Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Site yonetimin "uyarma/yaptirim" yetkisi hakkinda.

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 24-09-2009, 20:03   #1
umutlaw

Varsayılan Site yonetimin "uyarma/yaptirim" yetkisi hakkinda.

Sayin Meslektaslarim,
E sitedsinde bulunan Apartmanlardan birinde surekli olarak komsularin ses yapmasi yuzunden hekim olan malik X in uyku duzeni bozulmustur.
Konu site guvenlik amirligine aktarildiginda; bu konuya mudahele edemeyeceklerini bildirmislerdir.
Site yonetimide konuya mudahelede bulunamayacagini bildirmistir.
Kanimca site yonetimi bu hususta uyarida bulunabilecektir ancak bu konuda hukuki bilgilerim eksiktir.
Bu tur bir olayda site yonetimin diger komsulari uyarilmasindaki / yaptirim uygulayabilmesindeki yetkisi nedir/ne olabilir?
Site yonetimine bu uyarinin yapilmasinin gerektigi ne sekilde bildirlmelidir?
(Site bir sur alaninda ve bagimsiz kucuk bir sehir gibi insaa edilmistir)
Degerli bilgilerinizi paylasmanizi saygiyla dilerim.
Old 25-09-2009, 12:26   #2
av.araf

http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=23118

Sitede daha önce tartışılmış, kanun maddeleri ve yargıtay kararları da eklenmiş bir konu olduğu için bir gözatmanızı tavsiye ederim.
Old 25-09-2009, 12:37   #3
Av.Eymen Berki

Değerli Meslektaşım,
Site yönetimi elbette uyarı yapmakla yükümlüdür. Ancak her ne kadar ilgili yönetmeliği tam olarak bilmesem de (bir müvekkilimin başına geldi) yönetim belediyeye başvurarak bu gürültüyü tespit ettirebiliyor.Yönetim gerekeni yapmazsa rahatsız olan kişi de bunu yapabiliyor. bir cihazları var ancak eğlence yerlerine uygulananlar gibi değil. Tabi bunlar ileride gürültü mutad hale gelirse tahliye davasında delil olarak kullanılıyor.
Yalnız site kat mülkiyeti kanunu'nda yer alan toplu site şeklinde yönetime geçtiyse kanaatimce blok temsilcisi de bu uyarıyı yazılı şekilde gerçekleştirebilecektir.
Eğer yönetim görevini yerine getirmiyorsa önce yazılı bir uyarı yapabilir sonrasında olağanüstü toplantı kat mülkiyeti kanunu usulüne göre gerekli işlemler yapılabilir onlar da sonuçsuz kalırsa sonuçsuz kaldığına dair delillerle hakimin müdahalesi istenebilir. Yönetim değişir.
Old 25-09-2009, 15:30   #4
umutlaw

Sayin Araf,
Yonlendirme linkleri icin tesekkurler ancak onlari daha once okudum ve uygulamada bir sonuc vermedi sebepte su ki: Site sur icinde kalmaktadir, kendisine has giris guvenligi, yonetimi ve hatta yuksek duvarlari vardir yani bir nevi sanki sehrin bir kismindan soyutlanmis gibi dolayisiyla burada sadece kendi yonetimi mudahelede bulunabiliyor ki yonetidme buna yanasmiyor.
Sayin Berki,
Ilginizden dolayi tesekkurler sizin eklemis oldugunuz hic bir sozlu uyari sonuc vermedi suanda noterden ihtar cekmeyi dusunuyorum iste bunu yapmakta tereddutteyim.
Old 28-09-2009, 16:20   #5
Av.Eymen Berki

Sayın Umutlaw

Elbette ki site yönetimine görevlerini yerine getirmesi için uyarıyı yazılı yapacaksınız ki bu sizin elinizde bir delil olsun...Ama bence gürültüyü de şikayet yoluyla bireysel tespit ettirmeniz gerekebilir. Yani gürültüye dair resmi makamın vermiş olduğu tutanağı ek yapabilirsiniz ihtarınıza . Zaten mutad dışı bir gürültü ise ilgili belgeyi edinebileceksiniz.
Biz aynı şeyi çöp toplamayan yönetim aleyhine yapmıştık. Zabıta geldi. Tutanak tuttu ihtarnamemize ek yaptık. Sonuç ta aldık.
Özet olarak ihtarınıza resmi bir belge eklemelisiniz bence...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi