar ve ben cok yorulduk..--cocuklara annem bakmaya devam ederse,zaten 10 yildir ben ve annem buyuttuk.benim almanyada yasamam,babanin velayeti kazanmasina neden olurmu.-anneanne cok iyi bakior.evde iki cocugum ve annane var.dede rahmetli.ev bizim.cocuklarin ayri odalari mevcut,kizin dersleri cok cok iyi,oglanida ozel okula verebilirim.baba maddi destek vermiyor.sade 100 tl.servis ucreti.baska hicbir destegi yoktur belgeli..-maddiyatmi onemli yoksa cocugun mefaatimi velayette.tesekurlerrrr.-
Old 11-12-2010, 18:38   #4
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Aleyhinize sonuçlanan davada kararı temyiz etme hakkınz vardır. Yerel mahkeme kararında hatalı bir değerlendirme varsa bozulabilecektir.

Yukarıda da açıkladığım gibi velayet konusunda mahkeme çocukların yüksek menfaati gereği bir karar verecekir. Çocuklarınızın aklen, bedenen ve ruhen kimin yanında sağlıklı ve güven içinde olacaklarını tespit etmeye çalışacaktır.

Bilgisayar ekranından hukuki sorununuzu çözmeniz mümkün değildir.

Yapmanız gereken, MUTLAKA bir avukat ile her iki davanız için izlenecek yolu belirlemektir. Detaylar önemlidir.

Dosyaları incelemeden beyanda bulnmak yanıltıcı olacaktır.

Profesyonel destek almaktan kaçınmayınız.

Kahdem'e gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ederiz.

Saygılarımla..
Old 12-12-2010, 16:38   #5
Konuk

Varsayılan profesyonel yardim?.--

her iki davam birleserek gorulebilirmi?
Old 12-12-2010, 16:56   #6
Av.Ufuk Bozoğlu

Alıntı:
Yazan Konuk
her iki davam birleserek gorulebilirmi?

Sayın Katılımcı,

Hakimin müdahalesini istediğiniz davada karar verilmiş durumdadır. Birleştirme usulen mümkün değildir.

Davalarınızın bulunduğu yerde mutlaka bir meslektaşımız ile görüşünüz.

Kahdem'e gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ederiz.

Saygılarımla,
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi