Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Mimar Hakkında Şikayet

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 30-06-2008, 21:37   #1
Av.Zeynep_e

Acil Mimar Hakkında Şikayet

Değerli Meslektaşlarım,

Yeni Yeni Gelişmeye Başlayan ve İnşaat Sektörünün Göz Bebeği Haline Gelen Semtlerden Biri Olan Sarıgazi de İnşaat Yapan Ancak İddiaya Göre Dolandırıldıklarını Söyleyen 3 Tane İnşaat Sahibi İle Görüştüm Bugün.

Şikayetlerine Gelince;

İlgili Semtte Sürekli Olarak Adres Değiştiren Bir Mimar Hanımefendi Bu İnşaat Sahiplerinin Projelerini Tam Olarak Teslim Etmiyormuş. Ücretini Peşin Olarak Almasına Rağmen Herhangi Bir Makbuz Yada Ödemeye Ait Resmi Bir Faturada Düzenlememiş. Asıl Olan Konu İse, Bu mimar hanım tüm ısrarlara rağmen projelere ait zemin etüdü ve gerekli diğer dosyaların kaybolduğunu tekrar hazırlamasının da zaman alacağını söylüyor. Ancak İnşaat sahiplerinin söylediğine göre projeler belediyeye teslim edilmezse eğer ruhsatların kısa bir süre sonra iptal olacağı ve yeniden ruhsatlandırma ve proje için gereksiz yere para döküleceğini söylüyorlar.

Mimarla İlgili yaptığım kısa bir araştırma sonucunda 1 yıl içerisinde 4 defa adres değiştirdiği ve yeni adresinide herkese vermekten kaçındığı yönünde tespitlerim oldu.

Mimarla telefonda görüşmek istediğimde ise kaçamak cevaplar verip görüşmeyi bir an önce sonlandırmak istiyordu nitekimde telefon aniden kapandı.

Değerli Meslektaşlar, Bu Konu İle ve Başvurulacak İlk Yolla İlgili Önerileriniz Nelerdir ?

Tşk Şimdiden.
Old 01-07-2008, 00:15   #2
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Av.Zeynep_e
Bu Konu İle ve Başvurulacak İlk Yolla İlgili Önerileriniz Nelerdir ?

Noterden ihtar göndermekle başlayabilirsiniz.
Old 01-07-2008, 08:26   #3
umutlaw

Sayin Meslektasim,

Her seyden once Istanbul Mimarlar Odasindan kisinin adini ve soyadini vererek boyle bir sahsin Mimar olup olmadigini arastrmanizi tavsiye ederim.

Bilgi, kanaat ve tavsiyelerimi saygiyla sunarim.
Old 01-07-2008, 22:23   #4
Av.Zeynep_e

Sn Umutlaw,

Mimarlar Odasından Mimarın Sicil Nosuna Ulaştım.

Cengiz Beyin dediği Gibi Yarın Noterden Bir İhtar Çekeceğim. Önerilerinizi ve Bu Konuya İlişkin Varsa Deneyimlerinizi Paylaşabilirseniz Çok Mutlu Olacağım.

Herkese Teşekkür Ediyorum İlgisi için Şimdiden.
Old 02-07-2008, 01:16   #5
umutlaw

Sayin Meslektasim,

X Mimarin surekli olarak adres degisikligi yaptigini belirtmissiniz Mimarlar odasindan en son adresini istemenizi tavsiye ederim,

Yine; X Mimarin daha once davaci olan kisilerle her hangi bir anlasmasi veya altina imzasi olan bir projesinin olup olmadigini arastirmanizi tavsiye eder ve eger var ise mimarlar odasindaki kayitlarda X mimarin imza yetkisi hakkinda arastirma yapmanizi tavsiye ederim,

Yine; Ihtar gondermden once Sicil Numarasini buldugunuz kisinin ilgili X mimarla ayni kisi olup olmadigini arastirmanizi tavsiye ederim ( kisi sag mi degil mi? veya kayitli durumu yani uyelik aidatini odeyerek odasina baglimidir degilmdir?).

Not: Mimarlar odasinda kayitli mimarlarin resimleri mevcuttur.

Bilgi, Kanaat ve Tavsiyelerimi saygiyla sunarim.
Old 02-07-2008, 20:34   #6
Av.Zeynep_e

Gerçekten Buradaki Dayanışmaya ve Samimiyete Hayranım.
Herkese Çok Teşekkür Ediyorum Tekrar.

Bahsi Geçen Mimarın Taraflarla Arasında Resmi Bir Anlaşma Yok. Şifahen Yapılmış Bir Anlaşma da (!) Denilebilir.

Ama inşaat sahiplerine yaptığı bir proje var tabiki.

Mimarlar Odasına Bir Müzekkere Yazarak X Mimarın İmza Yetkisini İstedim. Bahsettiğim Sicil No Bu Mimara Ait Sicil No.
Dediğiniz Gibi Odasına Bağlı Olup Olmadığı Konusunda da Araştırmalarım Sürüyor Halen.

Ayrıca Bugün Mimarla Yüzyüzede Görüşme Şansım Oldu. Tesadüfen Belediyeden Evrakları İnceliyordum Kendisini Tanıtarak Bir Belge İstedi. Ayak Üstü Konuşmamızda Kendisinin Yoğun Olduğundan bahsetti, bende müvekkillerimin böyle bir şikayeti var hakkınızda yasal inceleme başlattım dedim. "Benim Yasal Olmayan Bir Tarafım Yok, Avukatımla Muhatap Olursunuz" Dedi

Gelişmeler Böyle.. Varmı Birşey Eklemek İsteyen
Old 02-07-2008, 20:49   #7
umutlaw

Sayin Meslektasim,

Sahsen bir olaya yaklasirken her iki tarafin da hal ve hareketlerini mercek altina alarak inceleme yapmaya ozen gosteririm. Zira rencide olan magdur bazen olayi buyuterek ve istemeyerek de olsa kendi hatalarini gizleterek olayi anlatir, zarar veren ise bazen istemeden, farkinda olmadan veya hatta bilincli bir hareket yapmis olabilir dusuncesindeyim.

Dolayisiyla sahsen hukukcu olarak kuyunun karanlik dibinde az da olsa aydinlik gormeden hareket etmemekten yanayim.

Bilgi, kanaat ve tavsiyelerimi saygiyla sunarim.
Old 09-07-2008, 11:47   #8
Av.Zeynep_e

değerli meslektaşım görüşlerine ve tavsiyelerine katılıyor elimden geldiğince de kendimi sorguluyorum.

Konuya ilişkin şöyle bir kanaatte bulunabilirim ki burada mağdur olan taraf gerçekten müvekkilim.

Şuanda yapılmış olan bir sözleşme olmadığından ve periyodik olarak yapılan ödemelere ait bir belge olmadığından elimizdeki tamamlanmamış projeye istinaden sonuç alabileceğimiz yolları araştırıyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi