Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

Sahte Kira Sözleşmesi

Konu Notu: 2 oy, 5,00 ortalama. Değerlendirme: Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 03-09-2005, 16:11   #1
ser33

Mesaj Sahte Kira Sözleşmesi

Merhaba

Ben geçen sene yeni aldığım dükkanı 1.6.2004 Tarihinde Bir firmeya kiraya verdim. 6-7-8 ayları ödedikten sonra kirayı ödememeye başladılar bende 11 Ayda avukata verdim. İki ayrı dava açıldı. Birinci davada Çekilen ihtara kirayı düşük gösterilmiş sahte bir sözleşme ile itiraz ettiler (1000.-ytl gerçek sözleşmeyi sahte sözleşme ile 300 ytl göstermişler.) daha önce ödedikleri kiraları da (banka makbuzlarını) göstererek kalan bir miktar borcuda 30 gün içinde ödeyeceklerini söyleyip icrayı durdurdular. Avukatım 30 gün bitiminde tahliye davasını açtı. Sonra 1-2-3-4-5 ci aylara ait kira bedellerinin tahsili için ikinci bir dava daha açtı. Avukat Birinci davanın ilk çelsesinde hakimin izne çıktığını geldiği zaman tekrar gün alacağını söyledi. bekledik 2 celsede ise ne yazıkki davanın yanlış yerde açıldığı için hakim red kararı vermiş ve dava düşmüş. Karşı tarafın avukatları Ben Tatildeyken avukatlık ücreti tutarını almak için hesabıma bloke koydurdular. Avukatım şimdi ikinci dava üzerinden tahliye etmek için harekete geçiyor ve birinci celsede karşı tarafa gönderilen yazının alındığına dair 2 ayda dosya ya gelmemesinden dolayı 22 eylüle erteleniyor Bu güne kadar bir kuruş ödeme yapmayan kiracıları bakalım çıkarabilecekmiyiz. Büyük bir merakla bu günü bekliyorum.
Bir yıldır uğraştığım kirasını alamadığım, çıkaramadığım bu olayı size özetle anlatmaya çalıştım. Bu konu ile ilgili sorulara cevap vererek beni aydınlatmanızı rica ediyorum.
1-Sahte sözleşme ile ilgili sahte imza ile mahkemeyi aldatmaktan dolayı avukatım Cumhuriyet Savcılığına başvuruda bulunmuş ancak neticesinin 3 sene süreceğini söylüyor. Bu işler bukadar yavaşmı işliyordur, bunun daha kısa bir yolu yokmudur. Varsa izlenecek yol nasıl olacaktır.
2-Bir kaç gün evvel dükkanıma değişik kişilerin girip çıktığını (mahkemeye verdiğimiz günden beri dükkanı kapalı tutuyorlar)komşulardan öğrendim hatta ufak tefek tadilatlar yapmışlar yapıyorlar. Belkide 22 eylülde tahliye kararı çıkacak Bunun manası nedir. Devir etmiş yada şirketin bir kısmını satmış olabilirlermi, davayı etkilermi
3-Karşı avukatların Bilmeden sahte sözleşmeyi dosyaya koyduklarını düşünmek istiyorum. Bilgilendirmek için Noterden ihtar çektim. Hala davayı sürdürmek isteyeceklermidir. Bu konuda başka neler yapılabilir.
Kendimce önemli olan bir kaç soruyu sordum. Konu biraz uzun olduğu için diğer soruları başka bir güne bırakmak istiyorum.

Sonuç olarak:

3 ay bilemedin 6 ayda biter denilen iş ne yazıkki 1 sene olacak henüz sonuç alamadık. 1 sene boyunca dükkana mir miktar mal koyup, kapalı tutup, kirasını ödemiyeceksin, sahte sözleşme sunup mahkemeyi aldatacaksın, Piyasaya borç takacaksın, elektrik su, telefonların(telefon kendilerine ait) parasını ödemiyeceksin, elini kolunu sallayarak dolaşacaksın ve biz toplum olarak bu sahtekarlara hiç bir şey yapamıyacağız. ve aramızda yaşatacağız. Bu konu ile ilgili müracaat etmediğim kapı kalmadı. Neler yaptım:

1-Elektrik ve sular idaresine dilekçe verdim. Dükkana geliyorlar kapalı olduğu için hiç bir şey yapamadan geri gidiyorlar.
2-Vergi Dairesine dilekçe verdim. Bana bilgi verilmesini istediğim halde bu güne kadar bilgi verilmedi. Kendi çabalarımla bilgi almak istediğim zamanda Dilekçenizin gereği yapılmaktadır diye cevap veriyorlar.
3-Dilekçe vermek için muhtara gittim Bizde sadece konutların kayıtları vardır dükkan sahiplerinin muhtara bildirme zorunluluğu olmadığı için kaydı yok, yaptırımı yok diye cevap aldım. Dilekçemi almadı
4-Dilekçe vermek için mıntıka karakoluna gittim. Davalı olduğumuz için karışamıyacaklarını dlekçemi kaymakamlığa vermemi önerdi. Dilekçeyi almadı.
5-İnternet üzerinden Kaymakamlığa dilekçe yazıp Bir hafta sonra dilekçenin akibetini öğrenmek için Kaymakamlığa gittim. Kaymakamlıkta mahkemelik olduğumuz için hiç bir şey yapamıyacaklarını söylediler.
6-Maliyeye internet üzerinden dilekçe yazdım daha henüz cevap yazılmadı.
7-İstanbul Barosuna yazdım internet üzerinden dilekçeler kabul edilmediğini bizzat gelinip imzalı ve delilli olması gerektiğini yazılı bildirdiler. İstanbul barosuna gittim elimde sadece sahte sözleşmemin fotokopisi var işleme koyabilirmisiniz dedim. İşleme Koyabileceklerini ancak Belgenin sahte olduğuna dair belgenin sunulması elini çok güçlendirir dediler ve biz bekliyoruz.

Çevremden aldığım bilgilerle internet üzerinden edindiğim bilgilerle İyilik ve doğruluk adına mücadeleyi sürdürüyorum. Buraya yazacağınız bilgiler ve öneriler benim için bu mücadelede çok önemli. Katılımlarınız için şimdiden teşekkür ediyorum.

Saygılarımla,
Old 10-09-2005, 15:40   #2
gcaliskan

merhaba,

öncelikle sözleşmenin sahte olduğunu nasıl anladınız onu anlayamadım. kiraya siz verdinizse asıl kira sözleşmesi sizde değilmi? icra takibinii sizdeki kira sözleşmesine göre yapmadınızmı?
bence öncelikle bunların cevaplanması gerekli çünkü icra takibini sizdeki asıl kira sözleşmesi ile yapmanız gerekli anların dosyaya sunduğu kira sözleşmesinin sizin için bir bağlayıcılığı olmadığı kanaatindeyim
Old 14-09-2005, 07:49   #3
ser33

Ben emlakçının nezdinde 1.Milyar tl karşılıklı imzalanmış bir sözleşme, Onların avukatları aracılığı ile icrayı durdurmak için sahte olarak hazırlanmış yani benim imzamı taşımayan 300 milyon liralık bir sözleşme. Tabiki bu sahte sözleşmeyi sununca icrayı durduruyorlar.Tabiki hangisinin doğru olduğunun ispatlanması gerekiyor bu ispat da zaman alacağından hiç kira ödemeden oturuyor..
Old 14-09-2005, 08:20   #4
Armağan Konyalı

Sayın ser33,

Avukatınız varken avukatınızdan bilgi alınız.

Sözleşmeleri, dava dosyalarını görmeden söyleyeceklerimiz sizi yanıltabilir.

Saygılarımla

Bir Dost
Old 18-09-2005, 09:01   #5
ser33

Avukatım zaten takip ediyor ama bana fazla bilgi vermeden yoluna devam ediyor ve ben 1 senedir kiracı çıkacak diye bekliyorum. Benim burada yazıp sizlere anlatmamdaki amaç öncelikli olarak bu siteye giren tüm arkadaşların bilgi sahibi olması ve ileride başlarına gelebilecek bu tip bir konuda tekrar yanlışa düşülmemesi ikincisi ise bu konuda bilgi sahibi olan tüm arkadaşların yorumlarını alarak daha doğru ve hızlı yol izlemek. Tabiki tam manası ile davayı bilmek mümkün değildir. Forumdaki bir çok konuda da yapılan yanıtlardan Anlıyorumki karşı tarafında haklı olabileceği düşüncesi ile ortadan bir yol izlenmesi tercih ediliyor.
Ancak anlatılan konu üzerinde kanunlar çerçevesi içersinde yapılabilecek her şeyin anlatılması siteye girenlerde dahil bilgilendirilmiş olacaktır. Derdi olmayan bir insan saatlerce yazıp bu siteden yardım istemez düşüncesindeyim. Diğer bir konu ise İster kiracı olsun, İster ev sahibi hangisi yaparsa yapsın mahkemeye sahte bilgi vermek mahkemeyi yanıltmak, sahtekarlıkla işlerini götürerek kanunların açıklarından faydalanarak ayakta kalmaya çalışanlara sonuçların ne olacağını ve mağdur olanların neler yapılması gerektiği bilgi sahibi olan kişiler tarafından anlatılmalıki o zaman bu site amacına ulaşmış olsun. Tabiki bilgi ve ve emek istiyecektir. Bilgisini anlatarak emek sarfeden arkadaşlarada teşekkürü bir borç biliyorum.

Saygılarımla,

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi