Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Taşınmazlarda Tasarrufun İptali Davasıyla İlgili...

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 27-09-2011, 11:50   #1
mbs1905

Soru Taşınmazlarda Tasarrufun İptali Davasıyla İlgili...

Selamlar,

1.5 Aylık stajyer avukatım. Benim sorum taşınmazlarla ilgili. Abim fabrika yapılmak üzere yeni bir arsa almak istiyor. Gebze'de uygun bir arsa buldu ancak arsa üzerinde tasarrufun iptali davası görülüyor. Bunun sebebide, bu arsanın eski sahibi arsayı X bir kişiye satıyor. Daha sonra bu arsanın eski sahibine ve arsayı yeni alan kişiye karşı Şeker Leasing tarafından tasarrufun iptali davası açılmış. Çünkü arsanın eski sahibinin şeker Leasing'e 700 bin TL borcu var. Şeker leasing'de bu satışta muvazaa var diye ileri sürmüş ve arsaya tedbir şerhi koydurmuş.
Şimdi asıl mevzuya gelirsek abim bu arsayı almak için X ile görüştü. X, ben mahkemeye 700 bin TL değerinde başka bir teminat göstererek arsanın üzerinde ki şerhi kaldırırım ve bu şekilde satabilirim hiçbir sorun olmaz diyor. Öncelikle böyle bir şey mümkün olur mu? İkici olarakta, diyelim ki abim bu arsayı aldı. Bundan sonra bu arsanın eski sahibinin varsa eğer başka borçlu veya borçluları bize karşı dava açabilirler mi? Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler...
Old 27-09-2011, 15:53   #2
üye32062

Taşınmaz üzerindekişerh MK.1023 uyarınca iyiniyetli 3. kişileri davadan haberdar etmek maksadıyla konulmuştur. Eldeki davanın sonucuna göre taşınmaz el değiştirebilir. Bu ihtimalde taşınmazın tarafınızdan iyiniyetle satın alındığını ileri süremezsiniz. Yapılacak en sağlıklı iş alacaklı tarafın davadan vageçmesi veya mal sahibini ( davalı satıcı ) ibra etmesi. Ancak bu halde güvenerek arsayı satın alabilirsiniz. Dava dvam ederken taşınmaz üzerindekişerhin kaldırılacağına pek ihtimal vermiyorum, zira şerhin amacı dava konusu taşınmazın devre engel olmak. İyi çalışmalar
Old 27-09-2011, 16:13   #3
mbs1905

Cevabınız için teşekkürler. Sanırım hemşeriyiz.
Ancak özette belirttiğim gibi, Davacı alacaklının alacağı 700 bin TL. İyiniyetli olarak iktisap ettiğini iddia eden davalı yani bizim arsayı satın almak istediğimiz X kişisi (Tabi burada arsanın ilk sahibide davalı, çünkü şeker leasing muvazaalı satış olduğunu iddia etmekte.) 700 Bin TL değerinde başka bir teminat gösterdiğinde arsanın üzerindeki şerh neden kalkmasın ki? Sonuçta Arsanın değeri 2 milyon TL. Şeker leasing davayı kazansa bile, arsa icra kanalıyla satılıp ancak 700 bin TL'si şeker leasinge ödenecektir. Benim sorum mahkeme arsa üzerinde ki tedbiri kaldırır mı? Karşı tarafın buna icazet göstermesi gerekir mi? İkici sorumda güme gitmesin, biz bu arsayı alırsak bu arsanın ilk sahibinin varsa eğer başka borçlusuda şeker leasing gibi bize karşı dava açabilir mi?
Old 27-09-2011, 18:00   #4
by dinçer

Arsa üzerindeki tedbirin bu şekilde kaldırılması mümkündür.Zira bu tedbirin amacı taşınmazın olası satışı neticesinde tasarrufun iptalini isteyen şahsın dava sonucunda haklı çıkması neticesinde haklılığının karşılıksız kalmamasıdır.

Bu anlamda tasarrufun iptali davasına konu taşınmaz ve/veya dava değeri miktarınca teminat gösterilmek suretiyle taşınmaz üzerindeki tedbirin kaldırılması mümkündür diye düşünüyorum.

Ancak pek sağlıklı bir yöntem olmadığı kanaatindeyim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi