Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Sponsor Bir Hukuk Bürosu?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 17-11-2008, 09:14   #1
Av.Çirem NACZİTİT

Varsayılan Sponsor Bir Hukuk Bürosu?

'İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti' projesinin son günlerde televizyonlarda dönen reklamının sonunda 'çok meşhur' bir hukuk bürosunun sponsor olarak logosunu görmek mümkün. Bu durumun reklam yasağı açısından değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum.

İyi çalışmalar dilerim.
Old 18-11-2008, 10:52   #2
Av.Şamil Demir

Dikkat Reklamın ta kendisi

Haklısınız, hukuk bürosunun sahibi o kadar hayırseverse sadece ismini yazdırmakla yetinebilirdi, ya da hiç kendinden bahsettirmeye de bilirdi, ama yaptığı sponsorluğu sahibi olduğu "işyerine" bağlamak tamamen reklam kaygısıyla yapılmış bir davranış...
Old 18-11-2008, 12:22   #3
Av.Cengiz Aladağ

Bunu da gördük!

Alıntı:
Yazan T.B.B. Reklam Yasağı Yönetmeliği
Medya İlişkileri

Madde 8 - Bu Yönetmelik kapsamında olanlar;
...
d) Avukat unvanı kullanarak yazılı, işitsel, görsel iletişim araçlarında ve internet'te yönetmen, düzenleyici, danışman ve sair sıfatlar ile dizi, sürekli yayın, süreli ya da süresiz programlar hazırlayamaz, sunamaz, yönetemez, hazırlanmasına, sunulmasına ve yönetilmesine katılamazlar,
...

Alıntı:
Yazan T.B.B. Reklam Yasağı Yönetmeliği
Madde 12 - Bu Yönetmelik hükümlerine aykırılık tespiti halinde barolar tarafından resen soruşturma açılır.
Old 18-11-2008, 12:46   #4
Av.Mehmet Saim Dikici

Benzer bir olayı Bilirkişi heyeti reklam olarak değerlendirmişti.

Bir firma, bir diğer firmaya sponsor oluyor ve X TV firmasında yayınlanan "filmin" yayın ücretini ödüyor. Sponsor olan firmanın logosu "ekranda" açıkça görünüyor.Arka planda ise senkronize biçimde bir müzik eseri fon müziği olarak yer alıyordu.

Müzik eserinin lisans sahibi olduğunu iddia eden bir firma sponsor olduğunu iddia eden firmaya da dava açmıştı.

Sponsor firma ben sponsorum, bu bir reklam filmi değildir savunması yapmıştı.

Bilirkişi heyeti olayın reklam olduğunu belirlemişti.

Bu temelde söz konusu tanıtımda firma ismi, hukuk bürosu adı veyahut avukat isimleri yer alıyorsa bu durumun sponsorlukla izah edilemeyeceği ve raklam olarak kabul edilmesi gerekeceği açıktır.(Ben tanıtımı izlemedim)

Not: Kişisel fikrim Avukatların da reklam yapabilmelerine olanak tanınması yönündedir. Ancak mevcut yasal zeminde söz konusu sponsorluk reklam yasağına takılabilir kanaatindeyim.
Old 18-11-2008, 13:59   #5
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Saim
Bu temelde söz konusu tanıtımda firma ismi, hukuk bürosu adı veyahut avukat isimleri yer alıyorsa bu durumun sponsorlukla izah edilemeyeceği ve raklam olarak kabul edilmesi gerekeceği açıktır.(Ben tanıtımı izlemedim)

Eğer benim izlediğim ise şu şekildeydi: Aynı ekranda 4 firma ismi yer almış bir şekilde, firmaların logoları akıtılıyordu. Arada sadece TEKİN&TEKİN(İsim benim uydurmam) şeklinde bir logo vardı. Ancak ben, hukuk veya avukatlık ibaresi görmedim. O sırada içimden"kurnazlara bak, reklam yasağını aşmak için bu yolu bulmuşlar" dedim.
Old 18-11-2008, 14:40   #6
Gamze Dülger

Bunlar da reklam mı ?

Teknoloji ile birlikte "Reklam çeşitliliği" de atağa kalktı.

En son bir avukat meslektaşım,"...... hukuk bürosundan..........,X Bankasının avukatlığına başlamıştır.Saygıyla duyurulur...." şeklindeki ilanı,ilçedeki tüm esnaf ve banka borçluları ile yanlışlıkla diğer meslektaşlarına göndermişti.

Epey güldük.Fakat sonrasında gelen açıklamada ,banka borçlularının avukatları karıştırdığı,bu yanlışlığı engellemek amacıyla duyuru yapıldığı " şeklindeydi galiba..

Ben reklama karşıyım.Aslında olabilir gibi geliyordu.

Ancak "Her şeyi abartma huyumuz eksik olmasın ", abartılı şekilde yapılan reklamlar sonrası "Vah vah bu duruma mı düşecektik?" şeklideki üzüntülere sebeb olmamak ve mesleğim için daha fazla üzülmemek için baştan yasak kalmasını tercih ediyorum.

Saygılarımla
Old 18-11-2008, 22:17   #7
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Eğer benim izlediğim ise şu şekildeydi: Aynı ekranda 4 firma ismi yer almış bir şekilde, firmaların logoları akıtılıyordu. Arada sadece .....&..... (İsim benim uydurmam) şeklinde bir logo vardı. Ancak ben, hukuk veya avukatlık ibaresi görmedim. O sırada içimden"kurnazlara bak, reklam yasağını aşmak için bu yolu bulmuşlar" dedim.

Mutlaka bahsettiğiniz ....&.... isminden, bu ismin bir hukuk bürosuna ait olduğunu Sultanbeyli ahalisi veyahut Çemişkezek'in filanca köyündeki Çoban Ali bilemez. Hukuk sektöründeki bir çok kişi bu ismi duymuştur, bilir. Veyahut duymuş olabilir, bilebilir.

Yine ....&.... ismindeki büroyla çalışmış olan müvekkiller bu ismi tanıyabilir ve falanca hukuk bürosu olduğunu anlayabilir.

Malumunuz olduğu gibi bir ibarenin reklam yasağı kapsamında değerlendirebilmesi için hedef kitle bakımından tam olarak anlaşılabilir olması gerekir. Avukatlık mesleği, halka dönük bir meslektir. Muhatabı çoğunlukla vatandaşlardır. Bir firmanın kendi müşterileri yahut bir hukuk bürosunun mevcut müvekkilleri bu tür bir reklamın muhatabı olarak değerlendirilemezler kanaatindeyim. ....&..... isminden halkın bir şey anlaması mümkün değildir.

Esas itibariyle TVlerde dönen ....&.... isminin yanında, THS'de dönen Av. Suat Ergin ismi daha bir reklam olarak algılanabilir durumdadır. )

Sayın Dülger,

Reklam yasağı bence yine de kaldırılmalıdır. Herkes boyunun ölçüsünü görmeli ve anlamsız reklam sevdasından da bir an önce vazgeçmelidir. Siz inanıyor musunuz esnafa mail atan falanca avukata esnaf, "o avukat falanca bankanın avukatıymış" diyerek iş verecek olsun! Ben inanmıyorum. Avukatlık her şeyden önce güven temeline dayanır. Hiç kimse tanımadığı ve esasen tam olarak güvenemeyeceği bir avukata vekalet vermez.
Old 18-11-2008, 23:02   #8
Adli Tip

Alıntı:
Yazan Saim
Reklam yasağı bence yine de kaldırılmalıdır. Herkes boyunun ölçüsünü görmeli ve anlamsız reklam sevdasından da bir an önce vazgeçmelidir. Siz inanıyor musunuz esnafa mail atan falanca avukata esnaf, "o avukat falanca bankanın avukatıymış" diyerek iş verecek olsun! Ben inanmıyorum. Avukatlık her şeyden önce güven temeline dayanır. Hiç kimse tanımadığı ve esasen tam olarak güvenemeyeceği bir avukata vekalet vermez.

Ben inanıyorum, esnafa mail atan falanca avukatın bu vesileyle iş alacağına.

Diğer yandan kaç müvekkil avukatını tanıyor ve tam olarak güveniyor ki?
Old 19-11-2008, 00:35   #9
Admin

Sayın Saim,
Alıntı:
Yazan Saim
Malumunuz olduğu gibi bir ibarenin reklam yasağı kapsamında değerlendirebilmesi için hedef kitle bakımından tam olarak anlaşılabilir olması gerekir. Avukatlık mesleği, halka dönük bir meslektir. Muhatabı çoğunlukla vatandaşlardır. Bir firmanın kendi müşterileri yahut bir hukuk bürosunun mevcut müvekkilleri bu tür bir reklamın muhatabı olarak değerlendirilemezler kanaatindeyim. ....&..... isminden halkın bir şey anlaması mümkün değildir.
Bireysel çalışan avukatların hedef kitlesi sizin dediğiniz gibi vatandaşlar olabilir ancak .... & .... ismindeki hukuk bürolarının hedef kitlesi pek nadiren vatandaşlardır.

Bir hukuk bürosu örneğin bir futbol takımına, ticari bir sinema filmine, bir fuar organizasyonuna sponsor oluyorsa, burada amaç ismini vatandaş Mehmet Yılmaz'a değil, o sektöre ve sektörün kurumsal oyuncularına duyurmak olsa gerek. Örneğin bir hukuk bürosu İzmir Lojistik Fuarına (benim uydurmam, gerçekten varsa tesadüftür) logosunu koyar veya sponsor olursa burada hedef kitlesi lojistik sektöründeki büyük şirketler ve iletmek istediği mesaj da "biz lojistik konusundan kaynaklanan hukuki ihtilaflarla ilgiliyiz" mesajı olsa gerek.
Old 19-11-2008, 00:43   #10
korayoz

Zaten hersene vergi rekortmeni olan bu büronun adını gazetelerden, televizyonlardan yeterince duyuyoruz. Bundan daha büyük reklamları olamaz herhalde .
Old 19-11-2008, 10:15   #11
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Adli Tip
Ben inanıyorum, esnafa mail atan falanca avukatın bu vesileyle iş alacağına.

Diğer yandan kaç müvekkil avukatını tanıyor ve tam olarak güveniyor ki?

Avukatına tam güvenmeyen ve avukatını tanımayan kişi (kesinlikle) müvekkil değildir.
Old 19-11-2008, 10:19   #12
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Admin
Sayın Saim,

Bireysel çalışan avukatların hedef kitlesi sizin dediğiniz gibi vatandaşlar olabilir ancak .... & .... ismindeki hukuk bürolarının hedef kitlesi pek nadiren vatandaşlardır.

Bir hukuk bürosu örneğin bir futbol takımına, ticari bir sinema filmine, bir fuar organizasyonuna sponsor oluyorsa, burada amaç ismini vatandaş Mehmet Yılmaz'a değil, o sektöre ve sektörün kurumsal oyuncularına duyurmak olsa gerek. Örneğin bir hukuk bürosu İzmir Lojistik Fuarına (benim uydurmam, gerçekten varsa tesadüftür) logosunu koyar veya sponsor olursa burada hedef kitlesi lojistik sektöründeki büyük şirketler ve iletmek istediği mesaj da "biz lojistik konusundan kaynaklanan hukuki ihtilaflarla ilgiliyiz" mesajı olsa gerek.

Yazdıklarınız doğrudur, katılıyorum.Ancak, ...&.... şeklindeki sözkonusu tanıtımlarda iştigal konusu belli olmadığından ...&... ayakkabıcı mıdır, yoksa terzi midir hedef kitlenin anlaması mümkün değildir. Avukatların reklam yasağının ana olgusunun "Avukatlık hizmeti" olduğu kanaatindeyim. Benim itirazımın konusu budur.

Tanıtımda sponsor "....&.... hukuk bürosu " şeklinde olsaydı kesinlikle katılırdım size.
Old 19-11-2008, 10:47   #13
Av.Nur Hayat BURAN

Reklamı dün eşimle beraber ilk kez izledim. Sonunda ..&.. ibaresini görüp yüksek sesle tekrarladım ve "reklam yasağına aykırı değil mi bu?" dedim. Eşim "ne iş yapar onlar?" diye sordu. O an gerçekten de bunu yalnızca benim ve benim gibi bu işi yapan sektörün içinde olan ve daha evvel söz konusu büronun müvekkili olan şahıslarca anlaşılabildiğini düşündüm. Zira ibarenin yanında, önünde, sonunda avukatlık, hukuk gibi ibareler geçmemekteydi. Ancak ortada esasen bir reklam vardır ama anlayana...
Old 19-11-2008, 11:46   #14
Av.Çirem NACZİTİT

Tabloya geniş bakmakta fayda var. Böylesine önemli bir organizasyonda sponsor olarak gözüken dört beş firmanın meşhurluğu malumken, hiç adının duyulmadığı (böyle farzedelim) bir şirketin (tanımadığımız için hangi şirket ? diyoruz) logosunu görmek, ilgili kitleyi ya çevresinden bu logo sahibini sorgulamaya ya da bilgisayar başında arama motorlarına yönlendirecektir.

Bir diğer önemli detay ise reklamın sonunda çıkan logoların altında küçük puntolarla 'öncü çözüm ortakları' ifadesinin kullanılmasıdır. Artık kimin aklına geldiyse.
Old 19-11-2008, 12:06   #15
Av.Cengiz Aladağ

Avukatın internet sitelerinde üye adı olarak kendi adını kullanması, yazı yazması vb. reklam yasağına aykırı değildir. Avukatın yazdıklarında kendini övücü ibareler kullanması ise Meslek Kurallarının 7. ve 8. maddelerine aykırıdır.
Old 19-11-2008, 12:16   #16
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
Avukatın internet sitelerinde üye adı olarak kendi adını kullanması, yazı yazması vb. reklam yasağına aykırı değildir. Avukatın yazdıklarında kendini övücü ibareler kullanması ise Meslek Kurallarının 7. ve 8. maddelerine aykırıdır.

Peki bir avukatın diğer bir avukatı methetmesi (Övmesi) için fikriniz nedir?
Old 19-11-2008, 16:43   #17
Adli Tip

Alıntı:
Yazan Saim

Birçok meslekte olduğu avukatlıkta da, avukatın kazancının neredeyse tamamı reklama! dayanır. Avukatın reklamı, müvekkillerinin memnuniyetidir, yani yaptığı iştir. Bir müvekkil size ikinci kez iş veriyorsa, bu sizi tanıdığından ve size güvendiğindendir. Ancak size ilk geldiğinde, muhtemelen, sizin methinizi birisinden duymuştur. Yani onu reklam yönlendirmiştir.
Yasak olan, avukatın reklamının yapılması değil, avukatın kendi reklamını yapmasıdır. J

Alıntı:

TDK’dan:
Reklam : Bir şeyi halka tanıtmak, beğendirmek ve böylelikle sürümünü sağlamak için denenen her türlü yol.
Gizli Reklam: Yayıncı tarafından programlarda sezdirme yoluyla herhangi bir unvan veya markayı çağrıştırabilecek biçimde yapılan tanıtım.
Bilinçaltı Reklam: İzleyicilerin bilinçaltıyla algılayabilecekleri kadar kısa görüntüler kullanılarak yapılan tanıtım.
Old 19-11-2008, 20:07   #18
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Adli Tip
Birçok meslekte olduğu avukatlıkta da, avukatın kazancının neredeyse tamamı reklama! dayanır. Avukatın reklamı, müvekkillerinin memnuniyetidir, yani yaptığı iştir. Bir müvekkil size ikinci kez iş veriyorsa, bu sizi tanıdığından ve size güvendiğindendir. Ancak size ilk geldiğinde, muhtemelen, sizin methinizi birisinden duymuştur. Yani onu reklam yönlendirmiştir.
Yasak olan, avukatın reklamının yapılması değil, avukatın kendi reklamını yapmasıdır. J

Reklamın tanımını RTÜK mevzatında bulmak mümkün. TDK tanımı uygun sonuç vermeyebilir.

Yorumunuzu mantıklı bulduğumu ancak hukuki bulmadığımı söyleyebilirim.
Old 19-11-2008, 20:38   #19
Adli Tip

Alıntı:
Yazan Saim
Reklamın tanımını RTÜK mevzatında bulmak mümkün. TDK tanımı uygun sonuç vermeyebilir.

Yorumunuzu mantıklı bulduğumu ancak hukuki bulmadığımı söyleyebilirim.

Hukuki ama mantıksız olmasından iyidir.

Sokaktaki tabelalara, binaların duvarına yapıştırılan ilanlar da RTÜK mevzuatında yazar mı?

Buyrun size hem hukuki olmayan hem de mantıksız olan yorum:
"Reklamın iyisi kötüsü olmaz"sa, serbesti yasağı da olmaz.
Old 19-11-2008, 22:37   #20
Doç. Dr. Özge Yücel

Alıntı:
Yazan Saim

Avukat veya başka kişi avukatı övmesi karşılığında bir menfaat sağlıyorsa reklam yasağına aykırıdır. Ancak hiçbir karşılığı olmadan avukatı çok beğendiğini söyleyip öneriyorsa hiçbir yasağı ihlal etmez.
Old 19-11-2008, 23:20   #21
Adli Tip

Av. A., "Av. B çok iyi avukattır" diye gazeteye ilan verirse; reklam yasağını kim ihlal etmiş olur? Biraz daha açabilir miyiz?
Old 19-11-2008, 23:23   #22
Doç. Dr. Özge Yücel

Eğer aralarında menfaat ilişkisi bulunuyorsa reklam yasağını ihlal eden Avukat B'dir.
Old 19-11-2008, 23:43   #23
Adli Tip

Alıntı:
Türkiye Barolar Birliği
Reklam Yasağı Yönetmeliği

Resmi Gazete Tarihi: 21.11.2003 Resmi Gazete Sayısı: 25296
BİRİNCİ BÖLÜM

Amaç, Kapsam ve Dayanak

Amaç

Madde 1 — Bu Yönetmeliğin amacı; bu Yönetmelik kapsamında olanların, iş elde etmek için reklam sayılabilecek her türlü girişim ve eylemde bulunmalarının önlenmesidir. Avukatların mesleklerini özen, doğruluk ve onur içinde yerine getirmelerini, avukatlık sıfatının gerektirdiği saygı ve güvene yakışır şekilde hareket etmelerini, yargılama faaliyetindeki yerlerini ve işlevlerini olumsuzlaştıracak ve yargının görünümünü bozacak davranışlardan kaçınılmasını sağlamaktır.

Kapsam

Madde 2 — Bu Yönetmelik; avukatları, avukatlık ortaklıklarını, avukatlık bürolarını, avukat stajyerlerini ve dava vekillerini kapsar.

Reklam, KENDİLERİNE iş sağlamayı amaçalayan avukatlar için yasaktır.

Netice değil, amaç önemli olduğundan; menfaat elde edilmiş olmasa da, yasak ihlal edilmiş olabilecektir.

Avukat B'nin olayda hiç bir müdahalesi, katkısı yoksa yasağı ihlal etmiş sayılmamalıdır.
Avukat A da Av. B'nin iş temin etmesine çalışsa da reklam yasağını ihlal etmiş olmamalıdır.
Old 19-11-2008, 23:59   #25
Adli Tip

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
Saim bey beni övemeyecek mi şimdi?

Saim Bey sizi överek iş elde edebilir mi? Eğer etmezse övebilir. Sizi öven iş elde edebiliyosa da ben övebilirim.
Old 20-11-2008, 00:00   #26
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
Saim bey beni övemeyecek mi şimdi?

Yok kesinlikle dövmeyeceğim. Yurt dışından Av. Cengiz Aladağ adı ile İlan verdireceğim. İlan metninde şu ifadeler yer alacaktır: "Türkiye'nin en ünlü, zeki ve çevik avukatı, benim! İmza: Av. Cengiz Aladağ"

Old 20-11-2008, 00:11   #27
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Saim
Yok kesinlikle dövmeyeceğim. Yurt dışından Av. Cengiz Aladağ adı ile İlan verdireceğim. İlan metninde şu ifadeler yer alacaktır: "Türkiye'nin en ünlü, zeki ve çevik avukatı, benim! İmza: Av. Cengiz Aladağ"

Bu mesajı delil olarak saklayayım bari.
Old 20-11-2008, 00:13   #28
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Adli Tip
Av. A., "Av. B çok iyi avukattır" diye gazeteye ilan verirse; reklam yasağını kim ihlal etmiş olur? Biraz daha açabilir miyiz?

Bu durumda, Av.A. ile Av.B. arasında gazeteye ilan verilmesi konusunda bir anlaşma olduğu kanıtlanırsa, Av.B. Reklam Yasağı Yönetmeliğine aykırı davranmış olur.
Av.A.nın ise her durumda Meslek Kurallarının 4, 5, 7/a (?) ve 26. (?) maddelerine aykırı davrandığı düşünülebilir. Ancak 7/a ve 26.maddeye aykırılık yönündeki düşüncem biraz zorlama bir yorumdur.

Alıntı:
Yazan Meslek Kuralları
4- Avukat, mesleğin itibarını zedeleyecek her türlü tutum ve davranıştan kaçınmak zorundadır. Avukat özel yaşantısında da buna özen göstermekle yükümlüdür.

5- Avukat yazarken de, konuşurken de düşüncelerini olgun ve objektif bir biçimde açıklamalıdır. Mesleki çalışmasında avukat hukukla ve yasalarla ilgisiz açıklamalardan kaçınmalıdır.

7- a) Avukat, yalnız adres değişikliğini reklam niteliğini taşımayacak biçimde ilan yoluyla duyurabilir.

26- Hiçbir avukat, bir meslektaşının mesleki tutum ve davranışları hakkındaki düşüncelerinin kamuoyuna açıklayamaz. Bu yoldaki şikayetlerin mercii yalnız barolardır.

Old 20-11-2008, 12:26   #29
handekumas

benim de dün dikkatimi çekti bu durum. ben yanlış olduğunu düşünüyorum
Old 22-11-2008, 22:25   #30
Adli Tip

Ben de ilk defa az önce bir sinemada gördüm malum REKLAMI. Hukukçu olmayan eşimin de hemen dikkatini çekti ve bana "avukatlar reklam verebiliyor mu" diye sordu.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi