Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İzale-i Şuyu Davası

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 13-08-2014, 12:33   #1
just4kick

Varsayılan İzale-i Şuyu Davası

Merhaba sayın meslektaşlarım. Bu sabah itibariyle 107m2 lik bir arsa üzerinde ortaklığın giderilmesi davası için vekalet aldım. 554/800 payı müvekkilime ait olan bu arsa üzerinde gecekondu bulunmakta. Müvekkilim davalıları satışa ikna edememiş olduğu için işbu davayı açmak durumunda kaldı. Siz sayın meslektaşlarıma konuyla ilgili bir kaç sorum olacak:

1- Arsa üzerindeki gecekondunun davaya bir etkisi olur mu?
2- Davalı 10 mirasçıdan 2-3 tanesi yurtdışında. Hem yurtdışında hem de burada kayıtlı adreslerinin tümüne tebligat mümkün mü?
3- Yurtdışına tebligat masrafı ve süresi ne kadardır?
4- Müvekkilimle henüz avukatlık ücret sözleşmesi yapmadım. Ben satış bedelinden müvekkilime düşen paydan %10 alırım diye düşünürken müvekkilim davalılara ödenecek paydan vermek istiyor. Davalılar zaten vekalet ücreti ödeyeceği için bunu kabul etmeyecektir. Bu durumda nasıl bir yol izlemek doğru olur?

Cevaplarınız için şimdiden çok teşekkür ediyor, iyi çalışmalar diliyorum.
Old 14-08-2014, 12:09   #2
mgamzesahin

Değerli meslektaşım,

Sorularınıza karşı kısaca fikrimi beyan etmek isterim;

1- Arsa üzerindeki gecekondunun davaya bir etkisi olur, izaleyi şüyu davasında kıymet takdiri yapılacaktır, bu aşamada da üzerindeki bina değeri ve arazi değeri, hem normal bina gibi hem de enkazmış gibi hesaplanacaktır.

2- Yurtdışına tebligat hususunda ise, Türk vatandaşı olan davalılar için, bulundukları yerdeki Türkiye siyasî memuru veya konsolosu tarafından tebligat yapılabilir. Bu itibarla tebliği yapılacak evrak mahkeme tarafından doğrudan, ilgilinin adresinin bulunduğu yerdeki Büyükelçiliğe veya Başkonsolosluğa gönderilebilir.

3- Yurtdışına tebligat masrafı ve süresi hakkında güncel bir bilgim yok ancak 1 yılı bulan tebligatlarla sürüncemede kalan davalarım olmuştu.YURT DIŞI TEBLİGAT VE İSTİNABE TALEPLERİNDE UYULMASI GEREKEN USUL VE ESASLARA DAİR TEBLİĞ incelerseniz maddi olarak da tüm sorularınızın cevaplarına ulaşırsınız.Kanada, ABD, Fransa ve Yunanistan için farklı uygulamalar mevcuttur.

4- Avukatlık sözleşmesi yapmadan dosya açmamanızı, işi kaybetmek pahasına da olsa, davacıdan ödenmek şartıyla bir sözleşme yapmanızı şiddetle tavsiye ederim. Aksi halde, sizind e çekincelerinizi yazdığınız üzere, davayı kazansanız bile alacağınızı tahsil edememeniz ihtimali ortaya çıkacaktır.

Zor ve uzun bir davaya girmişsiniz, kolaylıklar dilerim
Old 15-08-2014, 08:48   #3
just4kick

Alıntı:
Yazan mgamzesahin
Değerli meslektaşım,

Sorularınıza karşı kısaca fikrimi beyan etmek isterim;

1- Arsa üzerindeki gecekondunun davaya bir etkisi olur, izaleyi şüyu davasında kıymet takdiri yapılacaktır, bu aşamada da üzerindeki bina değeri ve arazi değeri, hem normal bina gibi hem de enkazmış gibi hesaplanacaktır.

2- Yurtdışına tebligat hususunda ise, Türk vatandaşı olan davalılar için, bulundukları yerdeki Türkiye siyasî memuru veya konsolosu tarafından tebligat yapılabilir. Bu itibarla tebliği yapılacak evrak mahkeme tarafından doğrudan, ilgilinin adresinin bulunduğu yerdeki Büyükelçiliğe veya Başkonsolosluğa gönderilebilir.

3- Yurtdışına tebligat masrafı ve süresi hakkında güncel bir bilgim yok ancak 1 yılı bulan tebligatlarla sürüncemede kalan davalarım olmuştu.YURT DIŞI TEBLİGAT VE İSTİNABE TALEPLERİNDE UYULMASI GEREKEN USUL VE ESASLARA DAİR TEBLİĞ incelerseniz maddi olarak da tüm sorularınızın cevaplarına ulaşırsınız.Kanada, ABD, Fransa ve Yunanistan için farklı uygulamalar mevcuttur.

4- Avukatlık sözleşmesi yapmadan dosya açmamanızı, işi kaybetmek pahasına da olsa, davacıdan ödenmek şartıyla bir sözleşme yapmanızı şiddetle tavsiye ederim. Aksi halde, sizind e çekincelerinizi yazdığınız üzere, davayı kazansanız bile alacağınızı tahsil edememeniz ihtimali ortaya çıkacaktır.

Zor ve uzun bir davaya girmişsiniz, kolaylıklar dilerim

Gamze Hanım çok teşekkür ediyorum yardımlarınız için, dün müvekkile avukatlık ücret sözleşmesi gönderdim ve dava sürecini izah ettim örneklerle vs. daha sonra beni arayıp vazgeçtiğini söyledi. %70'ine sahip olduğu 550bin TL'lik arsa satıldığı zaman %30'luk yer için 20-30bin TL'den fazla ödeme yapamazmış. Anlayacağınız iş "ayranın yok içmeye..." durumuna döndü ben de dava için aldığım masrafı kendisine iade ederek vedalaştım anlattıklarınıza bakılırsa böyle olması daha hayırlı olmuş. tekrar çok teşekkür ederim ilgi ve alakanıza
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi