Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Almanya / Çocuk Babaya Gitmek İstemiyorsa Karar Kimin

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 28-10-2010, 16:21   #1
Konuk

Varsayılan Almanya / Çocuk Babaya Gitmek İstemiyorsa Karar Kimin

Mehabalar ben almayada yasiyorum alman vatadasiyim 14 ve 16 yasida iki oglum var 18 senelik evlilikten 1 senedir ayri yasiyorum kücük oglum benimle beraber kaliyor henüz mahkeme sürüyor bosanma gerceklesmedi.Eski esim avukata giderek 14 yasindaki oglumun iki haftada bir ona gidip kalmasini istiyor bahane olarak büyük oglumla iletisimde olmalarini bahane gösteriyor ama büyük oglum zaten bana geliyor bende kaliyor babasi cok otoriter kücük oglumsa orada mutlu huzurlu olmadigi icin kesinlikle gitmek istemiyorum diyor Bende üstüne baski yapmak istemiyorum büyük oglum babasinda kalmak istedi ben karsi cikmadim ama ayni sekilde kücük oglumda gitmek istemezse karsi cikmam cikamam benim merak ettigim cocuklar kac yasindan itibaren karar verebilir kime gitmek istedigine, zorunlu olarak gitmek zorundami. Simdiden tsk ederim
Old 29-10-2010, 10:54   #2
Av. Engin EKİCİ

Sayın Katılımcı;

Boşanma davası devam ederken mahkeme, çocuğun/çocukların velayetini tedbiren bir tarafa verebilir. Eşinizin avukatı, sanıyorum sizin yanınızda olan küçük oğlunuzun iki haftada bir babasının yanında kalmasını sağlamak için bir tedbir talebinde bulundu ve bu talep mahkemece kabul edildi. Ancak küçük oğlunuzun, mahkemenin bu yöndeki bir kararına rağmen babasına gitmek istememesi hususunda mahkemeye tarafınızca bildirimde bulunulmasında yarar var. Çocuğun gitmek istemesine rağmen ya da yönlendirme şeklinde sizin babasına gitmesine mani olduğunuz konusunda mahkemede olumsuz kanaat oluşmaması bakımından bu husus önem taşıyabilir.

Dava sona erdiğinde çocukların velayetinin hangi tarafta olacağıyla ilgili kararı verirken mahkeme tümüyle çocukların yararını, kişisel gelişimlerini dikkate alır. İki çocuğun velayeti bir tarafa verilebileceği gibi biri annede diğeri babada olacak şekilde de karar verilebilir. Kimde kalmak istedikleri hususunda mahkeme gerekli görürse çocukların görüşüne başvurabilir.

Yukarıdaki bilgiler Türkiye Cumhuriyeti mevzuatına göredir ancak Alman mevzuatında da benzer düzenlemeler mevcut olduğu için ciddi bir farklılık olmadığı kanaatindeyim. Burada sunulanlara ek olarak getirilebilecek öneri ve bilgilerin olması durumunda meslektaşlarımız katkıda bulunacaklardır.

Saygılarımla..
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi