Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Avukatın Hem Ssk'Lı Hem De Bag-kur'Lu Olması?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 07-04-2007, 14:05   #31
aqua

Size önerim,kendi adınıza vergi kaydı açın,çalıştığınız iş yeri ile avukatlık sözleşmesi düzenleyip maaşınız oranında makbuz kesiniz.Stopaj ve KDV şirkete ait olur.Siz de başka davalar da alma konumuna geçersiniz.Aksi davranışlar Av:yasası ile bağdaşmaz,disiplin açısından da zor duruma düşersiniz.
Old 07-04-2007, 14:05   #32
nefise

Sayın Demiroğlu
Ne demek istediğinizi anladım. Herkesçe bilinmeyen bir uygulama olmasından dolayı ilk aşamada kendim de bu yönde araştırmada bulundum. Bu şekilde çalışan avukatlar başta olmak üzere bağlı bulunduğum baroya da danışarak bilgi edindim. Ben Ankara Barosuna bağlı olarak çalışıyorum ve konu hakkında bilgi almak üzere görüştüğümde, bu şekilde çalışan pek çok avukat olduğundan baro hemen gerekli bilgi ve belgeleri bana ulaştırdı. Bu konuda çeşitli görüş sahibi olan avukatlar mevcut evet Ancak Barodan da aldığım bilgi doğrultusunda hukuka aykırılık teşkil etmediği hususunu bir kere daha belirtmek isterim. İyi çalışmalar dilerim..
Old 08-04-2007, 02:02   #33
Hak Hukuk

Sayın “Nefise”nin yukarıda bütün ayrıntılarıyla konuyu aydınlatması karşısında, tekrar da olsa, şunları belirtmek istiyorum:
l-“Özel şirkette kadrolu çalışmak” diye bir kavram yoktur.Kadrolu olmak sadece, kamu kurumlarında çalışmakla alakalı bir husustur.Olayımızdaki durum “Özel hukuk tüzel kişilerinin(yani şirketin)…sürekli avukatlığı”ndan ibarettir(Avukatlık Kanunu m.l2/c)
2-Avukatlar ne şekilde çalışırlarsa çalışsınlar, Bağkur’a prim ödeyemezler.Avukatlık mesleğini icra eden biri, (emekli değilse) mutlaka SSK’ya prim ödemek zorundadır:Bu prim ya topluluk sigortası primidir;ya da (özel şirketin SÜREKLİ AVUKATLIĞInda olduğu gibi(1136 s.K.m.12/c) hizmet akdi nedeniyle ödenecek normal ssk primidir.
Özel şirketlerin sürekli avukatlığını yapanlar,isterlerse Şirkete SSK’ya hizmet akdine dayalı beyanname verdirerek işçi sigortasından primlerini ödetirler;isterlerse topluluk sigortasından primlerini kendileri öderler.Bunu önleyen yasal bir hükmün varlığından haberdar değilim.Uygulama bu şekildedir.Yukarıda da yazıldı, Baroya kayıtlı olmadan herhangi bir şekilde özel hukuk tüzel kişilerinin (şirketin veya gerçek kişinin) avukatlığını yapmak, avukatlık sıfat ve yetkilerini kullanmak mümkün değildir.Baroya kayıtlı olan her avukat ise, vergi dairesine kaydolmak zorundadır.Ancak hangi vergileri ödemekle mükelleftir veya mesela bazen uygulanan “Hayat standardı” esası karşısında ne yapılır onu ben de bilmiyorum.Konumuz da bu değil zaten.
Old 08-04-2007, 11:58   #34
Armağan Konyalı

Alıntı:
Bu konuda çeşitli görüş sahibi olan avukatlar mevcut
Sayın nefise
Bu konuda çeşitli görüş sahibi olan avukatlardanım.

Sürekli avukatlık (şirket avukatı) : Bir şirkette SSK’lı olarak çalışır; sözleşmesinde yazılı ücret üzerinden gelir vergisi kesilir. Şirketin adına açılacak veya şirketin adı aleyhine açılacak davaların duruşmalarına girebilir. Başka kişilerin duruşmalarına giremez. Başka kişilere danışmanlık yapamaz. Serbest meslek makbuzu kullanmaz. Serbest avukatlık yapamaz.

Avukat (Serbest avukat): Bir şirket ile sürekli ve asgari ücret tarifesinden aşağı olmayacak belli bir ücretle sözleşme yapabilir ancak bu şirketin adına gireceği her dava ve takip için avukatlık asgari ücret sözleşmesinde yazılı tarife üzerinden serbest meslek makbuzu kesmek zorundadır.

Özetle, şirkette SSK’lı avukat olarak çalışmak mümkündür ama hem şirket avukatlığı hem de serbest avukatlık yapılmaz görüşündeyim.

Saygılarımla
Old 08-04-2007, 13:04   #35
nefise

Sayın Hak Hukuk durumu çok açık ve güzel bir biçimde ifade etmiş kendisine teşekkür ediyorum.
Evet durum aynen bu şekildedir; bir hizmet sözleşmesi dahilinde "şirketin sürekli avukatlığı" nın yapılması söz konusudur.
Avukat, vergi dairesine bağlı olarak ve vergi numarası ile serbest olarak çalışılmaktadır. Kurum avukatlığı değildir burada bahsedilen. Ayrıca üstüne basarak belirtmek istiyorum; durum baroya bildirilmektedir ve baronun bilgisi dahilindedir. Uygulama herhangi bir usulsüzlük ya da gizlilik teşkil etmemekte olup; hukuka aykırılık söz konusu değildir. Sayın Hak Hukuk' un da belirttiği üzere ben de bu duruma aykırı bir mevzuat hükmüne rastlamış değilim.
Old 17-12-2011, 23:56   #36
adlt-2007

Sayın Nefise,(Forumda yazısı olan meslektaşlarım)
Özel Bir şirkette ssk lı olarak sürekli avukatlık yapan bir avukatın vergi kaydını açtırarak dışarıdan da dava alabilmesi ile ilgili olarak forumdaki harika bilgilerinizden çok faydalandım.Öncelikle teşekkürler. Sizden bir ricam olacak. Ben de bir özel sektör kuruluşunda sürekli maaş karşılığında avukat olarak çalışmaktayım. Dışarıdan da dava almak istiyorum. İşverenle yapabileceğim bir sözleşme örneği rica edecektim sizlerden. Ayrıca bir sorum olacak göndereceğiniz bu sözleşme ile işime devam etmem halinde ilerideki kıdem tazminatı hakkım hala devam eder mi? kadrodan çıkmış mı olurum. (Şuan yanlış tabirde olsa kadrolu ve işgüvenceli olarak çalışıyorum) Sağlıcakla kalın ,şimdiden de teşekkürler.
Old 18-12-2011, 19:16   #37
Hak Hukuk

Varsayılan Avukatlık ve vergi

Serbest çalışan avukatlar eskiden topluluk sigortasına tabi idiler. 5510 Sayılı SGK'nın yürürlüğe girmesiyle 01.10.2008 tarihinden itibaren artık 4/b madesine yani Bağkur'lu olarak sigortaya tabi olacaklardır.
Old 18-12-2011, 20:40   #38
adlt-2007

Sn. Hak Huk
Şu an Bağkur'a tabiyiz ama sanırım yanlış anlaşıldım.Yine de tşk.ama soruma ve sorunuma hala çözüm bulamadım.
Old 19-12-2011, 12:52   #39
GÜLSÜM ÖNAL

T.C.
YARGITAY
9. HUKUK DAİRESİ
E. 2005/584
K. 2005/3065
T. 3.2.2005
• KIDEM VE İHBAR TAZMİNATI ( Davacının Yapılan Belirsiz Süreli Sözleşme İle Aylık Ücret Karşılığı Hukuk Müşaviri Olarak Çalıştığı - Davacının İş Sözleşmesine Bağlı Olarak Çalıştığı/Bu Nedenle İşin Esasına Girilerek Bir Karar Verilmesi Gerektiği )
• İŞ SÖZLEŞMESİNE BAĞLI OLARAK ÇALIŞMA ( İhbar ve Kıdem Tazminatı İstemi - Davacının Yapılan Belirsiz Süreli Sözleşme İle Aylık Ücret Karşılığı Hukuk Müşaviri Olarak Çalıştığı - İşin Esasına Girilerek Bir Karar Verilmesi Gerektiği )
• HUKUK MÜŞAVİRİ ( İhbar ve Kıdem Tazminatı İstemi - Davacının Yapılan Belirsiz Süreli Sözleşme İle Aylık Ücret Karşılığı Hukuk Müşaviri Olarak Çalıştığı - İşin Esasına Girilerek Bir Karar Verilmesi Gerektiği )
4857/m.11, 13, 14, 17, 21
1136/m.164, 165
ÖZET : Davacı, ihbar ve kıdem tazminatının ödetilmesine karar verilmesini istemiştir. Davacının yapılan belirsiz süreli sözleşme ile aylık ücret karşılığı Hukuk Müşaviri olarak çalıştığı ve azilname ile sözleşmenin davalı tarafından sona erdirildiği tartışmasızdır. Aradaki ilişkinin niteliği uyuşmazlık konusudur. Davacı, iş sözleşmesi ile çalıştığını ileri sürmüş, davalı ise ilişkinin vekalet sözleşmesine dayandığını savunmuştur. Mahkemece sözleşmenin niteliği vekalet akdi olarak nitelendirilirken davacının kendine ait büroda görev yaptığı gerekçe gösterilmiştir. Ancak, işin işverene ait işyerinde yapılmamış olması tek başına ilişkinin iş sözleşmesine dayanmadığını göstermez. Somut olayda, hizmet akdinin iş, ücret ve bağımlılık unsurları yanında yapılan işin sayı ile değil, zamanla sınırlandırılmış olduğu da dikkate alındığında davacının iş sözleşmesine bağlı olarak çalıştığı anlaşılmaktadır. Bu nedenle işin esasına girilerek bir karar vermek gerekir
Old 20-12-2011, 09:38   #40
adlt-2007

Sn.Gülsüm ÖNAL
Örnek Yargıtay kararınızdan çok yararlandım. Tşk.
özel sektör kuruluşunda sürekli maaş karşılığında avukat olarak çalışmaktayım. Dışarıdan da dava almak istiyorum. İşverenle yapabileceğim bir sözleşme örneğini mail yolu ile gönderebilecek bir meslektaşım var mı?
Old 29-12-2015, 16:43   #41
ismailarslan

Baro'ya bu konuyu sordum ve özellikle SGK'nun bağlı çalışılan işyerindeki sigortalılığı yok saydığına dair uygulamasını ifade ettiler. SGK'nun, baroya avukatın bürosu var mı diye sorduğunda var cevabını aldığında, bu durumda iki sigortalılığı kabul etmeyen kurumun yatırılan primleri yok saydığını ve serbest çalışma statüsünü kabul ettiğini söylediler. Ayrıca serbest çalışan avukatın bağlı olarak da çalışması durumunda büro vecibelerini layıkıyla yerine getiremeyeceğini ve böyle bir çalışma biçimini uygun bulmadıklarını da eklediler.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi