Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Mali Müşavirin Bilgilendirme Yükümlülüğü

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 26-12-2010, 18:58   #1
ekrem200

Varsayılan Mali Müşavirin Bilgilendirme Yükümlülüğü

Bir Kooperatifin üyesi kooperatifin mali müşavirinden ödemelerle ilgili ne zaman hangi kalemden ne kadar asli ne kadar feri (gecikme faizi) borcu olduğu konusunda bilgilendirme istiyor. Mali müşavir de bu konuda sözkonusu üyeye bilgi verilmemesi yönünde (büyük ihtimal yönetim kurulundan) karar (yönetim kurulu üyesinden birinin subjektif kararı genel kurul kararı değil) olduğunu ve bilgi veremeyeceğini söylüyor.
Halbuki kooperatif kanununun 24. maddede "Talep eden ortaklara bilanço ve gelir gider farkı hesaplarının birer suretinin verilmesimecburidir. Ortakların bilgi edinmek hakkı, anasözleşme veya kooperatif organlarından birinin karariyle bertaraf edilemez veya sınıflandırılamaz" şeklinde bir madde vardır. Bu durumda mali müşavire karşı nasıl bir şekilde suç duyurusunda bulunulabilir.Şimdiden teşekkürler...
Old 27-12-2010, 15:02   #2
Gamze Dülger

Sayın meslektaşım,

Kooperatifte ücretli-serbest çalışan mali müşavir veya avukatın ortakları bilgilendirme yükümlülüğü bulunmamaktadır.

Bilgilendirme yükümlülüğü 1163 sayılı Kooperatifler Kanunu'nun 23 ve 24. maddeleri gereği yönetim kuruluna ait bir sorumluluktur.

Ortağın yönetim kuruluna noter ihtarlı resmi yazı ile borç ve alacak-faiz vs hesapları konusunda başvuruda bulunmasını aksi halde merkezin bulunduğu Ticaret Sicil memurluğu'na kooperatif yönetim kurulu üyelerinin şikayet edilmesini tavsiye ederim.

Saygılarımla

Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi