Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

destekten yoksun kalma tazminatı

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 18-12-2010, 18:12   #1
ilksan

Varsayılan destekten yoksun kalma tazminatı

Müvekkil bir sağlık kuruluşudur. Bir hastalığın geç teşhis edilmiş olması iddiası ile tazminat davası açılmıştır. Hastalığı geç teşhis ediilen çocuk 5 yaşında. Hastalığın tedavisi devam ediyor ama ileride nasıl bir seyir alır şu anda tıbben kestirmek zor. Ama Zeka geriliği olması muhtemel. Çocuğun anne babası manevi tazminat yanında destekten yoksun kalma tazminatı talep ediyor. Çocuk ölmediği için, ve yakın bir gelecekte de destek olması beklenemeyeceği için böyle bir tazminat talep edilebilir mi?
Not: Hastalık doğuştan gelen bir hastalık yani erken teşhis edilse bile yine hasta olacaktı anacak belki hastalığın seyri daha hafif olacaktı.
Old 18-12-2010, 22:24   #2
Malik Eskişehirli

Öncelikli olarak manevi tazminat gözüküyor. Ancak, geç teşhis ve/veya tedavi kaynaklı olduğu sonucuna ulaşılırsa destek talebi olabilir ve bu tazminat da manevinin onlarca katına ulaşabilir.
Old 20-12-2010, 13:53   #3
ElifŞimşek

1) Destekten Yoksun Kalma Tazminatının Niteliği: Bir insanın ölümü hukukî anlamda bir zarar olmamakla beraber, bu yüzden yine de bazı zararlar meydana gelmiş olabilir. İşte BK. 45/11'nin öngörmüş olduğu hal,ölüm sonucu vukua gelen bir kısım zararların tazminini hükme bağlamaktadır. Bu hükme göre, ölenin yardımından faydalananlar, bu yüzden yoksun kaldıkları faydayı, tazminat olarak, sorumludan isteyebilirler. Buna «destekten yoksun (muinden mahrum) kalmatazminatı» denir. Yargıtayımızın ifadesiyle, destekten yoksun kalma davası ile, davacı miras bırakanların (ölenin) doğmuş bir dava hakkını değil, kendilerine yardım eden kimsenin gelirinden ve yardımından yoksun kalmaları sebebiyle muhakkak olan, fakat halele uğratılan menfaatleri oranında uğradıkları zararın giderilmesi istenir (4.HD. 14.10.1963, K. 9019, Çenberci, s. 807)....

Yukarıda da izah edildiği üzere destekten yoksun kalma tazminatı ancak bir kişinin ölmesi durumunda istenebilecektir. Fakat burada söz konusu çocuk için (neyseki) bu durum gerçekleşmediğinden dolayı destekten yoksun kalma tazminatı istenemeyeceği görüşündeyim.

Ancak Sayın Malik Eskişehirli beyinde belirttiği gibi manevi tazminat düşünülebilir. Ayrıca buna ek olarak, eğer hastalığın geç teşhis edilmesi tedavinin giderlerinde ve buna bağlı olabilecek masraflarda bir artışa neden oluyor ise maddi tazminat davasıda açılabilir diye düşünüyorum. Umarım aklınızda bir fikir oluşması açısından faydalı olabilmişizdir. Çalışmalarınızda başalıralar dilerim.
Old 21-12-2010, 14:36   #4
ilksan

ilginize teşekkürler. Açılan davada, manevi tazminat hem çocuk hem anne-baba için istenmiş. çocuk için iş gücü kaybı nedeniyle maddi zarar talep edilmiş. Bir de anne ve baba için destekten yoksun kalma tazminatı istenmiş. Diğerleri tamam ama çocuk ölmediği için destekten yoksun kalma tazminatı talep edilemiyeceğini düşünmüştüm bende ama belki aksi bir görüş veya yargı kararı vardır diye bu konuyu açmıştım.
Old 21-12-2010, 17:18   #5
eser_29

Bence destekten yoksun kalmada olmalıdır. Çocuğun sağlık durumu ile ilgili raporlarda eğer erken teşhis olsa idi hastalığının seyri epeyce değişik olurdu yönünde bir durum ortaya çıkıyorsa, dolayısı ile destek yoksun kalmaya neden oluyorsa illa ki yargıtay'ın bu cümlesini sadece lafzi yorumlayıp ölümle sınırlı tutmak bana göre hakkaniyetli olmaz.
Old 21-12-2010, 19:59   #6
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan ilksan
Müvekkil bir sağlık kuruluşudur. Bir hastalığın geç teşhis edilmiş olması iddiası ile tazminat davası açılmıştır. Hastalığı geç teşhis ediilen çocuk 5 yaşında. Hastalığın tedavisi devam ediyor ama ileride nasıl bir seyir alır şu anda tıbben kestirmek zor. Ama Zeka geriliği olması muhtemel. Çocuğun anne babası manevi tazminat yanında destekten yoksun kalma tazminatı talep ediyor. Çocuk ölmediği için, ve yakın bir gelecekte de destek olması beklenemeyeceği için böyle bir tazminat talep edilebilir mi?
Not: Hastalık doğuştan gelen bir hastalık yani erken teşhis edilse bile yine hasta olacaktı anacak belki hastalığın seyri daha hafif olacaktı.

Hastalığın doğuştan gelmesi ile hastaneye yattıktan sona geç teşhis edilmesi arasında müvekkilinizi kurtarıcı bir illiyet kurulamaz kanısındayım. Bu ihtimalde, ancak ve ancak tedavisi imkansız bir hastalığın var olduğunun tesbiti halinde bu tazminattan kurtulma söz konusu olabilir. Destekten yoksun kalma tazmimatının da yolu, anlattıklarınıza göre, bence açıktır. Saygılarımla.
Old 21-12-2010, 20:42   #7
Av.Dursun KARACA

Bu olayda anne baba tarafından "destekten yoksunluk" tazminatı anlamında bir maddi tazminat istenemez kanaatindeyim. Zira; bu olayda çocuğun sakatlanması/vücut fonksiyon ve çalışma gücü kaybı söz konusudur. Bundan doğan maddi zarar da çocuğa ödenir. Aksi halde her sakatlanma olayı için sakatlanan kişi yakınlarının da maddi tazminat talebi söz konusu olur ki, yakınların ölüm hariç bu tür maddi zarar talebi olamaz, diye düşünüyorum.
Old 22-12-2010, 15:40   #8
ilksan

Ben olayı objektif olarak anlatabilmek adına sadece bir tarafın iddialarını özet olarak sundum. Müvekkil tarafın savunma gerekçelerinden soruyu uzatmamak amacıyla bahsetmedim. Çocuğun ailesinin test ücreti ödememek için testi müvekkil sağlık kurumunda yaptırmak istemediğini, sağlık ocağında ücretsiz yaptıracağını beyan ettiğini bu beyanını yazılı ve imzalı olarak verdiğini ancak sağlık ocağında testin çok sonra yapıldığını söylesem belki olaya bakış açınız değişebilirdi. Ancak burada benim sormak istediğim destekten yoksun kalma tazminatı destek kabul edilen kişinin sağ olması halinde de istenip istenmeyeceğidir. 4. numaralı mesajımda küçük çocuk için iş gücü kaybı adı altında bir tazminat talep edilmiş olmasını da hesba katarak bu konuda d-karaca ve elfokumusun görüslerini katılıyorum. (belki de katılmak işime geliyor ) ancak konu ile ilgili örnek bir yargı kararı yok sanırım...
Old 22-12-2010, 21:32   #9
Malik Eskişehirli

Destek için ölmek mi lazım? Benzer konularda raporlayan biri olarak çok şaşırdım!
Old 02-03-2013, 15:06   #10
AV.FİLİZ AY

Ölünceye kadar malül kalacak olan bir çocuğun anne -babasına destek olamayacağı gerçeği gözardı edilemez diye düşünüyorum.
Old 02-03-2013, 17:06   #11
Av.Dursun KARACA

Destekten yoksunluk ölüm durumunda söz konusudur. Sakatlanan kişinin yakınları ağır malüllük hallerinde manevi tazminat talep edilebilir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi