Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Avukatların Çilesi Reklam Yasağı Yönetmeliği

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 08-05-2007, 16:58   #31
Av.Bektaş Salim Topbaş

Varsayılan teşekkür

Sayın Armağan Konyalı, Adil Çelik Giray ve admine hakkaniyete son derece uygun ve nitekli görüşleri için teşekkürlerimi bildiririm.Fakat özellikle ülkemizde insanların neden hep kendi maddi ve sosyal durumlarına aykırı fikirleri savunduklarını (tıpkı bu tartışmada genç arkadaşların reklamı savunmaları gibi) anlayabilmiş değilim.
Old 08-05-2007, 17:32   #32
Av.Şamil Demir

Dikkat

Alıntı:
Yazan Av. Adil Giray ÇELİK
Sevgili Meslektaşlarım;
Sn Demir;

THS de ve mesleğimizde zaman içinde bir çok meslek kuralı gibi Reklam Yasağı, başka bir anlatım ile Tanıtım Hakkı karşılıklı tartışılmaktadır.

Sn Demir, Reklam Yasağının kaldırıldığı ülkelerden bahsetmekteler. Başta Almanya örneğini vererek.

Savunmaya yargıda gerekli değeri veren çağdaş ülkelerde avukatlık mesleğinde Reklam Yasağınında çok titiz düzenlendiğini biliyoruz.

Almanya da Meslek Kurallarında Reklam Yasağına ilişkin bir düzenleme olduğunu bilmekteyiz.

Yanılmamız olasıdır. Sn. Demir bu hususta bizi bilgilendirebilir mi acaba? Almanyada düzenleme nasıldır, bir değişilik var mıdır?

İngiltereden rica ettiğim arkadaş şöyle bir cevap verdi:
"Bu hafta ici cok yogunum, ama elimden geldigince ayrintili bir yazi yazmaya calisacagim, kaba taslak olarak soyleyeyim, UK de bu tarz bir yasak yok su anda, avukat firmalarinin reklamlari tv lerde yayinlaniyor... gazetelerde cok rahat bu tarz reklamlara rastlayabiliyorsunuz... ben konu ile ilgili yasal duzenlemeleri bulup birseyler karalamaya calisicam..."

cevabı gelir gelmez sizimle paylaşacağım. Saygılar.
Old 08-05-2007, 18:02   #33
persona

evet ingilterede reklam yasagi yok, ama o reklamlari ulusal televizyonlara veren ya da financial times a bir sayfa reklam verenler bunyesinde yuzlerce avukat barindiran buyuk hukuk sirketleri, ki bu sirketler her yil cok buyuk karlar yapiyorlar...

hukuk mezunlarinin ilk dilegi bu tur firmalarda yani Londra nin City denen bolgesinde calisan firmalarda calismak, kucuk burolar acip 3-5 kisi ile calisan solicitorlar genelde kucuk isler denen bosnanma, vatandaslik isleri gibi islerle ugrasan avukatlar ki,onlarinda reklama ihtiyaclari yok , ve de yapilan reklamlar onlarin islerine engel degil...

turkiyede reklam yasagi var genc avukatlari korumak icin ama maalesef uygulamada pek korunduklarini soylemek guc, buyuk isimler yine bir yolunu bulup reklamlarini yapiyorlar, hatta bazi uyanik meslektaslar yurtdisindaki sitelere turk avukat kisimlarina yabanci dille reklamlarini yapiyorlar... emekli hakimler kartlarina emekli hakim diye yazip muvekkilerini hakim tanidiklari oldugu yonunde rahatlikla yonlendirebiliyorlar... ya da yargitay da isbitiren avukatlik kavrami... dolayisiyla sanirim bu yasak zaten fiili olarak uygulanmiyor, televizyonlarda acikca reklam izlemiyorsak bu demek degilki yasaklama isliyor...barolarimiz cok mu aktif bu yasak konusunda ? benim ciddi suphelerim var...

, benim gorusume gore, genc avukatlari gercekten korumak istiyorsak bu vahsi rekabet ortaminda...

onlari, sirketlesmeleri konusunda tesvik etmek en gerekli sey, bu nasil olabilir vergi indirimi yapilabilir, ve bu sirketleri belli alanda uzmanlasmalari konusunda tesvik etmek, bu sirketler cogaldikca ve guclendikce goreceksiniz, bu tuzel kisiler universitelerle de isbirliklerine gidecekler, bu egitimede uzun vadede katki saglayacaktir bence... genc avukatlar, buro acip buyuk okyanusta tek baslarina firtinalara karsi koymaya calisacaklarina , bu tuzel kisilikler sayesinde okyanusta korkmadan yol alabilecekler...

bence, sirketlesme mutlaka aktif ve cekici hale getirilmeli... bu olmadan reklam yasaginin kaldirilmasinin (uygulamada zaten yok), avukatlik camiamiza pek bir degisiklik getirecegini zannetmiyorum...

Old 09-05-2007, 13:40   #34
ISIL YILMAZ

Reklam yapamamak neden çile olsun, anlamadım.

Bazı meslekler saygınlıklarını bugünkü yerlerinden değil de kadim olmaktan ve tarihlerinden alırlar. Avukatlık da biraz böyle geliyor bana. Eskiden şeref için yapılan ve para alınmayan bir iş imiş avukatlık. Giderek değişti ve normal olarak profesyonelce yapılan bir uğraşa, bir mesleğe dönüştü. Buna rağmen, meslek kurallarında ve yasasında saygınlıkla ve adaletle ilgili birçok kuralı da barındırmakta.

Biraz da bu tarihi nedenle, "pazar" sözcüğüne verilen tepkileri anlamamak mümkün değil. Aslında avukat ve reklamı yan yana gördüğümde benim de canım sıkılıyor. Nedense ikisini birlikte düşünmek istemiyorum. Sanırım, reklamın tanıtıcı olmaktan ziyade pazarlayıcı olma işlevi ve bu işlevin öne çıkarılmasından hoşnut değilim.

Bir avukatın gazetelerde, web sitesinde hangi konularla ilgilendiği, bürosunun adresi, kaç kişilik bir büroda hizmet verildiği gibi birkaç bilginin dışında reklamı onaylamıyorum. Bu aşamada, Sn.Admin'in görüşlerine katıldığımı da eklemem gerek.

Bugün, birçok büyük büronun şu ya da bu şekilde reklam yaptığını duyuyoruz, bazen de tanık oluyoruz. Onlar yapıyorsa biz de yapalım demek yerine, reklam işini tanıtıcı olmakla sınırlamak yolu tercih edilse ve herkesin bu kurala bağlı olması için gereken tedbirler alınsa daha iyi olur.

Saygılar.
Old 12-05-2007, 18:02   #35
yargıç isa

Kitap ........

Uygun görürseniz bende bu konu hakkında görüş belirtmek isterim

Sürekli başka ülkeler örnek verilmiş. Yasak kaldırılmış olabilir hatta hiç olmamış olabilir. Peki neden değerlendirmeyi yaparken sadece MEVZUAT KIYASLAMASI yapılmaktadır. Sistem bir zincirin halkaları gibi değil midir? Neden diğer hususlar kıyaslanmamaktadır. İngilteredeki bir avukatla Türkiyedeki bir avukatı sosyal, kültürel,ekonomik yönden; ayrıca toplumdaki ve ADALETTEKİ yeri bakımından kıyaslandı da; aradaki dağlar esgeçilip ufacık bir tümsekte mi takılıp kalındı? Çoğu avukatlar kendi zaruri giderlerini karşılamakta zorlandıklarını hatta bu sebeple bürolarını kapatacaklarını dile getirirken, birde reklam külfetini avukatların boynuna yüklemek ne derece doğru olur? Kanaatimce; Reklamdaki amaç geliri yükseltmektir. Peki avukatlık mesleği üretime ve tüketime bağlı bir geliri olan meslek gurubu mudur? Reklam verince üretim artıp gelire mi yansayacak yoksa bu gelir artışı bir diğerlerinin gelirinin azalışından mı kaynaklanacak? Başka ülkelerin mevzuatı, kuralları Türkiyede tutmaz çünkü Türkiye ekonomisiyle, kültürüyle, toplumsal bakış açısıyla, çalışanlarıyla, okuyanlarıyla... başka değil BAMBAŞKA bir ülkedir. Bu sebeple, Reklam yasağını muhafaza etmenin faydalı olduğunu düşünüyorum. Bir avukat elindeki sermaye birimine dayalı reklam gücüyle değilde, zihnindeki bilgi ve becerilere dayalı SAVUNMA GÜCÜYLE ön plana çıkmalıdır.

Öğrenci olarak böyle görüyorum. Henüz işin içinde değilim. Bazı şeyleri sizler kadar iyi göremiyor olabilirim. Yanlışlarım olabilir, hata yapıyor olabilirim fakat şu an bunların doğruluğuna inanıyorum. Yasak sürmeli.

saygılarımla...
Old 12-05-2007, 18:24   #36
persona

Alıntı:
Bir avukat elindeki sermaye birimine dayalı reklam gücüyle değilde, zihnindeki bilgi ve becerilere dayalı SAVUNMA GÜCÜYLE ön plana çıkmalıdır.

sayin isa , bu cumleyi okuduktan sonra benim aklima, soyle bir soru geldi acaba , butun gun buroda oturup, buruosunda is bekleyen , ve cevresindeki burolardaki arkadaslariyla cay muhabbeti yapan genc bir meslektasimiz acaba , bilgi ve becerisini nasil gelistirecek, is gelmeliki meslege ait pratigi ve savunma gucu artsin..

bence su anda sirketlesme genc avukatlarimiz izin en onemli guvence...

soyle bir dusunelim, turkiyede hukukla ugrasan meshur aileleleri, bunlar internet araciligiyla cok guzel reklam yapiyorlar, muvekilleri babadan ogulka geciyor, hatta muvekkil konusunda cok seciciler .. bugun turk ekonomisinde soz sag#hibi butun firmalar bu aillelerin muvekkilleri... peki rekabet var mi aralarinda kesinlikle yok,hicbiri birbiriyle rekabet etmiyor. hemen hepsi 20 kisilik burolarinda milyon dolarlik isleri cok guzel cozumluyorlar...

birde soyle dusunun, 20-30 hatta 100 kisilik genc , basariya ac bir avukat gurubu dusunun, bunlar gerekli destegi devletten aldiklarinda (vergi indirimi, cok ucuz krediler) bu ailelere bir nevi baronlara karsi cikabilirler mi? bu cok pahali islerden elde edilecek paralar bir aileye degil bircok avukatin cebine girer mi? bu sirketler rekabet etmeye basladik;arinda alacaklari avukatlari universitelerden secmeye baslar lar mi?

her anlamda serbest pyasa kurallarini uygulamaya calisan ulemiz nedense rekabet yaratmak konusunda cok zayif maalesef
saygilar
Old 12-05-2007, 23:07   #37
yargıç isa

Kitap .......

Alıntı:
butun gun buroda oturup, buruosunda is bekleyen , ve cevresindeki burolardaki arkadaslariyla cay muhabbeti yapan genc bir meslektasimiz acaba , bilgi ve becerisini nasil gelistirecek, is gelmeliki meslege ait pratigi ve savunma gucu artsin..

Bu tip sorunların asıl kaynağı, gereğinden fazla mezun verilmesi ve avukatların yurt genelinde adilane bir dağılım gösterememesi olduğunu düşünüyorum. Bu farklı düzenlemeler getirilerek de aşılabilir. Mezun olur olmaz açarsanız büroyu, sabah akşam tavla atarsınız. 2 sene avukatlık stajı yapar, bitirme tezi uygulanır ve bu tez CİDDİ CİDDİ YÜKSEK LİSANS YAPAR GİBİ denetime tabi tutulursa; meslekte hatrı sayılır yıllarını geçiren kişilerin yanında belli bir süre çalışıp davalar alınır ve bu davalar yine sıkı sıkıya denetimli bir not sistemine tabi tutulursa; nihayetinde ortalama olması gereken gayreti ve başarıyı gösteren kişilere BÜRO açma hakkı tanınırsa (Baro denetiminde ve belli sayıda) bir nebze olsun bu sorunlar çözülebilir. (Bunlar benim amatörce çözüm önerilerim, elbette üzerinde çalışılırsa hayır denemiyecek çözüm önerileri bulunabilir.)

Alıntı:
turkiyede hukukla ugrasan meshur aileleleri, bunlar internet araciligiyla cok guzel reklam yapiyorlar, muvekilleri babadan ogulka geciyor

Bu konuda haklısınız. Avukatlık için belli bir yeterlilik koşulları getirirsek belki babadan oğula geçmeyi önleyebiliriz fakat şirketleşme halinde de bunların kazançlarında ve müvekillerinde bir değişiklik olmayacağını düşünüyorum. Çünkü zaten bunların şirketi hazır

Alıntı:
bence su anda sirketlesme genc avukatlarimiz izin en onemli guvence...

Bence burası TÜRKİYE deyip işe başlamak en büyük güvence.

Alıntı:
birde soyle dusunun, 20-30 hatta 100 kisilik genc , basariya ac bir avukat gurubu dusunun, bunlar gerekli destegi devletten aldiklarinda (vergi indirimi, cok ucuz krediler) bu ailelere bir nevi baronlara karsi cikabilirler mi? bu cok pahali islerden elde edilecek paralar bir aileye degil bircok avukatin cebine girer mi?

Bazı ülkeler bunu başarabilir. Hukuk mezununa bakanlık eliyle, alenen şöförlük alımında ayrıcalık tanınacağı belirtilen; meslektaşı tarafından, mezun olduğunda YASADA 1000 YTL Yazmasına rağmen avukata asgari ücret teklif edilen bir ülkede şirketin kazançları 20-30-100 avukatın cebine mi girecek? Öğrenimlerini Almanyada tamamlamış ve halen sürdürmekte olan hocalrımın dediğine göre ALMANYA bile bunu başaramadı.

Bizim burada mevzuat ayrı bir dünya, uygulama ayrı bir dünya. Sizin dediğinize zemin hazırlayacak mevzuat çıkarılsa ilk iş büyük şirketler birer holding yaptırıp işçi avukat alıp çalıştırmak olacaktır. Maaşı zaten belli "ASGARİ ÜCRET!" Neden çünkü bir sürü mezun var. Bunun yeni açılacak olan özel hukuk fakülteleri boyutuna hiç geçmiyorum.

Bizim öncelikle düzeltmemiz gereken çok şeyimiz var. Sizin dedikleriniz bizim uygulamamızda biraz imkansız gibi gözükmektedir. En azından şahsımca ben bunun sizin dediğiniz gibi olmayacağını düşünüyorum. Çünkü tek taraftan bakıyorsunuz. Koşullar olması gereken gibi değil.

Şirketler üzerinde çalışılacağına, bence barolar ve TBB üzerinde bir çalışma yapılmalıdır.

saygılarımla...
Old 13-05-2007, 14:54   #38
persona

Alıntı:
Bazı ülkeler bunu başarabilir. Hukuk mezununa bakanlık eliyle, alenen şöförlük alımında ayrıcalık tanınacağı belirtilen; meslektaşı tarafından, mezun olduğunda YASADA 1000 YTL Yazmasına rağmen avukata asgari ücret teklif edilen bir ülkede şirketin kazançları 20-30-100 avukatın cebine mi girecek?

bu cunle sanirim sayin isa, herseyi ozetliyor, yani su yaklasim tarzi, bizim ulkemiz farkli, biz ozel bir ulkeyiz, biz boyle seyleri basaramayiz , tarzi yaklasimlar bence yanlis,

ayrica, ben avukatlarin sirket bunyesinde calismasindan bahsetmiyorum, onlarin bir sirketin bunyesinin parcasi olmasindan bahsediyorum, bir nevi guclerini birlestirmeleri...

turkiyede su anda, en zorlu duzeyinden serbest piyasa kosullari isliyor, maalesef bircok avukat meslektasimiz pastanin kucuk kismindan pay kapmak icin gece gunduz kafa yoruyorlar , sansli olanlar bankalarin icra dosyalarini kaptiklari zaman kendilerini cok mutlu sayiyorlar,ya da bir firmada 5 kisilik isi 1 kisinin yaptigi bir pozisyon bulabilirlerse... diger sansiz kesim burosunda oturup hergun is gelmesi icin bekliyor..

bu acimasiz piyasa kurallarinda, genc yeni mezun bir avukata soylenenler, sen buronda otur, bu meslek boyle 5 yil sonra para kazanmaya baslayacaksin, bu 5 yillik sure icinde(belki senin en parlak oldugun donem), baroya aidatini duzenli odemelisin, hicbir vergi indiriminden faydalanamayacaksin, bankalar sana kredi konusunda hicbir ayricalik tanimayacak ( zaten ben hep merak ediyorum turkiyede bankalar ne ise yariyor diye) , kirani odeyeceksin, ev gecindireceksin, sen merak etme, barolar bunun karsiliginda hep senin arkanda olacaklar...
nasil mi?

reklam yasagi kurali acik secik yaziliyken, ayricalikli hukuk ailelerinin ve bazi ayricalikli avukatlarin (yargitayda tanidigi olanlar, hakim emeklileri vb.) bu kurali ihlal ettiklerini acikca gordukleri halde buna musamaha ederek, emeginin karsiligi olan cmuk alacaklarini bile zamaninda sana odemeyerek, mesleginin ilk yillarinda sana, 30 yillik meslektasinla ayni muameleyi gostererek, diger meslektasinin senin somurmesine acikca goz yumarak..vb...

evet, bu vahsi piyasa kosullarinda genc meslektasimiza saglanan imkanlar maalesef bunlar, siz daha isin icinde degilsiniz ama goreceksiniz, ve evet bence bu piyasa kosullarinda tek cozum genc meslektaslara beraber olarak direnme hakkinin saglanmasi... Dunyanin heryerinde piyasa kurallari acimasizca boyle isliyor ama bir farklilikla herkesin silahi esit,

eger hukuk sistemimiz icinde dogru rekabet kosullarini yaratamaz ve geliri adil sekilde dagitamaz isek ben korkuyorum genc avukat meslektaslarimizin gelecegi acisindan.

benim bu ustunde ozellikle durdugum kavram avukatlik firmalari, yeni bir kavram degil , amerikayi yeniden kesfetmek ya da tekerlegi yeniden icat etmek gibi birsey degil, cok basarili ornekleri var amerika da, ingilterede, hatta ispanya da, ispanya bugun latin amerika ulkelerine sadece kitap, dergi ihrac etmiyor, bu sirketler vasitasiyla hukuksal cozumler de ihrac ediyor, en buyuk avntaj da dil unsuru tabiki, peki dunyada turkce konusan tek ulke bizmiyiz, hayir peki biz bu avantajimizi niye kullanmiyoruz? biliyorum bu fikirler bircok meslektasimiza imkansiz gibi gorunebilir, ancak degil...

bu turden bir gelisme yani hukuk ihrac eden ulke konumuna gelebilmek elbette, hukuk baronlarinin isine hic gelmeyecek bir proje, cunku bu ne demek, rekabet kosullarinin tam olarak isledigi bir hukuk sistemi demek, bu ne demek gelirin adil olarak dagitildigi bir sistem demek, bu ne demek , artik emekli yargi mensuplarini istihdam etmek yerine , universitede cok basarili gelecegi parlak bir ogrenciyi istihdam etmek, bunun icin diger firmalarla yarismak demek... bu nokta uzerine durmak istiyorum, ingilterede her yil universitelerde hukuk firmalari acilan fuarlarda en basarili ogrencileri istihdam etmek icin yarisirlar, bu bilgileri de hocalarindan alirlar, ve o universitelerin kendi istedikleri duzeyde egitim vermelerini saglamak icin okullara yardimda bulunurlar... cunku rekabet artik dunyada cok ust duzeyde, ve yaris yaptiklari firmalar sadece ingiliz firmlari degil amerikan firmalari da dahil... peki bizim universitelerimizde neden boyle bir kendini gelistirme dunya standardini yakalama egilimi yok, cevabi acik, cunku boyle bir talep yok, siz universiteyi 1. de bitirseniz size ozel sektorden hicbir talep gelmeycek... cunku hukuk baronlarimiz, yetenege gore degil is bitirmeye gore adam aliyorlar, emekli askeri yargi mensuplari, emekli yuksek yargiclar,milletvekilleri, kendi ailesinin yurtdisinda okuyan bireyleri en cok kabul goren kesimler, haa birde ozel liselerden mezun avukatlari stajyer olarak alip somurmekte en iyi yaptiklari isler arasinda... ve portfoylerine baktiginizda, girin internetten bakin acik acik yazmislar zaten, buyuk holdingler, yabanci sirketler... peki bu holdingler ki amaclari her zaman aynidir, daha cok kar daha cok kar, neden bu firmalarla cok yuksek ucretlerle calisiyorlar, yaniti yine acik cunku baska alternatifleri yok... siz buronuzda caresiz bir sekilde bir bosanma davasini kacirmamak icin ceza almayi bile goze alarak tarifenin altinda ucreti kabul ederken, bu zavalli holdingler, baronlarin belirledigi milyon dolarlik dava masraflarini pasa pasa odemek zorundalar, cunku alternatif yok.

iste degerli meslektasim size 21 yuzyilda gelismek oldugu iddasindaki bir ulkeden hukuk manzarasi.. biz evet guzel ve farkli ulkeyiz ancak 2 kere 2 nin 4 etmesini yok sayacak kadar degil...

saygilar.
Old 16-05-2007, 11:15   #39
bertrand

Selam,

Kendimi muhafazakar bir insan olarak tanımlarım ancak, yeniliklerden bu kadar korkan ve çekimser bakan bir toplumda yaşadığımızı görünce sanırım en özgürlükçü ve yenilikçi kesimin içinde olduğumu ifade etmeye başlayabilirim.

Saygılar.
Old 16-05-2007, 15:31   #40
hidayet

Reklam yasağını destekliyorum.Ancak meslek kurallarının tamamen uygulanması,içdenetimlerle kontrol edilmesi,eşitsizliklerin ortadan kaldırılması kısacası meslek sorunları için çaba sarfedilmesi gerektiğine,bu konuda herbir meslektaşa görev düştüğüne inanıyorum.Reklamların tekbaşına prestij sağlayacağına inanmadığım gibi,avukatın teklifsiz olmaması gerektiğini düşünüyorum.
Old 17-09-2008, 10:03   #41
mavikaranlık

Değerli meslektaşım Şamil DEMİR'e bu konuyu açma cesaretini gösterdiği için teşekkür ediyorum. Avukatın eli kolu bağlı iken icra takip merkezleri, trafik kazalarında mağdur olanların tazminat işlemleri için HASMER , GRUP MERKEZ HASAR adında ticari şirketler kuruluyor ve hiçbir denetime tabi olmadan avukatın ekmeğine el uzatıyor. Dileriz ki barolarımızın o bize bakan yüzü keskin kılıçları icra takibini veya tazminat davasını ve işlemlerini dahi avukatlardan alan bu ne idüğü belirsiz topluluklara karşı kör olmaya!
Old 17-09-2008, 15:50   #42
Av.Şamil Demir

Dikkat Kutsal Reklam Yasağımız...

Konu ilk açıldığında oldukça yoğun tartışma yarattı. Başka bir iş için gittiğim BArolar Birliğinde de reklam yasağı uygulamamızın fazla sıkı ve dünya uygulamasının gerisinde kaldığına dair düşünce oluştıuğu izlenimi aldım. Yakında bu konuda çalışma yapmayı düşündüklerini söylediler.

Bu konuda yazdığım kısa bir yazım daha var ilginizi çekerse okumak için: TIKLAYINIZ.
Old 17-09-2008, 21:09   #43
Hak Hukuk

Varsayılan Glastnost

Türkiye’deki uygulamasına bakıldığında avukatlıktaki reklam yasağının sadece bir avuç “büyüklere” yaradığı açık. Bunun nedeni kapalı toplum oluşumuzdandır. Sır gizlilik kapalılık perdesinin arkasına saklanan bu “büyükler” , kendilerinin efsunlu güçlere sahip olduklarına,bu efsun sayesinde hukuku dolanabileceklerine, her daim ve şartta dava ve işleri müvekkilleri lehine ancak kendilerinin çevirebileceklerine insanları ikna edebilmektedirler. Onlara bu gücü veren yegane reklam, kapalı toplum kurallarıdır.
“Avukatlıkta reklam yasağı da ne oluyor!” ilk başta hemen, “bırakınız yapsınlar;bırakınız geçsinler” vahşi kuralını akla getiriyor.Öyle de olsa bir meslek kuralı eğer sadece “uçan halının üstüne sıçrayabilmiş” bir avuç avukata yarıyorsa, bırakınız batsınlar, bırakınız geçsinler demek normal karşılanır.
Hukukta reklamın kalkmasını istemek, sular bulanmadan durulmaz umutsuzluğundan kaynaklanıyor biraz da.Sırf toplumun kapalılığından dolayı bütün imkanlar bir avuç uçan halı üstündeki avukata kalıyorsa, reklam serbestliği savunulabilir.
Avukatlık Kanununa bakıldığında, her avukatın ülkede uçan her kuştan haberi olması gerekir.Banka gibi özel şirketlerin bile avukata hesap vermesini emretmektedir 1136 sayılı Kanun. Bilgi Edinme Hakkı Kanunu ise, bu geniş açıklığı vatandaşlara da teşmil etmiş bulunmaktadır AB sayesinde. AB umudu zayıflayınca bu müthiş kanun da rafa kalktı gibi.Dolayısıyla reklam yasağının kötüye kullanılmasını önleyecek olan açık toplum ilkesi gerçekleşmeyince, bırakınız yapsınlar bırakınız geçsinler geçerliliğini bu iletişim çağında da halen korumaktadır.
Açık toplum haline gelebilmek yani hukuku , uçan halının üzerine sıçrayabilmiş bir avuç avukatın tekelinden kurtarmak yolunda yapılabilecekler:
l-Yargıtay içtihatları avukatlara açılmalı ve içtihatlar somut olayı içerecek şekilde
yayınlanmalıdır.
2-Hukuku bilirkişi saltanatından kurtarabilmek için bütün bilirkişi raporlarının birer suretleri
bütün avukatların ulaşabilecekleri tek bir elde –Barolar gibi- toplanmalıdır.
3-Bütün resmi kurumların önlerine gelen sorunlarla ilgili, uygulamaya yön veren
Genelgelerine her avukat kolaylıkla ulaşabilmelidir.
Bu sayede tekelleşme, kapalılık asgari seviyeye indirilir ve o bir avuç büyüklerin efsunluğu da ellerinden alınmış; böylece reklam yasağının gerekliliği hususunda hepimiz ikna edilmiş oluruz kanaatindeyim.
Old 21-12-2009, 01:45   #44
Av.Şamil Demir

Soru Nasıl olmalı?

Avukatların reklam yasağı nasıl olmalı?

Türk avukatların mesleklerini yaparken başka ülkelerdeki emsallerinden en büyük farklarını oluşturan düzenlemelerden biri olarak reklam yasağımızdan bahsedebiliriz. Av.tr sitesi olan ya da başka sitelerin yayınlanmasında emeği geçen avukatlardan, göze batıp reklam yasağının dişlileri arasına takılmamış olanı pek azdır.
Reklam yasağı adı altındaki katı düzenlemenin ilk etkisi, Avukatlık gibi rekabetin yoğun olduğu bir meslekte, avukatların bilgi beceri ve uzmanlıkları ile değil, fiyatlarıyla rekabet etmelerine yol açmasıdır. Ayrıca bu yasaklar iş alanını ifade edemeyen avukatın istemediği işlerle uğraşması, ekonomik kaygılarla, hukuki kapsam olarak dağınık gelen işleri reddedememesi, her konuda az çok ama tam olarak bilgi sahibi olmayan avukatların ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

Devamı...
Old 25-12-2009, 14:26   #45
kemal çelik

Sayın Şamil Demir,
size tamamen katılıyorum. Ne yazık ki biz avukatlar Türkiye'de çok büyük haksızlıklara maruz durumdayız. Haklarımızı savunması gereken barolar ne yazık ki hiç te konuları olmayan şeylerin peşinde koşturuyor. Barolar siyaset meraklısı. Neden mahkemedeki mübaşir dahi yeşil pasaport alabilir iken ben mavi pasaportla vize peşinde koşayım? Biz avukatlar hem yetim hem rahip öyle mi? Neden reklam yapamayayım? Ben AVM konusunda uzmanım. AVM'lerdeki kiracılar haklarını dahi bilmiyor neden etik ve düzeyli bir reklam veremiyorum? Türkiye'nin her yerini yabancı bürolar sarmış vızır vızır çalışıyorlar, en kaymaklı işleri alıyorlar, peki barolar bunu görmüyor mu yoksa aciz mi, hangisi?
Old 08-01-2010, 15:38   #46
Av. Tevrat DURAN

Reklam Yasağının bir adım sonrasında da Türk vatandaşları için tekel konumunda olan Avukatlık mesleğinin yabancı uyruklulara da açılması gündeme gelecektir.
Öyle ya eczacılık mesleği 6197 sayılı yasanın 2. maddesi gereğince Türk vatandaşı eczacılar eliyle icra edilirken yabancı ve yerli marketlerde ilaç satılması ile fiilen rant Türk'lerin elinden çıkacaktır.
Eczacı örneği ile umarım karşılaşmayız...
Old 08-01-2010, 20:59   #47
Av.Mehmet Saim Dikici

Reklam yasağını kaldırarak iş hacmimizi artırabileceğimizi sanmıyorum. Çünkü, bahsettiğiniz büyük hukuk büroları reklam yasağı kalktığı an daha da büyürler, yarışma imkanı tamamen imkansızlaşabilir.

Türkiye'de avukatlık işler, avukatlar arasında adaletli dağılmıyor. Kimi bürolar işten kafalarını kaldıramazken kimi büro ya da avukatlar aylarca iş alamıyor. O halde bu sorunu çözmek için çözümler geliştirilmelidir...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi