Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Anlaşmalı boşanma ve hisseli taşınmazdan pay devri

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 12-02-2008, 17:09   #1
Av.Selma EKİNCİ

Varsayılan Anlaşmalı boşanma ve hisseli taşınmazdan pay devri

İyi günler,

Bir müvekkil, l7.04.2002 tarihinde boşanmış. Boşanma protokölü yapılmış ve ilamın hüküm kısmında PROTOKOLÜN aynen tasdiki'ne diye hüküm verilmiş ve karar kesinleşmiş.

Ancak Boşanma protokolünde taşınmazın ada,pafta v.s bilgileri ile hisseli bir taşınmaz olduğu ve kocaya ait olan 500 hissenin yarısının davalı karısı adına verileceği yazılmış, mahkeme kararın gerekçe kısmında bu açıklamaları aynen yazmış fakat hüküm kısmında protokolün aynen tasdikine demiştir.

Sorum şu, l) Hüküm kısmında sadece protokolün tasdiki yazıldığı için tapuda bu kararla işlem yapılamıyor, bu durumda bu davayı delil göstererek Tapu iptali ve tescil davası açabilirmiyim;

2) Yanıtınız evet olduğu takdirde HİSSELİ bir taşınmazda 1/2 hissenin iptali ve tescili yönünde karar alabilirmiyim,

3) Eğer yanıtınız (2)'ye hayır ise bu takdirde 500 hissenin yarısı olan 250 hissenin parasal değerini terditli olarak talep edebilirmiyim, Daha önce buna benzer bir davası olan veya bu konuda bilgisi olan arkadaşlardan ilgi ve yardım bekliyorum. Şimdiden teşekkür ederim.
Old 12-02-2008, 20:42   #2
meltem2007

Sayın Ekinci aynı olayla ben de karşılaşmıştım.Ancak sizinkinden farklı olarak karı koca protokolde taşınmazın 1/2 şer oranında çocukları üzerine devretmeyi kararlaştırmışlardı.Ancak müvekkiller protokolle tapuya tescil yaptıramayınca boşanma protokolüne dayalı olarak cebri tescil davası açmıştık ve Mahkemece davanın kabulüne prokolde bahse konu taşınmazın müvekkiller adına tesciline karar verilmişti.
Old 12-02-2008, 20:56   #3
Yücel Kocabaş

1. (meltem2007) nin bildirdiği gibi tapu iptali ve tescil davası açılmalı.
2. Terditli (kademeli) dava açılması mümkündür.Tescilin mümkün olmaması halinde onun yerine geçecek payın parasal değerinin istenebileceğini düşünüyorum.
3. İmar K.nun 18 /son maddesindeki
Alıntı:
Veraset yolu ile intikal eden, bu Kanun hükümlerine göre şüyulandırılan Kat Mülkiyeti Kanunu uygulaması, tarım ve hayvancılık, turizm, sanayi ve depolama amacı için yapılan hisselendirmeler ile cebri icra yolu ile satılanlar hariç imar planı olmayan yerlerde her türlü yapılaşma amacıyla arsa ve parselleri hisselere ayıracak özel parselasyon planları, satış vaadi sözleşmeleri yapılamaz.
şeklindeki yasağa girmiyorsa pay tescilinin mümkün olduğu kanısındayım.
Saygılarımla.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi