Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

gayrimenkul kıymet takdiri

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 09-01-2008, 16:31   #1
atrocity

Varsayılan gayrimenkul kıymet takdiri

merhaba ben stj avk. ım bu gün icra dairesine haczi kesinleşen borçluya ait bir gayrimenkulün satılarak paraya çevrilmesi için kıymet takdiri yapılması hususunda denizli acra dairesine talimat yazılması için talepte bulundum. bu gayrimenkul miras yoluyla intikal etmiş. dosyamızda tapu kaydı da var. ancak icra memuru böyle kıymet takdiri isteyemeyiz miras oranlarını biz hesaplayamayız İİK m.121 gereği icra mahkemesine sorulması gerekir dedi. sordum müzekkere yoluyla soracakmışız ancak o kadar araştırmama rağmen bir örneğine rastlayamadım. deneyimli meslektaşlarımdan yardım istiyorum. şimdiden teşekkür ederim.
Old 09-01-2008, 22:22   #2
Av. Canan EKE

Dosyanızda talep açın,
Alacaklı vekili geldi. İlgili İcra Hukuk Mahkemesine yazı yazılarak, borçlunun vefat eden babasından kalan taşınmazın ne suretle satılacağının sorulmasını talep etti.
Şeklinde. Memurlar İİK 121 malumatı isteyen müzekkereyi yazıp, mahkemeye gönderecek. Mahkeme kararı sizi bundan sonrası için yönlendirecek. Veraset ilamı ve izaleyi şuyuu için yetki verecek.
Old 10-01-2008, 09:29   #3
atrocity

çok teşekkür ederim. talep mesele değil de. ben izmirdeyim bilmiyorum her yerde böyle midir ama ben daha icra memurlarının müzekkere yazdığını görmedim. her şeyi biz hazırlayıp gidip onaylatıyoruz ki bilgi aldığım memur da siz talep açın ben müzekkere yazarım demedi hiç niyeti yok gibi
Old 10-01-2008, 10:07   #4
avbf

Ben de İzmir'deyim. Uygulamada icra memuru Syn.Canan Timur'un bahsettiği talebinizden sonra müzekkereyi kendi yazıp göndermektedir.Telaş etmeyin sadece talebi açın gereğini icra memuru yapmak zorunda.Yazılacak müzekkere mahkemeye hitaben yazıldığı için icra memuru kendisi yazmak isteyecektir.
Old 10-01-2008, 17:22   #5
atrocity

talep yazma konusunda bir sıkıntım yok da memurun sorun çıkaracağını düşündüğümden bu konuyu açtım müzekkere de hazır olsun da papaz olmayalım istedim zira her an kavgaya hazırlar gibi geliyo. evet yazmak zorundalar ama gördüğüm şu ki uygulamada böyle olmuyor herkes de bunu kabullenmiş durumda. bu gün flash disksiz takip açtım önce bi açamayız dediler üstelik sadece bir taneydi ama o kadar da değil açtırdım tabi ama bunu bile demeye yüzleri var. yardımlarınız için teşekkür ederim.
Old 10-01-2008, 19:53   #6
Av. Canan EKE

Alıntı:
Yazan atrocity
talep yazma konusunda bir sıkıntım yok da memurun sorun çıkaracağını düşündüğümden bu konuyu açtım müzekkere de hazır olsun da papaz olmayalım istedim zira her an kavgaya hazırlar gibi geliyo. evet yazmak zorundalar ama gördüğüm şu ki uygulamada böyle olmuyor herkes de bunu kabullenmiş durumda. bu gün flash disksiz takip açtım önce bi açamayız dediler üstelik sadece bir taneydi ama o kadar da değil açtırdım tabi ama bunu bile demeye yüzleri var. yardımlarınız için teşekkür ederim.

Değerli meslektaşım, memurları da suçlamayalım. Ben de bazen çileden çıkıyorum, ancak icra memuru olmak o kadar kolay değil. Biz kendi işlemlerimizi hızlandırmak adına onlara bu şekilde yardımcı oluyoruz. Ancak yardım istemekten çekinmeyin. Ben böyle bir şey yapmak istiyorum, ancak nasıl yazacağımı bilemiyorum, bana yardım edermisiniz deyin, kesin yardım ederler. Hepimiz bu yollardan geçtik. Başarılar.
Old 10-01-2008, 23:31   #7
atrocity

inşallah asilik ya da taşkınlık yaptığımı düşünmedniz ama icra memurlarının ağlatmadığı tek bir arkadaşım bile yok yoğunlklarının farkındayım ben de yardım etmiyeyim demiyorum. neyse çok çok teşekkür ederim. herkese başarılar.
Old 11-01-2008, 09:42   #8
selcukcete

Varsayılan Satış şeklinin tayini

Talep : Alacaklı avukatı geldi söz alarak borçlunun murisi ........dan haczedilen taşınmaz paylaşılmamış miras bulunduğundan satış şeklinin tayini için dosyanın İİK.nun 121 maddesi uyarınca İcra Hukuk mahkemesine gönderilmesini talep ederim dedi beyanı okundu imzası alındı.11.01.2008
Alacaklı vekili İcra Müdürü
Karar : Satış şeklinin tayini için dosyanın İİK.nun 121 maddesi uyarınca İcra hukuk mahkemesine sunulmasına karar verildi.11.01.2008
İcra Müdürü
2008/.....
İcra Hukuk Mahkemesi Hakimliğine
İzmir
Alacaklı :
Vekili :
Borçlu :
Borç Tutarı :
Yukarda kimliği yazılı borçlu hakkında yapılan icra takibinde borçlunun murisi .........dan kendisine intikal eden ada,parsel,paftada kayıtlı taşınmaz paylaşılmamış miras olduğundan satış şeklinin tayini için icra takip dosyası İİK.nun 121 maddesi uyarınca ilişikte sunulmuştur.
Satış şeaklinin tayini konusunda karar verilmesine emir ve müsadelerinizi arz ederim.11.01.2008

İcra Müdürü
Sayın avukatım talep şekli ve icra müdürlüğünün İcra hukuk mahkemesine yazması gerektiği yazı yukarıda belirtilmiştir.Umarım işinize çözüm getirir başarılar dilerim.
Old 11-01-2008, 09:46   #9
atrocity

ne kadar teşekkür etsem azdır selçuk bey. iyi çalışmalar.
Old 11-01-2008, 14:21   #10
selcukcete

Mesleğinizin hemen başında olaydan çok etkilendiğinizi sanıyorum.Yeterli personel olmadığı için arkadaşlar sitresinde getirdiği durum nedeni ile olumsuz davarınışta bulunabiliyorlar.Bu nedenle kendinizi üzmenize gerek yoK.Ancak dosyayı icra hukuk mahkemesine gönderirken aile nüfus kaydını eklemeyi ve murisin ölüm tarihini mutlaka kontrol ederseniz iyi olur.Sıkıntı duyduğunuz konuda siteye üye hukukcu arkadaşların yardımcı olacaklarına inancım sonsuzdur.Yine de tıkandığınız konu olursa yardımcı olurum selam ve sayğılar.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi