Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Bilirkişinin Reddi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 17-08-2010, 14:56   #1
kordelya

Varsayılan Bilirkişinin Reddi

Sayın Meslektaşlarım;

Malumlarınız üzere HUMK md. 277'ye göre; bilirkişi ret talebinin bilirkişi seçiminin öğrenildiği tarihten itibaren 3 gün içinde yapılması gerekir. Ancak diyelim ki bilirkişi seçildi, öğrendim fakat red talebini çok sonra öğrendim. Bu durumda ben bilirkişiyi reddedemeyecek miyim? Bu konuda net bir bilgiye ulaşamayorum, yardımcı olursanız ve yol gösterirseniz çok sevinirim. yardımlarınızı rica ediyorum.

Saygılarımla, iyi çalışmalar
Old 17-08-2010, 15:11   #2
avukatselvi

Sayın Meslketaşım,
bilirkişiler hakimler için belirtilen nedenlerle red olunabilir. Buna göre hakimin reddini gerektiren nedenlerin sayıldığı 29. maddedeki hallerde bilirkişi 3 gün içinde reddedilmelidir.
Ancak, m28de sayılı hakimin yasak olduğu işlerden birine dayalı olarak bilirkişinin reddinde 3 günlük süreye uyulması zorunluluğu yoktur.
Özetle red sebebiniz m29de sayılı nedenlerden biri ise 3 günlük süre ile bağlısınız ancak m28daki nedenlerden birine dayanıyorsanız süreye tabi değilsiniz.
Old 18-08-2010, 07:35   #3
kordelya

Alıntı:
Yazan avukatselvi
Sayın Meslketaşım,
bilirkişiler hakimler için belirtilen nedenlerle red olunabilir. Buna göre hakimin reddini gerektiren nedenlerin sayıldığı 29. maddedeki hallerde bilirkişi 3 gün içinde reddedilmelidir.
Ancak, m28de sayılı hakimin yasak olduğu işlerden birine dayalı olarak bilirkişinin reddinde 3 günlük süreye uyulması zorunluluğu yoktur.
Özetle red sebebiniz m29de sayılı nedenlerden biri ise 3 günlük süre ile bağlısınız ancak m28daki nedenlerden birine dayanıyorsanız süreye tabi değilsiniz.

Sayın Avukatselvi;

Cevabınız ve yardımcı olduğunuz için çok teşekkür ederim. İyi çalışmalar dilerim.

Saygılarımla,
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi