Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Nafaka, Tazmİnat

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 09-07-2008, 11:44   #1
Konuk

Varsayılan Nafaka, Tazmİnat

1- 2 Yil Önce AnlaŞmali Olarak BoŞandim. 8 YaŞinda Kizim Var Velayetİ Bende. Babasi Ona 250 Ytl Nafakayi Yarim Yamalak ÖdÜyor. Durumu İyİ Ama Mal VarliĞi Akrabalarinin Üzerİndedİr. KesİnleŞen Mahkeme Kararinda Kendİme Nafaka Ve Tazmİnat İstememİŞtİm. EvlİlİĞİm SÜresİnce İŞ Kurmak İÇİn Benİm Takilarimi AlmiŞti (Şaİtler Bulunmakta)
Şİmdİ Bu Takilarimi Alma Hakkim Varmi?
Kizimin Nafakasini Mahkemeden Sonra HİÇ Artirma Talebİm Olmadi Şİmdİ Artirma Yoluna Gİdebİlİrmİyİm?
EŞİm Şuan Evlİ Ve 1 OĞlu Var Ben ÇaliŞmiyorum Aİlemİn DesteĞİyle Ayaktayim.
Bİrde Kendİm İÇİn Tazmİnat Davasi AÇabİlİrmİyİm?
Cevabinizi Beklİyorum
İyİ ÇaliŞmalar
Old 09-07-2008, 13:46   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Konuk;

İki sene önce hükmedilen iştirak nafakasının arttırılması davası açabilirsiniz, uygulamada bu davalar çoğunlukla senede bir açılmaktadır.Dava dilekçenizde hükmedilen nafakanın her yıl enfasyon oranında arttırılmasını talep ederseniz sürekli dava açmak zorunda kalmayacaksınız.

Hüküm altına alınan nafakayı icra kanalı ile tahsil edip etmediğiniz tam anlaşılamamakla birlikte, eğer icra takibi yapmış iseniz;eşiniz ilgili ay nafakasını ödemediği taktirde şikayetiniz ile; İİK.344.madde gereği on günden üç aya kadar hapis cezası da alabilecektir.

Boşanma hükmünün kesinleşmesinden itibaren bir yıl geçmekle, maddi ve manevi tazminat ve ilk kez istenilecek yoksulluk nafakası talepleri zamanaşımına uğrar.

Ayrıca boşanma hükmünde bu haklarınızdan fearagatınız söz konusu ise süresiz olarak talep etme hakkınızı kaybetmişsiniz demektir.

Takılarınız kişisel malınızdır.Size bağışlanmış oldukları kabul edilir. Mülkiyeti size aittir. Bunları alan eşinizden ;Aynen iadesini mümkün görülmez ise bedellerinin iadesini talep edebilirsiniz.

Şahit delilinden yararlanabilirsiniz.

Maddi durumunuzun elverişli olmadığını belirtmişsiniz.Bu avukat desteğinden yararlanamayacağınız anlamına gelmez. Bulunduğunuz il Baro'sundan tarafınıza avukat tayin edilmesini isteyiniz.İlçede ikamet etmekte iseniz adliye binaları içinde bulunan adli yardım büroları size yol göstereceklerdir.

Haklarınıza zamanında ve eksiksiz ulaşabilmek için MUTLAKA hukuki destek alınız.

Saygı ile.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi