Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Yurtdışında ilanen tebligat

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 15-09-2014, 13:56   #1
Av. İbrahim Şen

Varsayılan Yurtdışında ilanen tebligat

Sevgili meslektaşlar,

bir boşanma davasında müvekkilimin Amerikada yaşayan ve Amerika vatandaşı olan eşine gönderdiğimiz tebligat, bir yıllık tebligat sürecinin ardından ne yazık ki bila döndü.

gelen evraklarda, polisin tebligat yapmak için 3 defa eve gittiği, evde seslerin olduğu, ancak kapıyı kimsenin açmadığı yönünde açıklama yapılmış. zaten davalı, psikolojik sorunları olan, kimseyle görüşmeyen biri. dava dilekçemizde de bu hususları belirtmiştik.

davalının tebligat gönderilen adresten başka da elimizde bir adresi yok. bu durumda ya aynı adrese yeniden tebligat gönderip bir yıl daha umutsuzca bekleyeceğiz ya da ilanen tebligat yolunu deneyeceğiz.

doğrusu daha önce hiç ilanen tebligat yapmadığım için şartlarını tam olarak bilmiyorum. mevzuata da baktım ama bizim durumumuzun ilanen tebligat şartlarını taşıyıp taşımadığı yönünde kanaat edinemedim. hakimle görüşmeden önce bir de burdan sizlerin görüşüne başvurmak istiyorum.

acaba somut olayda ilanen tebligat şartları oluşmuş mudur? bunun için ne yapmam gerekiyor? daha önce benzer şekilde yurtdışına ilanen tebligat yapan oldu mu? bu konuda benle paylaşacağınız bir karar var mıdır?

cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim...
Old 17-09-2014, 17:13   #2
Av.Hakan ERYILMAZ

Sayın meslektaşım konusu boşanma olmayan bir davada Lübnan'a ilanen tebligat yapmak zorunda kalmıştık. Öncelikle mahkeme ilanen tebligat kararı almış sonrasında hukuk ve dış ilişkiler genel müdürlüğü tarafından (müdürlüğe evraklar muhabere yoluyla gidiyor )İlgili ülke konsolosluğumuza ilanen tebligatı yapılacak ve mahkemece hazırlanan metin gönderilmişti. Konsolosluğumuz tarafından mahkemece belirtilen standartlara uyan iki gazeteden 4 adet farklı fiyat mahkeme dosyasına gönderilmiş ve seçeceğimiz ilan şeklinin fiyatını ödeyerek makbuzun kendilerine gönderilmesi istenmişti. Ödeme ve makbuzun gönderilmesi işleminden sonra ise ilgili tebligatımızın yayımlandığı gazetenin bir nüshası tarafımıza gönderilmişti. Tabii tercüme safhaları, bakanlığın ilgili birimini aramalar, beklemeler vs. vs. Anlatması çok kolay oldu ama 1,5 yıla yakın uğraşmıştık. Kolaylıklar dilerim.
Old 28-06-2021, 15:16   #3
Av.Birsel

Alıntı:
Yazan Av. İbrahim Şen
Sevgili meslektaşlar,

bir boşanma davasında müvekkilimin Amerikada yaşayan ve Amerika vatandaşı olan eşine gönderdiğimiz tebligat, bir yıllık tebligat sürecinin ardından ne yazık ki bila döndü.

gelen evraklarda, polisin tebligat yapmak için 3 defa eve gittiği, evde seslerin olduğu, ancak kapıyı kimsenin açmadığı yönünde açıklama yapılmış. zaten davalı, psikolojik sorunları olan, kimseyle görüşmeyen biri. dava dilekçemizde de bu hususları belirtmiştik.

davalının tebligat gönderilen adresten başka da elimizde bir adresi yok. bu durumda ya aynı adrese yeniden tebligat gönderip bir yıl daha umutsuzca bekleyeceğiz ya da ilanen tebligat yolunu deneyeceğiz.

doğrusu daha önce hiç ilanen tebligat yapmadığım için şartlarını tam olarak bilmiyorum. mevzuata da baktım ama bizim durumumuzun ilanen tebligat şartlarını taşıyıp taşımadığı yönünde kanaat edinemedim. hakimle görüşmeden önce bir de burdan sizlerin görüşüne başvurmak istiyorum.

acaba somut olayda ilanen tebligat şartları oluşmuş mudur? bunun için ne yapmam gerekiyor? daha önce benzer şekilde yurtdışına ilanen tebligat yapan oldu mu? bu konuda benle paylaşacağınız bir karar var mıdır?

cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim...

Merhaba meslektaşım. Müvekkil adayı Amerikan vatandaşı eşinden boşanmak istiyor. Ancak birkaç yıldan beri irtibatı yok. En son irtibatında Hawaii'de ikamet ettiğini belirtmiş. Şu an elinde isim ve soyisimden başka hiçbir bilgi yok. Tabi ki adres de yok. Nasıl bir yol izleyebilirim? Siz nasıl bir yol izlediniz?Tecrübesi ve/veya bilgisi olan meslektaşlarımdan yardım istiyorum. Şimdiden teşekkürler. İyi çalışmalar..
Old 29-06-2021, 10:43   #4
Av. Erdem Akçay

HMK 119 dava dilekçesinde davalının adı, soyadı ve adresi bulunmalıdır dese de davalının adresinin bulunması mecburi görülmemekte. Mahkemeden, adresin araştırılması istenebilir. Mahkemenin işini kolaylaştırmak için eldeki tüm bilgilere dilekçede yer vermek faydalı olur. Örneğin sizin durumunuzda ABD yetkili makamından adresin sorulması istenebilir. Hawai zaten ABD'ye bağlı bir eyalet.

Boşanmanın tanıma ve tenfizine ilişkin davalarda Nüfus Kanunundaki 27/A değişikliği epey kolaylık sağladı. Ancak aynı durum, boşanma davası için söz konusu değil.

Boşanma davasındaki tebligatlar için ilanen tebliğ maalesef son yol. Öncelikle adresin bulunup bulunmadığı ve bulunan adreste tebliğin mümkün olup olmadığı araştırılmalıdır. Uygulamada mahkemeler ilanen tebliğden uzak duruyorlar. Sanki ilanen tebligat yasal bir yol değil. Tebliğ için harcanan sürenin makul bir sınırının bulunması gerektiği ile ilgili olarak Anayasa Mahkemesinin şu kararı mevcut. Kararın tam metni burada.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi