Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Aile Konutu-Kooperatif Hissesi-Tahliye Davası

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 09-01-2011, 02:43   #1
mgb

Varsayılan Aile Konutu-Kooperatif Hissesi-Tahliye Davası

Tarafların 1994 yılından beri oturdukları ve 1984 yılından beri kooperatif hissesi olarak görünen taşınmaza ilişkin kooperatif hissesi taraflar arasındaki boşanma davası devam ederken koca tarafından (arkadaşı olan) 3. kişiye devrediliyor. Koca 3. kişiye devirden 6 ay sonrasına tahliye tahhüdü veriyor. Tahliye tahhüdüne dayalı tahliye işlemleri yapılıyor ve tebligatlar hep koca tarafında alınıp tahliye kararı kesinleştiriliyor. Daha sonra kadının vekili sıfatıyla kooperatif hissesinin 3. kişiye muvazaalı devri nedeniyle iptali ve aile konutu şerhi talepli dava açtık. icra mahkemesine de şikayette bulunduk.icra mahkemesi aile konutu şerhi konması talepli davanın sonucunu bekliyordu. aile mahkemesi, kooperatif hissesi üzerine aile konutu şerhi konamaz gerekçesiyle davayı reddetti ve muvazaa iddiasını da ispatlanamadığı gerekçesiyle reddetti. Böylece ülke şartlarında 27 yıldır kooperatif hissesine tapu çıkarılamamasının tüm külfetini müvekkilime (kadına) yükledi. icra mahkemesi, aile mahkemesi kararının kesinleşmesini beklemek zorunda mıdır, yoksa esas mahkemesinin ret kararı yeterli midir? dosya temyizden dönene kadar tahliyeyi durduramazsam müvekkil 2 çocuguyla birlikte sokakta kalacak. Boşanma davası derdest. Müvekkilim ve iki cocugunun aile konutu vasfını taşıyan taşınmazda yaşamaya devam etmeleri için nasıl bir yol izlemeliyim?zaman ayıran meslektaşlarıma çok teşekkür ediyorum.
Old 10-01-2011, 17:54   #2
av.sibell

sayın meslektaşım sıkıntılı bir durum gerçekten müvekkiliniz bakımında ve tabii sizin

benim anlamadığım arsa nitelikli bir taşınmazın bir kısmı üzerinde konut varsa ve aile konutu ise bu şerh konulabilirken sizin durumunuzdaki farklılık nedir?kooperatif hissesi kimin üzerine? forumlarda arsa nitelikli taşınmaza aile konutu şerhi işlenmesi hakkında karar bulabilirsiniz.

diğer yandan red kararı çıkan dava, tahliyesi istenen g.menkulün mülkiyetine ilişkin olduğundan icra mahkemesinin kesinlikle bu davanın kesinleşmesini beklemesi gerektiği kanaatindeyim. zira tahliye gerçekleşir de ardından yargıtay bozma kararı ile lehinize karar verirse ortada talefi edilmez hak kaybı olacaktır.
Old 14-01-2011, 01:46   #3
mgb

Sibel hanım,
yanıt verme nezaketi gösterdiginiz icin cok tesekkur ederim. buradaki sorun "kooperatif hissesi üzerine şerh konulamamasına ilişkin" kanuni düzenlemeden kaynaklanıyor (koopreatifler kanunu). İcra mahkemesi aile konutu şerhine ilişkin davanın kesinleşmesini bekleyecek mi bilmiyorum ama duruşma 24 ocakta ve ben emsal bir karar arıyorum icra mahkemesi için. ama malesef bulamıyorum
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi