Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Bozucu şarta bağlı taşınmaz devri geçerli midir?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 27-08-2012, 11:45   #1
AV Sezin

Varsayılan Bozucu şarta bağlı taşınmaz devri geçerli midir?

Merhabalar;
Müvekkilim 8 adet dairesini, 8 çocuğuna kendisine ölünceye kadar bakma şartıyla devretmek istiyor.
Eğer bu gerçekleşmezse taşınmazın geri kendisine devrinin sağlanmasını istemektedir.

Bu noter tasdikli bozucu şarta bağlı sözleşme yapmak suretiyle gerçekleştirilebilir mi?

Forumda ki daha önce yapılan tartışmalarda somut bir çözüm bulamadığımdan tekrar sorma gereksinimi duydum.

Yardım edebilecek herkese şimdiden sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum...
Old 27-08-2012, 12:55   #2
bilal_gedikci

Sayın Av Sezin,
Konuyu biraz araştırdım, konu hakkında fazla bir bilgim olmasa da işinize yarayacağını düşündüğüm ilgili yasa maddelerini paylaşmak istedim
Yeni BK 612. md "Ölünceye kadar bakma sözleşmesi, mirasçı atanmasını içermese bile, miras sözleşmesi şeklinde yapılmadıkça geçerli olmaz."
Sözleşmenin miras sözleşmesi şeklinde, yani noter huzurunda ve iki şahitle düzenlenme şeklinde yapılması gerekir.
BK 613. md "Bakım borçlusuna bir taşınmazını devretmiş olan bakım alacaklısı, haklarını güvence altına
almak üzere, bu taşınmaz üzerinde satıcı gibi yasal ipotek hakkına sahiptir."
Bu hüküm tam olarak sizin beklentinizi karşılamıyor zannedersem ama işinize yarayabilir.
Ayrıca uygulama ve öğretide taşınmaz devrinin şarta bağlı olarak yapılamayacağı konusunda baskın bir görüş var.
Kolay gelsin
Old 27-08-2012, 14:18   #3
AV Sezin

Alıntı:
Yazan bilal_gedikci
Sayın Av Sezin,
Konuyu biraz araştırdım, konu hakkında fazla bir bilgim olmasa da işinize yarayacağını düşündüğüm ilgili yasa maddelerini paylaşmak istedim
Yeni BK 612. md "Ölünceye kadar bakma sözleşmesi, mirasçı atanmasını içermese bile, miras sözleşmesi şeklinde yapılmadıkça geçerli olmaz."
Sözleşmenin miras sözleşmesi şeklinde, yani noter huzurunda ve iki şahitle düzenlenme şeklinde yapılması gerekir.
BK 613. md "Bakım borçlusuna bir taşınmazını devretmiş olan bakım alacaklısı, haklarını güvence altına
almak üzere, bu taşınmaz üzerinde satıcı gibi yasal ipotek hakkına sahiptir."
Bu hüküm tam olarak sizin beklentinizi karşılamıyor zannedersem ama işinize yarayabilir.
Ayrıca uygulama ve öğretide taşınmaz devrinin şarta bağlı olarak yapılamayacağı konusunda baskın bir görüş var.
Kolay gelsin

Çok teşekkür ederim zira ilgili maddeler çokça yardımcı oldu.
Ancak ilgili meslektaşlarımdan vasiyetname ve ölünceye kadar bakma sözleşmesi elinde bulunan varsa yardımcı olmasını rica edeceğim.. Zira örnek teşkil edecek bir sözleşmeye ihtiyacım var..
Old 27-08-2012, 14:48   #4
emi_shn

Alıntı:
Yazan AV Sezin
Çok teşekkür ederim zira ilgili maddeler çokça yardımcı oldu.
Ancak ilgili meslektaşlarımdan vasiyetname ve ölünceye kadar bakma sözleşmesi elinde bulunan varsa yardımcı olmasını rica edeceğim.. Zira örnek teşkil edecek bir sözleşmeye ihtiyacım var..

DÜZENLEME ŞEKLİNDEÖLÜNCEYE KADAR BAKMA SÖZLEŞMESİ

(OKURYAZARLAR İÇİN)

(T.M.K.532 vd. B.K. 511-519, N.K. 60, 72, 73, 78, 84-89)

…………yılı…………ayının…………günü..…/……/……

Aşağıda mühür ve imzası bulunan ben……………Noteri …………………………, …………………adresindeki dairemde görev yaparken yanıma gelen ve gösterdiği………….. verilmiş ………..gün,……….kayıt ve ……………seri numaralı, fotoğraflı …………..göre………… ili, ………… ilçesi, ………….mahallesi/köyü nüfusuna ……… cilt, …… aile sıra, …… sıra numaralarında kayıtlı olup, babaadı ………., ana adı ………… doğum tarihi…………. olan ve ……………Vergi Dairesinin …………… sicil numarasında kayıtlı olduğu anlaşılan ve halen …………….. adresindeoturduğunu,okur yazar olduğunu söyleyen .................. ile gösterdiği……….. verilmiş ………..gün,……….kayıt ve …………………… seri numaralı,fotoğraflı …………..göre ………… ili, ………… ilçesi, ………….mahallesi/köyü nüfusuna ……… cilt, …… aile sıra, …… sıra numaralarında kayıtlı olup, baba adı ………., anaadı ………… doğum tarihi …………. olan ve …………Vergi Dairesinin …………… sicilnumarasında kayıtlı olduğu anlaşılan ve halen..................adresindeoturduğunu,okur yazar olduğunu söyleyen…………...... birlikte bana başvurarakölünceye kadar bakma sözleşmesi düzenlenmesini istediler.

Her ikisinin de bu işlemi yapma yeteneğinin bulunduğunu ve okur yazar olduğunu anladım.

Yanlarında tanık olarak gelenlerden ve gösterdiği ………….. verilmiş ………..gün,………..kayıt ve …………………. seri numaralı, fotoğraflı …………..göre ………… ili, …………ilçesi, ………….mahallesi/köyü nüfusuna ……… cilt, …… aile sıra, …… sıra numaralarında kayıtlı olup, baba adı ………., anaadı ………… doğum tarihinin …………. olduğu anlaşılan ……………………. adresinde oturduğunu söyleyen, okur yazar ………………………….. ilegösterdiği ………….. verilmiş ………..gün,……….kayıt ve seri ………………. numaralı,fotoğraflı …………..göre ………… ili, ………… ilçesi, ………….mahallesi/köyü nüfusuna ……… cilt, …… aile sıra, ……sıra numaralarında kayıtlı olup, baba adı ………., ana adı ………… doğum tarihinin …………. olduğuanlaşılan ……………………. adresinde oturduğunu söyleyen, okur yazar …………………………… tanıkolarak geldiklerini söylediler. Her iki tanık birlikte “Bizlerin Türk MedeniKanununun 536.maddesindeki yasaklı hallerimizin bulunmadığını kabul ve beyanederiz” demeleri üzerine kendilerinintanıklığa engel hallerinin olmadığını anladım.

İlgililerinkimlikleri hakkında ibraz ettikleri belgelerden ve tanıkların beyanlarındankanı sahibi oldum.

Ölünceye kadar bakmasözleşmesi yapmak isteyenlerden (Bakılacak) ………………….. şu suretle söze başladı: “(Bu kısma ilgilininbeyanı yazılacak. Bu beyan içinde diğer tarafa bırakılan taşınmaz malların tapukayıtlarının açıkça belirtilmesi gerekir. Diğer malların cins,para daolabilir,miktar ve nitelikleri yazılır.)” diye sözlerini bitirdi.

Diğer taraf (Bakacak)………………………. şu suretle söze başladı. “(Bu kısma bakacak kişinin bakılacak kişiyiölünceye kadar bakıp gözeteceği, hastalandığında tedavi ettireceği ve sairhususlar etraflıca yazılacaktır.)” diye sözlerini bitirdi.

Yazılan sözleşme okunmaküzere kendilerine verildi. Ayrı ayrı okudular. Gerçek isteklerinin tam olarakyazıldığını söyledikten sonra hep birlikte altı imzalandı, mühürlendi. …………yılı …………ayının…………günü…/……/……

BAKILACAK BAKACAK NOTER

ADI VESOYADI ADI VE SOYADI ADI VESOYADI-ÜNVANI

İMZA İMZA RESMİMÜHÜR VE İMZA

Yazılanölünceye kadar bakma sözleşmesini okuduk. Bu sözleşmenin gerçek isteklerimizitamamen kapsadığını noter önünde ve aşağıdaki tanıklar huzurunda beyan ederiz. …………yılı………… ayının…………günü.…/……/……

BAKILACAK BAKACAK

ADI VESOYADI ADI VE SOYADI

İMZA İMZA

Ölünceye kadarbakma sözleşmesi okunmak üzere bakılacak ……………………… ile bakacak ……………………….’ya ayrı ayrı verildi. Sözleşmeyi her biri ayrı ayrı önümüzdeokuduktan sonra, her ikisinin de bize yazılanların gerçek isteklerine uygunolduğunu beyan ettiklerini ve kendilerini bu işlemi yapmaya yeterli (tasarrufaehil) gördüğümüzü bildiririz. …………yılı ………… ayının…………günü .…/……/……

TANIK TANIK

İMZA İMZA

Yazılanbu ölünceye kadar bakma sözleşmesi bakılacak ……………………, bakacak ………………., tanık………………………., tanık ………………….. ve ben noter …………… tarafından imzalandı,mühürlendi. …………yılı………… ayının ………… günü.…/……/……

BAKILACAK BAKACAK

İMZA İMZA

TANIK TANIK NOTER

ADI VE SOYADI ADI VE SOYADI ADI VE SOYADI-ÜNVANI

İMZA İMZA RESMİ MÜHÜR VE İMZA

NOT:

1-Özürlüleriçin ilgili başlıklar kullanılır.

2-İşlemfotoğraflı yapılır.

3-Ölünceyekadar bakma sözleşmelerinin çeşitleri:

a) Miras Hukukuna tabi ölünceye kadarbakma sözleşmesi,

b) Borçlar Kanununa tabi (Alelade)ölünceye kadar bakma sözleşmesi.

4-Maliye Bakanlığınca vergi kimlik numarasının yazılması yolunda uygulamabaşlatılıncaya kadar, vergi kimlik numarası taşıt alım satım işlemlerine(1998/44 sayılı genel yazı), limited şirket hisse devirlerine (2000/58 sayılıgenelge) ve dava vekaletnamelerine ( 1989/ 70, 1990/3 ve 1995/44 sayılıgenelgeler) yazılmalıdır.

Old 27-08-2012, 15:39   #5
AV Sezin

Öncelikle yardımlarınıza çok teşekkür ederim, ancak bu noterlerin hazırladığı Düzenleme şeklinde ölünceye kadar bakma sözleşmesi olmakla birlikte benim sorunum avukatın böyle bir sözleşme yapıp yapamayacağı noktasında
Eğer avukat olarak bu tarz bir sözleşme yapabiliyorsak onun örneğini paylaşabilir misiniz
Old 27-08-2012, 15:54   #6
bilal_gedikci

Alıntı:
Yazan AV Sezin
Öncelikle yardımlarınıza çok teşekkür ederim, ancak bu noterlerin hazırladığı Düzenleme şeklinde ölünceye kadar bakma sözleşmesi olmakla birlikte benim sorunum avukatın böyle bir sözleşme yapıp yapamayacağı noktasında
Eğer avukat olarak bu tarz bir sözleşme yapabiliyorsak onun örneğini paylaşabilir misiniz
Sözleşme düzenleme şeklinde olduğu için avukatın böyle bir sözleşme yapması mümkün değil. Bu sözleşme tarafların huzurunda bizzat noter tarafından yazılacaktır. Düzenleme şeklinde olmasının gereği budur. Şayet yapılacak olan sözleşme onaylama şeklinde bir sözleşme olsa idi söylediğiniz geçerli olabilirdi.
İyi çalışmalar.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi