Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

ilamın mehil vesikası alınmasını engellemek amacıyla ilamsız takibe koyulması

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 09-02-2012, 16:30   #1
av.tgb

Varsayılan ilamın mehil vesikası alınmasını engellemek amacıyla ilamsız takibe koyulması

Merhaba, bu ara sıkça başıma gelen bir durumu aktararak görüşlerinizi rica edeceğim. Müvekkil kurum aleyhine açılan iş davaları genelde aleyhe sonuçlanıyor. Davacı vekili ilamı icra takibine koyuyor ama ilamsız takibe... Bunun amacı mehil vesikası almamı engellemekmiş, bunu takibe koyan avukatın kendisi söyledi. Takibe itiraz etsem %40 inkar tazminatı ihtimali var. Kararı temyiz ediyorum, onanması halinde sorun yok ama bazen kararın kısmen ya da tamamen bozulduğu oluyor. Bu durumda benim işçiden ödediğimiz parayı tahsil etme imkanım yok gibi birşey. Kaldı ki temyiz neticesinde parayı faiziyle birlikte zaten ödüyoruz. Yasanın boşluğundan yararlanarak yapılan bu durum için neler düşünüyorsunuz acaba? Şimdiden teşekkürler...
Old 09-02-2012, 17:19   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan av.tgb
Merhaba, bu ara sıkça başıma gelen bir durumu aktararak görüşlerinizi rica edeceğim. Müvekkil kurum aleyhine açılan iş davaları genelde aleyhe sonuçlanıyor. Davacı vekili ilamı icra takibine koyuyor ama ilamsız takibe... Bunun amacı mehil vesikası almamı engellemekmiş, bunu takibe koyan avukatın kendisi söyledi. Takibe itiraz etsem %40 inkar tazminatı ihtimali var. Kararı temyiz ediyorum, onanması halinde sorun yok ama bazen kararın kısmen ya da tamamen bozulduğu oluyor. Bu durumda benim işçiden ödediğimiz parayı tahsil etme imkanım yok gibi birşey. Kaldı ki temyiz neticesinde parayı faiziyle birlikte zaten ödüyoruz. Yasanın boşluğundan yararlanarak yapılan bu durum için neler düşünüyorsunuz acaba? Şimdiden teşekkürler...

Aslında size iyilik yapmış. İlamsız takibe itiraz edin, takip dursun. Bu konu THS'de 3-4 defa tartışıldı. Hepsinde aynı cevabı verdim. Detaylar için, arama motorunda arama yapın.
Old 09-02-2012, 17:25   #3
umut.d

İlama dayanılarak ilamsız takip yapılamaz, şikayet üzerine takibin iptaline karar verilecektir. İ.İ.K m.32 gereği, Para borcuna veya teminat verilmesine dair olan ilam icra dairesine verilince icra memuru borçluya bir icra emri tebliğ eder. Bundan çıkarılacak sonuç, ilam varsa icra emri gönderileceği, yani ilamlı takip yapılacağıdır.
Old 09-02-2012, 17:30   #4
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan umut.d
İlama dayanılarak ilamsız takip yapılamaz, şikayet üzerine takibin iptaline karar verilecektir. İ.İ.K m.32 gereği, Para borcuna veya teminat verilmesine dair olan ilam icra dairesine verilince icra memuru borçluya bir icra emri tebliğ eder. Bundan çıkarılacak sonuç, ilam varsa icra emri gönderileceği, yani ilamlı takip yapılacağıdır.

İlama dayanılarak, ilamsız takip yapılır. Bu konu da THS'de tartışıldı.
Old 09-02-2012, 17:39   #5
Av. İbrahim YİĞİT

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
İlama dayanılarak, ilamsız takip yapılır. Bu konu da THS'de tartışıldı.

İnanmayan İstanbul Barosu'nun 2012 yılı Ocak-Şubat sayısının 131. sayfasına baksın
Old 09-02-2012, 18:04   #6
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Aslında size iyilik yapmış. İlamsız takibe itiraz edin, takip dursun. Bu konu THS'de 3-4 defa tartışıldı. Hepsinde aynı cevabı verdim. Detaylar için, arama motorunda arama yapın.

İki tanesinin linkini veriyorum.

http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=8816

http://www.turkhukuksitesi.com/showt...t=58069&page=2
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi