Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Akli Dengesi Yerinde Olmayan Şahsın Hile İle Şirket Ortağı Olması - Adli Yardım Dosyası

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 02-03-2011, 09:52   #1
alperyldrm

Varsayılan Akli Dengesi Yerinde Olmayan Şahsın Hile İle Şirket Ortağı Olması - Adli Yardım Dosyası

Merhaba,
Adli Yardımdan gelen bir dosya için yardımlarınızı bekliyorum.

Müvekkil, 2009 yılında “seni sigortalı yapacağım” diyen bir şahsın kandırmasıyla notere getiriliyor ve noterde hiçbir şekilde haberi olmadan “ hisse devir sözleşmesi” yapılarak bir Ltd. Şti’nin ortağı oluyor. Yaklaşık 2 yıl sonra o şirketle ilgili olarak Vergi Cezaları gibi birçok kâğıdın eve gelmesi üzerine söz konusu şahıs baroya başvuruyor ve dosyada bana geliyor.

Müvekkil, 48 yaşında, ilkokul mezunu, okuma yazması yok denecek kadar az, kulakları büyük oranda duymayan ve akıl zayıflığı olan bir şahıstır. 2009 yılında ( Devir sözleşmesinden yaklaşık 6 ay sonra) müvekkilin annesi Mahkemeden, çocuğunun akıl zayıflığı olduğunu bu sebeple de kendisin vasi olarak atanmasını talep ediyor ve Mahkeme müvekkilde akıl zayıflığı olduğu için annesini vasi tayin ediliyor. Müvekkil, 1990 yılında kulakları duymadığından çürük raporu almış ( rapor var ). Ayrıca yine annesinin ( vasisinin) beyanına göre hisse devir sözleşmesinden önce bir hastanede %35 kısıtlı olduğu yönünde bir yazı verildiğini söylüyor.

Müvekkil ve annesi böyle bir şirketin ortağı olduğunu, Ticaret sicil gazetesinden çıkardığım bilgilerden öğrendiler. Müvekkil ne şirketi, nereye götürüldüğünü, nereye imza attığını, ne devir yapan diğer şahsı, ne zaman gittiğini bilmiyor. Tek bildiği “sigortalı yapacağını söyleyen kahvedeki …….. şahsın kendisini bir taksiye bindirdiği ve bir takım kağıtlara imza atığıdır”

Yaptığım araştırmalarda Mahkemeden şirket ortaklığından talep edebilmek için şirketin en az 3 ortağı olmak zorunda ( bu şirket müvekkil dahil 2 ortaklı müvekkilde sicilde 2014'e kadar şirketin yetkilisi), benim aklıma gelen genel hükümlere dayanarak ( hile ve akıl sağlığı) “ hisse devir sözleşmesinin iptalini” istemek.

Böyle bir durumda izleyebileceğim başka bir yol var mıdır? ( Suç duyurusundan başka)

Hisse devir sözleşmesinin iptali davasını, hissesini devreden şahsa ve şirkete karşı Asliye Ticaret Mahkemesi’nde mi açmalıyım?

Şirket Merkezi Tuzlada, şayet Asliye Ticaret Mahkemesi’nde açacaksam yetkili Mahkeme Kadıköy Asliye Ticaret Mahkemeleri midir?
Old 02-03-2011, 14:18   #2
sarissa

Öncelikle, adli yardımdan gelen dosya neye ilişkinse bence onu takip etmelisiniz. Bu şahsın başka hukuki sorunları varsa ve dava açılması gerekiyorsa sizin şu aşamada bunu yapmanız adli yardım alan birinin avukat tutması anlamına gelir ki, bu da sizin için sıkıntı doğurabilir, belki disiplin cezası bile verilebilir. O yüzden dikkatli olmanızı öneririm.
Old 02-03-2011, 14:25   #3
alperyldrm

Alıntı:
Yazan sarissa
Öncelikle, adli yardımdan gelen dosya neye ilişkinse bence onu takip etmelisiniz. Bu şahsın başka hukuki sorunları varsa ve dava açılması gerekiyorsa sizin şu aşamada bunu yapmanız adli yardım alan birinin avukat tutması anlamına gelir ki, bu da sizin için sıkıntı doğurabilir, belki disiplin cezası bile verilebilir. O yüzden dikkatli olmanızı öneririm.

Üstadım adli yardımla ilgili sorumluluklarımı biliyorum. Adli yardımdan bana gelen bilgide " şirket ortağı olmadığını tespiti " şeklinde geldi. Bende yukarıda yapmış olduğum değerlendirme neticesinde, 2 kişilik LTD.'lerde mahkeme kararıyla ortaklıktan ayrılma olamayacağını, müvekkilin şirket ortağı olmasını sağlayan " hisse devir sözleşmesinin iptalini ( bir nevi şirket ortağı olmadığının tespiti anlamında )" istemem gerektiği düşündüm.

Konunun içeriğiyle ilgili cevap verecek arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi