Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Yurt Dışına Gönderilen Tebligatın Konsolosluğa İadesi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 26-12-2021, 18:50   #1
av.ceylanily

Varsayılan Yurt Dışına Gönderilen Tebligatın Konsolosluğa İadesi

Merhaba. Adli yardımdan görevlendirildiğim dosyada mahkeme konsolosluk aracılığıyla yurt dışına tebligat gönderdi; ancak tebligat muhatabın adreste bulunamaması gerekçesiyle konsolosluğa iade edilmiş, yani yapılamamış. İlk duruşma tarihi ise 2022 Şubat olarak verilmişti. Benim duruşmaya kadar yapmam gereken bir şey var mıdır? Bir de elimizde davalının adresi mevcut değil ve konsolosluktaki adreste de bulunamadıysa adres ne şekilde tespit edilebilir? Şimdiden teşekkür ederim.
Old 27-12-2021, 23:50   #2
Yücel Kocabaş

Yurt dışındaki TC uyruklu kişiye gönderilen tebligatı "konsoloslukça adresinde bulunmaması nedeni ile iade edilmesi" üzerine Teb.K.m.28'e göre ilanen tebligat yapılır.

İlanen tebligatın yapılabilmesi için, muhatabın tebligata yarar adresinin yurt içinde zabıta,yurt dıiında konsolosluk ve mahkemece uygun görülecek merciler vasıtası ile araştırılması gerekir.

Bu aşamada, yukarıdaki şekilde adres araştırılması yapılıp, adres tespit edilememesi halinde ilanen tebligat yaptırması hususu mahkemeden talep edilmeli. Diye düşünüyorum.
Old 28-12-2021, 00:21   #3
av.ceylanily

Teşekkür ederim ama ilanen tebligat en son başvurulabilecek yol olarak öngörülüyor diye biliyorum. Tebligat Kanunu md. 25/a’ya göre tebligatın yapılamadığı durumlarda yabancı ülkede yabancıya yapılacak tebligat usulü uygulanır diye bir yazı okudum ancak uygulama ne şekilde olur emin olamadım.
Old 28-12-2021, 10:31   #4
Yücel Kocabaş

Alıntı:
Yazan av.ceylanily
ilanen tebligat en son başvurulabilecek yol olarak öngörülüyor diye biliyorum. Tebligat Kanunu md. 25/a’ya göre tebligatın yapılamadığı durumlarda yabancı ülkede yabancıya yapılacak tebligat usulü uygulanır diye bir yazı okudum ancak uygulama ne şekilde olur emin olamadım.

"İlanen tebligat en son başvurulabilecek yol olarak öngörülüyor" doğrudur. Fakat "yurt dışındaki TC uyruklu kişiye tebligat yapılamaması halinde yabancıya yapılacak tebligat usulünün" uygulanacağına dair bir kural mevcut değildir.

Aşağıdaki kararda da, önceki cevabımda bildirdiğim gibi, yurtdışında tebligatın yapılamaması halinde öncelikle muhatabın adresi araştırılır. Bu artaştırmaya rağman adres tespit edilemez ise en son başvurulacak yol olarak ilanen tebligat yaptırılır.

11. Hukuk Dairesi, 07.06.2021 T.,2020/7572 E. ,2021/4842 K.

...Davalı ...’ın yurt dışında ikamet ettiği mahkemece tespit edilmiş, adresi tespit edilemediğinden tebligat yapılamadığı gerekçesi ile ilanen tebligat yapıldığı anlaşılmıştır. Tebligat Kanunu’nun 28. maddesi ve Tebligat Yönetmeliği’nin 48. maddesi uyarınca ilanen tebligat yapılabilmesi için tebligat yapılan kişinin adresinin meçhul olması gerekir; oysa yurt dışına gönderilen tebligat bila tebliğ iade edilmiş ancak yurt dışında yabancı ülke vatandaşlığı da olan davalının yabancı ülke makamlarınca adresinin araştırılmadığı anlaşılmıştır. Öncelikle yabancı ülke makamları aracılığıyla davalının yurt dışı adresinin araştırılması, adres tespit edilemediği takdirde ilanen tebligat yoluna gidilmesi gerekirken mahkemece bu hususlara riayet edilmeksizin ilanen tebligat yapılması usulsüz olup, taraf teşkili sağlanmaksızın davalının savunma hakkı kısıtlanacak şekilde hüküm kurulması doğru görülmemiştir...

SONUÇ: Yukarıda açıklanan nedenlerle hükmün BOZULMASINA, bozma nedenine göre davalı vekilinin diğer temyiz itirazlarının şimdilik incelenmesine yer olmadığına, ödediği peşin temyiz harcının isteği halinde temyiz eden davalı ...'a iadesine, 07/06/2021 tarihinde oybirliğiyle karar verildi.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi