Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Fatura İcra Takibi ve İtiraz

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 11-01-2009, 20:54   #1
Av.TOLGAA

Varsayılan Fatura İcra Takibi ve İtiraz

Cevaplarınız için şimdiden çok teşekkür ederim. Müvekkilim 10 adet fatura kesmiş ve fatura bedelleri toplamı 10.000,00 YTL olup bunlardan 2 fatura ödenmemiştir.Ödenmeyen 2 fatura bedeli olan 2.000,00 YTL için icra takibi yaptım, fakat borçlu 1.000,00 YTL borcu olduğunu kalan 1.000,00 YTL yi ödediğini beyan etmiş ve bankaya müvekkilim adına yatırdığı 1.000,00 YTL lik makbuzu sunmuş, makbuzda o faturalara ilişkin bir bilgi yok. Bu durumda ben itirazın iptali davası dilekçemde o dekontun diğer fatura ödemelerine ilişkin olduğunu yazdığımda ispat yükü bana mı geçer ve diğer faturaları da dilekçede belirtmeli miyim?, yoksa ödemenin bu icra takibi yaptığım faturalarla ilgisinin olmadığını söylemem yeterli mi ve ispat yükü bu durumda, yani o dekontun bu faturalara ilişkin olduğunu ispat yükü borçlu da mıdır ?
Old 11-01-2009, 22:31   #2
Kerem Özgündüz

Yaptığınız veya yapacağınız icra takibi ilama dayalı veya ilam hükmünde bir belgeye dayılı takip olmadığı için isbat yükümlülüğü size attiir,diye düşünüyorum.
Başarılarınızın vedamı dileği ile
Kerem Özgündüz
Old 12-01-2009, 09:01   #3
Av.Özlem PEKSÜSLÜ

Bence olayın tamamından bahsetin.Sonuçta davayı açan siz olduğunuz için iddianızı ispatlamakla yükümlü olduğunuzu düşünüyorum.Saygılarımla
Old 12-01-2009, 09:18   #4
Av.Armağan ÖZMEN

Tarafların ticari defterlerini mahkemeye sunarak da çözüme ulaşabilirsiniz diye düşünüyorum.

İyi çalışmalar.
Old 12-01-2009, 10:50   #5
HAKİM BOZKULAK

İddiayı kim yapıyorsa o ispat etmelidir. Ancak müvekkiliniz ile görüşün, yatırılan para bu borca ilişkinse haksızlığa engel olun.
Old 12-01-2009, 23:30   #6
Av.Nurgül

Yapılan ödemenin diğer faturalara ilişkin olduğunu söylediğinizde bunu ispat etmeniz gerektiği kanaatindeyim.İlerleyen aşamalarda dosya bilirkişi tevdii edildiğinde ticari defterlerin incelenmesinin olayı çözüme kavuşturacağını düşünüyorum.
Old 13-01-2009, 10:32   #7
Mehmet Ovayolu

Sayın Tolga;
Açacağınız itirazın iptali davasında ticari ilişkiyi ispat etmek için bütün faturaları belirtmenizde yarar var. Diğer yandan davanızda her iki tarafın yasal defterleri incelenecektir. Zaten bu incelemede taraflar arasında doğmuş olan bütün ticari ilişkiler tespit edilecektir. İtilaf konusu olan ödeme de tespğit edilip ona göre işlem yapılacaktır.
Saygılar
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi