Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

danışmanlık şirketinde sigortalı avukatlık

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 30-05-2013, 09:31   #1
av. türker

Varsayılan danışmanlık şirketinde sigortalı avukatlık

İyi günler,

Bir danışmanlık şirketinde sigortalı olarak çalışmaktayım.şirketim danışmanlık hizmeti gereği birçok kişiye hizmet vermekte ve sonucunca müşterilerin vekaletleri şirket avukatı olarak bana verilmekte.Sorum şu olacak şirketin bulup getirdiği müşterilere vekillik yapmam avukatlık kanunu gereği bir sorun teşkil eder mi? Ben sigortalı çalışan olduğum için avukata iş getirme yasağının delindiğini düşünmüyorum siz değerli üyelerin düşüncelerini merakla bekliyorum.
Old 30-05-2013, 16:28   #2
Avukat006

"şirketin bulup getirdiği" müşterilere vekillik aracılık anlamı taşımaktadır ve sakıncalıdır.Şirketin müşterilerine vekillik yapmak sabit gelir ve sigortalı olma durumunda kanunen bir engel taşımamaktadır.
Old 31-05-2013, 09:57   #3
Av.Ömer Erlat

Alıntı:
Yazan av. türker
İyi günler,

Bir danışmanlık şirketinde sigortalı olarak çalışmaktayım.şirketim danışmanlık hizmeti gereği birçok kişiye hizmet vermekte ve sonucunca müşterilerin vekaletleri şirket avukatı olarak bana verilmekte.Sorum şu olacak şirketin bulup getirdiği müşterilere vekillik yapmam avukatlık kanunu gereği bir sorun teşkil eder mi? Ben sigortalı çalışan olduğum için avukata iş getirme yasağının delindiğini düşünmüyorum siz değerli üyelerin düşüncelerini merakla bekliyorum.

Sayın Türker,
Av.K'nun 11. Maddesi gereğince Aylık, ücret.. gibi ödemeler karşılığında görülen hiç bir hizmet avukatlıkla birleşmez.
Bu kurala Kanunun 12. Madde c fıkrası ile "Özel hukuk tüzel kişilerinin hukuk müşavirliği ile bir avukat yazıhanesinde ücret karşılığında avukatlık" istisnası getirilmiş.
Siz bir "danışmanlık" şirketinde ücretli olarak çalıştığınıza göre yaptığınız iş avukatlıkla birleşmemektedir ve bu danışmalık şirketinin müşterilerine avukat olarak hizmet vermek Av.K'nun 12/c fıkrasındaki istisnaya da girmemektedir.
Bence burada "avukatlıkla birleşmeyen iş" söz konusudur.
Selamlar.
Av.Ömer Erlat
Old 31-05-2013, 10:40   #4
feyzaday

Şirketin faaliyet konusu tam olarak nedir? Nasıl bir 'Danışmanlık'tır?
Old 31-05-2013, 11:58   #5
av. türker

çalıştığım şirket bankaların haksız olarak kestiği dosya masraflarının iadesini sağlama amacı taşıyan bir danışmanlık şirketi. ilk etapta bankalara başvuru yaparak müvekkile ait dökümanları temin edip avukatları olarak hakem heyetlerine başvurularını gerçekleştiriyorum.Şahsi kanaatim özel hukuk tüzel kişisi bünyesinde ücretli çalıştığım için bir sorun yaşamayacağım. Açıkcası bir sorun yaşayacaksam da nasıl karşıma çıkar şikayet edilme yoluyla mı tespiti olur tam kestiremiyorum değerli üyeler.
Old 31-05-2013, 12:56   #6
Av.Ömer Erlat

Alıntı:
Yazan av. türker
çalıştığım şirket bankaların haksız olarak kestiği dosya masraflarının iadesini sağlama amacı taşıyan bir danışmanlık şirketi. ilk etapta bankalara başvuru yaparak müvekkile ait dökümanları temin edip avukatları olarak hakem heyetlerine başvurularını gerçekleştiriyorum.Şahsi kanaatim özel hukuk tüzel kişisi bünyesinde ücretli çalıştığım için bir sorun yaşamayacağım. Açıkcası bir sorun yaşayacaksam da nasıl karşıma çıkar şikayet edilme yoluyla mı tespiti olur tam kestiremiyorum değerli üyeler.

Sayın Türker,
Av.K'nun 35/1. Maddesinde yanlız baroda yazılı avukatların yapabilecekleri işler yazılıdır. Anladığım kadarıyla sizin çalıştığınız "Danışmanlık" (!) şirketinin iştigal konusu Av.K'nun 35/1. Maddesinde sayılan işler. Sizin "Danışmanlık" şirketi avukat yada avukat ortaklığı olmadığı sürece Kanunen avukatlara münhasır işleri iştigal konusu nasıl yapabilir ? Sorun burada. Esasen "Danışmanlık" şirketi Kanunen yapamayacağı işleri doğrudan sizinle müşterileri arasında avukatlık sözleşmeleri kurdurarak (yani görüntüde avukatın yapabileceği işi size yaptırarak, kendisi devre dışı kalarak) size yaptırmaktadır.Bir bakıma Avukatlık Kanununu dolanmaktadır. Avukatlık Kanunun 12/c. Maddesindeki istisna; iştigal konusu Av.K'nun 35/1. Maddesinde öngörülen işleri yapmak olan tüzel kişiler için değil, tüzel kişilerin kendi özelleşmiş faaliyet alanlarından doğacak hukuki yardımlarda hukuk müşavirliği ve sürekli avukatlığı kapsamaktadır.Aktardığınız haliyle bana göre; Danışmalık şirketinin faaliyeti, sizin danışmanlık şirketiyle konusu onun müşterilerine hukuki yardım vermek şeklinde kurduğunuz akdi ilişki ve bu akdi ilişki çerçevesindeki faaliyetler Kanuna aykırıdır.
Selamlar.
Av.Ömer Erlat
Old 31-05-2013, 13:15   #7
Av.Cengiz Aladağ

Şirkette sigortalı olduğunuz halde, vergi kaydınız olmadan nasıl vekaletname alabiliyorsunuz?
Old 31-05-2013, 13:20   #8
feyzaday

Belki konunun dışına çıkacak ancak hem tam gün sigortalı olarak çalışıp hem de vergi kaydı açtırmak hangi hükümle yasaklıdır?
Old 31-05-2013, 13:43   #9
av. türker

Alıntı:
Yazan Av.Ömer Erlat
Sayın Türker,
Av.K'nun 35/1. Maddesinde yanlız baroda yazılı avukatların yapabilecekleri işler yazılıdır. Anladığım kadarıyla sizin çalıştığınız "Danışmanlık" (!) şirketinin iştigal konusu Av.K'nun 35/1. Maddesinde sayılan işler. Sizin "Danışmanlık" şirketi avukat yada avukat ortaklığı olmadığı sürece Kanunen avukatlara münhasır işleri iştigal konusu nasıl yapabilir ? Sorun burada. Esasen "Danışmanlık" şirketi Kanunen yapamayacağı işleri doğrudan sizinle müşterileri arasında avukatlık sözleşmeleri kurdurarak (yani görüntüde avukatın yapabileceği işi size yaptırarak, kendisi devre dışı kalarak) size yaptırmaktadır.Bir bakıma Avukatlık Kanununu dolanmaktadır. Avukatlık Kanunun 12/c. Maddesindeki istisna; iştigal konusu Av.K'nun 35/1. Maddesinde öngörülen işleri yapmak olan tüzel kişiler için değil, tüzel kişilerin kendi özelleşmiş faaliyet alanlarından doğacak hukuki yardımlarda hukuk müşavirliği ve sürekli avukatlığı kapsamaktadır.Aktardığınız haliyle bana göre; Danışmalık şirketinin faaliyeti, sizin danışmanlık şirketiyle konusu onun müşterilerine hukuki yardım vermek şeklinde kurduğunuz akdi ilişki ve bu akdi ilişki çerçevesindeki faaliyetler Kanuna aykırıdır.
Selamlar.
Av.Ömer Erlat

Sayın Ömer erlat,

Şirketin danışmanlık konusu ilk etapta müşterilere bireysel yönlendirme ile sınırlı daha sonrasında bankalardan olumsuz cevap alan müşteriler olduğu zaman vekalet ilişkisi başlamakta ve vekalet ilişkisinin başlamasıyla şirket devre dışı kalarak sadece vekilliğe ilişkin prosedür yürütülmekte vekalette ise şirket nezdinde sigortalı çalışan avukat ibaresi geçmekte..şu aşamada bir çok vekalet alındığı için hukuka aykırılık olmuş olsa dahi vekalet ilişkilerini devam ettirmem gerekiyor.
Old 31-05-2013, 15:01   #10
Avukat006

Bankalarda ki sosyal gücünü kullanarak "listelerden haberdar olma durumu" bir mudinin şikayetiyle dahi sıkıntı yaratabilecek bir durum meydana getirebilir.Bu durum da siz de mesleki anlamda sıkıntı yaşayabilirsiniz düşüncesindeyim zira beni böyle bir durumda arayana;benim onayım olmadan benim bilgilerimi nereden aldın diyerekten ilgili banka ve kişi hakkında da merciilere başvurabilirim.Bir de bu çerçevede düşünmek lazım kanaatindeyim...
Old 31-05-2013, 15:11   #11
Turgay Kollama

Soru yön değiştiriyor gibi görünecek ama avukat olmayanların hukuki danışmanlığı da içeren danışmanlık şirketi açmalarının önünde engel teşkil eden yasal mevzuatı paylaşabilir miyiz?

O zaman soruyu soran meslektaşımıza yardımcı olabiliriz.
Old 31-05-2013, 15:22   #12
bilal_gedikci

Alıntı:
Yazan Turgay Kollama
Soru yön değiştiriyor gibi görünecek ama avukat olmayanların hukuki danışmanlığı da içeren danışmanlık şirketi açmalarının önünde engel teşkil eden yasal mevzuatı paylaşabilir miyiz?

"Avukatlık Kanunu
YALNIZ AVUKATLARIN YAPABİLECEĞİ İŞLER:

Madde 35 - Kanun işlerinde ve hukuki meselelerde mütalaa vermek, mahkeme, hakem veya yargı yetkisini haiz bulunan diğer organlar huzurunda gerçek ve tüzel kişilere ait hakları dava etmek ve savunmak, adli işlemleri takip etmek, bu işlere ait bütün evrakı düzenlemek, yalnız baroda yazılı avukatlara aittir."

Bu maddede yer alan avukatların tekel hakkı, avukat olmayanlar tarafından hukuki danışmanlık şirketi kurulmasına engeldir.

Saygılar...
Old 03-06-2013, 15:38   #13
infinity

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
Şirkette sigortalı olduğunuz halde, vergi kaydınız olmadan nasıl vekaletname alabiliyorsunuz?

Sayın Aladağ'ın sorusu benim de kafamı kurcaladı nasıl mümkün olduğunu anlayamadım.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi