Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Gecikmiş İtiraz

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 26-11-2014, 13:47   #1
Av.Reha

Varsayılan Gecikmiş İtiraz

Sayın üstadlarım ilginç bir konu ile karşı karşıyayım sizinle paylaşmak ve değerli fikirlerinizi merak ettiğim için paylaşmak istedim :
Geçen hafta müvekkilim 10.000 TL 'lik ve kendisinin alacaklı olduğu,ciro ettiği bir kambiyo senedine istinaden takip yapıldığı görünüyor.Ancak böyle bir senetten haberi yok ve ciro silsilesinde adı geçtiği için takip yapılmış ve adına kayıtlı taşınmaza haciz konulmuş vaziyette.Müvekkilim borçtan şu an haberi olduğunu belirtti.Dosyaya hemen vekaletname sunduk ve tebligatın müvekkilimin eski çalıştığı iş yerine 30.05.2013 te tebliğ edildiğini gördüm (tebliğ mazbatasında)-barkodu sorguladığımızda ise 03.06.2013 tarihinde yapıldığı beyan ediliyor.Müvekkilim ise 31.05.2013 te söz konusu işyerinden çıkışı yapılmıştır.
İzlemem gereken yol adına bana yardım ederseniz teşekkür ederim.Saygılarımla
Old 26-11-2014, 15:29   #2
Av. D. Koca

Sayın meslektaşım, gecikmiş değil, muhtemelen usulsüz tebligat...

İşyerinde tebligat kime yapılmış? İdare eden veya kısım amirine yapılmamışsa usulsüzdür.

http://www.turkhukuksitesi.com/makale_375.htm

PTT'nin web sitesinden aldığınız çıktılarda," çelişki halinde geçersizdir" benzeri uyarı var diye hatırlıyorum...

Tebligatın hangi dağıtım şubesinden yapıldığını öğrenip,oradan tarihler arasındaki çelişkiyi sorabilirsiniz. Size hangisinde hata olduğunu söyleyeceklerdir...

Tebligat tarihi 03.06 ise yine usulsüz olacaktır, zira müvekkiliniz işyerinden ayrılmış...

Vekaleti dosyaya sunduğunuz tarihi öğrenme tarihi olarak belirttiniz sanırım, şikayetiniz kabul olduğunda öğrenme tarihinizden itibaren süreniz başlayacağından önce imzaya itirazınızı beş günlük süresi içerisinde yapın; müvekkilinizin senetten haberi olmadığına göre imza sahte olmalı...
Old 26-11-2014, 23:04   #3
Av.Gümüş

Sayın meslektaşım,
Usulsüz tebligat konusunda şikayet yapabilirsiniz. Ancak öğrenme tarihinizden itibaren de 5 günlük süre geçirilmeden imzaya itirazınızı yapmanız gerekir.

Adi takiplerde bir kaç kere başıma gelen bir durum, şikayet ile birlikte icra müdürlüğü dosyasına da itirazımı yapıyorum. İcra Müdürü itirazı süre yönünden reddetse bile süreler geçirilmemiş oluyor. Mahkemeden şikayete ilişkin çıkacak karara göre daha sonradan işlem yapılıyor. Muhtemelen kambiyo senetlerine özgü takipte de aynı yönde işlem yapılabilir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi