Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

takip talebinde maddi hata

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 21-05-2013, 10:05   #1
infinity

Varsayılan takip talebinde maddi hata

İyi günler,

İlama dayalı bir takipte, takip talebinde alacak miktarı yanlış yazılmış (İlamda hükmedilen miktara üç sıfır fazladan eklenerek), icra programı tarafından faiz de bu yanlış miktar üzerinden hesaplanmış, icra emri yanlış miktar üzerinden hazırlanmış ve tebliğ edilmiş. İcra emrine karşı borçlu veya vekili herhangi bir itirazda bulunmamış. Dosya bu şekilde devam etmiş ve hacizli taşınmazların satışı aşamasına gelmiş. Dosyayı bu aşamada aldım ve alacak miktarının yanlış yazıldığını farkettim.

Bu aşamada alacaklı vekili olarak nasıl bir yol izlemeliyim
Old 21-05-2013, 14:39   #2
Av.Nevra Öksüz

Sayın infinity,
Alıntı:
Yazan infinity
...İlama dayalı bir takipte, takip talebinde alacak miktarı yanlış yazılmış (İlamda hükmedilen miktara üç sıfır fazladan eklenerek), icra programı tarafından faiz de bu yanlış miktar üzerinden hesaplanmış, icra emri yanlış miktar üzerinden hazırlanmış ve tebliğ edilmiş. İcra emrine karşı borçlu veya vekili herhangi bir itirazda bulunmamış. Dosya bu şekilde devam etmiş ve hacizli taşınmazların satışı aşamasına gelmiş. Dosyayı bu aşamada aldım ve alacak miktarının yanlış yazıldığını farkettim.
Bu aşamada alacaklı vekili olarak nasıl bir yol izlemeliyim
İlama aykırı icra emri sebebiyle icra mahkemesine şikayet hakkınız vardır ve işbu şikayet, süreye tâbi değildir...
+
Şikayette bulunurken icranın durdurulması yönünde tedbir talep ediniz
(İİK m.22: "Şikâyet, icra mahkemesince karar verilmedikçe icrayı durdurmaz.")

Saygılar...
Old 21-05-2013, 16:04   #3
infinity

Sayın meslektaşım ilginiz için teşekkür ederim ancak borçlu vekili olsaydım dediğiniz yollarla işim çok kolay olurdu

Ancak alacaklı vekiliyim müvekkilimin önceki vekilinin yapmış olduğu işlemi merciiye şikayet edemem. Borçlulardan da bir şikayet gelmemiş.
Hatalı işlemlerin sürmesini istemiyorum asıl alacağımız neyse dosya o miktar üzerinden devam etsin olması gereken bu. Ancak bu durumlarda hep borçlunun şikayeti üzerine icra emrinin veya takibin iptali söz konusu oluyor böylece problem ortadan kalkıyor.Bu alışık olduğumuz bir uygulama.

Ancak kendi hatasını düzeltmek isteyen alacaklı için kimsenin bir pratik çozüm yolu yok sanırım zorla borçluya işlemi şikayet mi ettireyim
Old 21-05-2013, 16:30   #4
Av.Nevra Öksüz

Alıntı:
Yazan infinity
Sayın meslektaşım ilginiz için teşekkür ederim ancak borçlu vekili olsaydım dediğiniz yollarla işim çok kolay olurdu

Ancak alacaklı vekiliyim müvekkilimin önceki vekilinin yapmış olduğu işlemi merciiye şikayet edemem. Borçlulardan da bir şikayet gelmemiş.
Hatalı işlemlerin sürmesini istemiyorum asıl alacağımız neyse dosya o miktar üzerinden devam etsin olması gereken bu. Ancak bu durumlarda hep borçlunun şikayeti üzerine icra emrinin veya takibin iptali söz konusu oluyor böylece problem ortadan kalkıyor.Bu alışık olduğumuz bir uygulama.

Ancak kendi hatasını düzeltmek isteyen alacaklı için kimsenin bir pratik çozüm yolu yok sanırım zorla borçluya işlemi şikayet mi ettireyim
Son yazdığınız cümleyi farketmemişim...

İcra emrinde asıl alacak ve faiz tutarının sehven yanlış gösterildiği, ilamın hüküm fıkrasında yazılı alacağın tahsili için borçluya yeniden icra emri tebliğini talep etseniz; icra müdürlüğü reddederse, memurun muamelesini şikayet yoluna gider; ilama aykırılığın düzeltilmesini, icra emrinin kısmen iptalini sağlayabilirsiniz (gibi gibi... ). Ya da tahsilatı yapıp tevdii mahalli tayini ile fazla kısmı borçluya iade edebilirsiniz...

Saygılar...
Old 21-05-2013, 16:31   #5
Av.Armağan ÖZMEN

Alıntı:
Yazan infinity

İcra müdürlüğüne beyanda bulunarak, sehven fazla talep edilen ve kesinleşen rakamdan -harç alınmadan- feragat edebilirsiniz diye düşünüyorum. Bu işe Maliye ne der bilemedim şimdi?
Old 21-05-2013, 16:40   #6
madlock

Öncelikle borçlu bir vekil ile temsil ediliyorsa ve vekili bunu farketmemişse bu çok kötü. Umarım hiçbirimizin başına böyle bir şey gelmez. Esasa gelince; siz alacaklı vekili olduğunuz için dosyadan yapılacak tahsilat tutarı ve dosyadan feragat etme hususunda elinizde yeterince yetki olduğunu düşünmekteyim. Bununla beraber hatanın düzeltilmesi anlamında düşüncem su dur: Öncelikle bu maddi hatadan bahsederek bunun düzeltilmesini ve kapak hesabının takipde yazan değil takip dayanağı ilama göre yapılmasını talep edebilirsinizİcra müdürü muhtemelen icra emrini yeniden düzenleyip göndermenizi ya da fazla yazan kısım için feragat etmenizi isteyecektir. Ancak icra takibi ilerlemişse yani haciz, muhafaza, satış vb. işlemler başlamışsa hiç birşey yapmayın. Zaten maddi hatadan yararlanarak fazla tahsilat yapmak gibi bir niyetiniz yok. Gerçek tutar tahsil edildikten sonra dosyayı takipsiz bırakırsınız.
Old 21-05-2013, 17:15   #7
Burak Ülker

dosya satış aşamasına geldikten sonra yeniden icra emri çıkartıp en başa dönmek yerine Sayın Nevra Öksüz'ün bahsettiği gibi dosyanın tamamını tahsil edip tevdii mahalli nde iadesini sağlayabilirsiniz. çünkü satış sonrası elde edilen tüm para dosyanıza aktarılacak ve bu muhtemelen gerçek borçtan fazla olacaktır.
Old 21-05-2013, 17:27   #8
infinity

İlamda yazılı miktar 700.000,00TL yanlış yazılan miktar ise 700.000.000,00 civarında (küsüratları da var) ve 2004 yılından bu yana işlemiş ticari faiz de 700.000.000,00TL'ye işletilmiş. Feragat etmemiz halinde çok yüksek bir feragat harcı ile karşılacacağız.
maddi hata olduğu açık olduğuna göre feragatsız çözebilmem gerekir diye düşünüyorum. bir dilekçe ile başvuruda bulunup talep ettiğimiz alacak miktarlarını belirtip yeniden icra emri tebliğini talep edeceğim.
işlemleri devam ettirip ileride herhangi bir icra şikayeti veya menfi tespit davası vs. ile karşılaşmak istemiyoruz. Bu konuda şikayetin süresiz olduğunu düşünüyorum.
Old 29-05-2013, 10:58   #9
SEDAT BAYSAL

Av.Nevra Öksüz'ün belirttiği yol izlenmelidir. İcra Müdürlüğüne ilam hükmünün sehven takip talebine yanlış yazıldığı bu hususun ilamın hüküm fıkrasından da açıkca anlaşıldığını, bu sebeple ilama uygun yeni bir icra emrinin tanzimi ile tebliğini talep edin.
Old 31-05-2013, 12:07   #10
Av.Nevra Öksüz

Yargıtay 12. Hukuk Dairesi, 10.01.2005 T., E: 2004/22724, K: 2005/205: "Yukarıda tarih ve numarası yazılı mahkeme kararının müddeti içinde temyizen tetkiki alacaklı vekili tarafından istenmesi üzerine bu işle ilgili dosya mahallinden daireye gönderilmiş olmakla okundu ve gereği görüşülüp düşünüldü :

KARAR : 1) İşin niteliği bakımından temyiz tetkikatının duruşmalı olarak yapılmasına HUMK'nun 438. ve İİK' nun 366. maddeleri hükümleri müsait bulunmadığından bu yoldaki isteğin reddi oybirliğiyle kararlaştırıldıktan sonra işin esası incelendi;

2) Takip hukukunda takip talebi genel mahkemelerde açılan davalardaki dava dilekçesi yerine geçer. HUMK' nun 74. maddesi aynen "Kanuni Medeni ile muayyen hükümler mahfuz olmak üzere hakim her iki tarafın iddia ve müdafaaları ile mukayyet olup, ondan fazlasına veya başka bir şeye hüküm veremez." hükmünü öngörmektedir.

Alacaklı asıl alacağının 3.119.199.000 TL olduğunu, ancak maddi hata sonucu takip talebinde 3.119.199.000.000 TL olarak yazıldığını, gerçek alacak miktarı olarak icra müdürlüğüne vermiş olduğu 27.02.2004 tarihli dilekçesinde 3.119.199.000 TL olarak açıklamış, ilk takip talebinde de bu miktar üzerinden kendisinden harç alınmıştır. Alacaklının alacak miktarını azaltmasına ilişkin talebi konusunda yasal bir engel bulunmadığı gibi borçlunun kabulüne de gerek bulunmamaktadır. O halde, icra müdürlüğünce alacaklının bu isteminin kabul edilip takip talebindeki alacak miktarı ve buna bağlı olarak ödeme emrindeki miktarının da istemi düzeltilmesi gerekirken reddi doğru olmadığından, mahkemece alacaklı vekilinin şikayetinin kabul edilip, icra müdürünün 27.02.2004 tarihli işleminin iptaline karar verilmesi gerekirken yazılı şekilde eksik inceleme ile reddi doğru değildir.

SONUÇ : Alacaklı vekilinin temyiz itirazlarının kabulü ile mahkeme kararının yukarıda 2 no'lu bentte yazılı nedenlerle İİK 366 ve HUMK.'nun 428. maddeleri uyarınca BOZULMASINA, 10.1.2005 gününde oybirliğiyle karar verildi."

Saygılar...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi