Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Çift Vekalet Ücreti

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 05-08-2011, 17:38   #1
eflatun1983

Varsayılan Çİft Vekalet Ücretİ

Merhabalar,

Vekilsiz olarak devam eden bir dosyada, alacaklı bulunan ve daha önceden tarafıma vekalet vermiş olan müvekkilim, bana telefon ederek derdest olan icra dosyasına vekalet sunmamı ve dosyayı takip etmemi istedi. Bunun üzerine dosyaya vekalet sundum ve dosyayı vekil olarak takip etmeye başladım. Dosyaya borçlu tarafından yatırılan paradan hem müvekkilimle SÖZLÜ olarak anlaşmış olduğum vekalet ücretini, hem de icra takibinden doğan vekalet ücretini aldım. Fakat müvekkilim alınan bu tutarın fazla olduğunu, kendisi ile yazılı bir anlaşmamızın olmadığını söyleyip almış olduğum vekalet ücertinin iadesini istedi. İade talebini reddetmem üzerine ise, aleyhime hukuk mahkemesinde dava açarak, dosyaya sunmuş olduğum vekaletin kendisinden habersiz sunulduğunu, vekalet sunmam için tarafıma yetki vermediğini ve almış olduğum vekalet ücretinin tamamının iadesi yönünde dava açtı.
Sorum şu; tarafıma vekalet vermiş olan müvekkilimin işini takip ederken yazılı muvafakatını almak zorundamıyım?? Vekalet ücret sözleşmesini yapmamam, asgari tarife üzerinden vekalet ücreti almamı engeller mi?? Hem müvekkilimden, hem icra takibinden doğan vekalet ücretini almam hukuka aykırı mı??

NOT : Müvekkil il dışında olduğu için ne yazılı talimatı, ne de ücret sözleşmesi yapılamamıştır.

Herkese şimdiden teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim..
Old 06-08-2011, 10:33   #2
av.sgenc

Öncelikle ileride sorun yaşamamak için müvekkil ile yazılı ücret sözleşmesi yapmak en iyisi. Bir avukat meslektaşım bana " en iyi müvekkil en kötü düşmanındır" derdi. Her zaman değil belki ama müvekkiller bir gün gelip düşman olabiliyorlar.

İki türlü vekalet ücreti alabilirsiniz.
Birincisi karşı taraf vekalet ücreti. Bu ücret yasal oranlarda takip miktarına göre belirlenecektir. Bu ücret müvekkiliniz ile yapmış anlaşmadan bağımsız bir ücret olup, avukata aittir.
İkincisi müvekkiliniz ile aranızda yaptığınız sözleşme gereği alacağınız vekalet ücreti. Bu ücrette de müvekkiliniz ile aranızdaki anlaşma geçerli olacaktır. Yazılı anlaşma yoksa ve uzlaşamamışsanız o zaman en azından avukatlık asgari ücret tarifesindeki oranlara göre vekalet ücretine hak kazanırsınız.
Eğer müvekkilinizin bu icra takibinden başka bir işi için vekaletname sunmamışsanız ya da sunmayacaksanız, o zaman vekaleti size niçin verdiği belli. "Dosyaya vekaleti habersiz sunmuşsunuz" şeklindeki beyanına karşılık bu hususu ileri sürebilirsiniz. Bana göre yaptığınız işlemde hukuka aykırı birşey yok. Siz hak ettiğiniz vekalet ücretinizi almışsınız diye düşünüyorum.
Saygılarımla...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi