Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Davalı olarak kimi göstermeliyim??

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 15-03-2012, 15:51   #1
Ruken0042

Çözüm Davalı olarak kimi göstermeliyim??

Herkese iyi çalışmalar....
Müvekkilim annesinden kalan taşınmazın satıldığını öğreniyor ve hemen veraset ilamını çıkartıyor çünkü miraşçı olarak görünmemiş.Kendisinin mirasçı olduğu taşınmaz hissesi ise müvekkilin üvey kardeşi tarafından satın alınıyor ve akrabası olan 3.kişiye satılıyor.Şimdi ise müvekkil kendisine düşen hissesini almak istiyor. BU davada davalı olarak
a)mirasçı üvey kardeşler+ hisseyi alan üvey kardeş ve 3.kişi mi
b)yoksa sadece hisseyi alan üvey kardeş+ 3 kişi mi davalı olarak gösterilmeli?

Mirasçı üvey kardeşlerin hepsi müvekkilin miras hissesini bilmekteler ancak hiç kimse onu mirasa dahil etmemiştir.
Old 15-03-2012, 18:06   #2
denizizm

husumeti mirasçı üvey kardeşler ve şu anda malik görünen kişiye yöneltmeniz gerekir.3.kişinin akraba olduğunu yazmışsınız yani müvekkillerinizin mirasçı olduğunu bilmesine rağmen hisseyi satın almış.tapu iptaline ilişkin talebi bu şahsa kabul edilmediği takdirde paya karşılık gelen taminatı da mirasçılara yönlendirmeniz gerekir diye düşünüyorum.mirasçılardan satın alan üvey kardeş tapuda malik olmadığına (şu anda ) müvekkillerinizle beraber mirasçı da olmadığını göre ona husumet yöneltilemeyeceği düşünüyorum zira tazminat talebini mirasçı olmadğı için yöneltilemez.tapu iptal tescil ise malik görünmediği için yöneltilemez.ben bu şekilde yorumluyorum.(taşınmaz nasıl satılmış müvekkillerinizin olmadığı veraset ilamı ile intikal yapılmış sonra da üvey kardeş tarafından mı satın alınmış?sonra da üvey kardeş 3.kişiye satmış?)
Old 16-03-2012, 11:35   #3
Ruken0042

evet aynen öyle müvekkilin olmadığı veraset ilamı ile intikal yapılmış ve üvey kardeş almış ve bu taşınmazı müvekkilin öz dayısının oğluna satmış.
Old 16-03-2012, 15:48   #4
denizizm

bence bu durumda müvekkillerinizle beraber tapuda yazılı şahsa (muris yani intikallerden önce kime ait ise )mirasçı olan kişiler kim ise onlar ve iyiniyetli değil ise şu anda tapuda malik olarak görünen kişi davalı olmalıdır.tapuda malik olarak görünen kişiden tapu iptal tescil bu mümkün olmadığı takdir de müvekkilleriniz dışındaki mirasçılardan tazminat istersiniz.yargıtay kararı bulamadım ancak adı geçen üvey kardeş müvekkillerinizle mirasçı değil ise ona yöneltebileceğiniz bir talep olmadığını düşünüyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi